Migrene İyi Gelen Şeyler Nelerdir? Migrene İyi Gelen Bitkiler ve Yiyecekler
Sağlık

Migrene İyi Gelen Şeyler Nelerdir? Migrene İyi Gelen Bitkiler ve Yiyecekler

04 Mayıs 2019 - 21:40:41

Yaşamı çok zorlu hale getiren hastalıklardan birisi olan migrene iyi gelen şeyler bulunurken bu sayede ağrılar biraz olsun dindirilebilmektedir.

Migrene İyi Gelen Şeyler Nelerdir?

Migren ağrıları başlayan kişilerin günlük hayatlarına normal bir şekilde devam etmeleri oldukça zordur. Bu kişilerin ağrıları başladığı anda müdahale etmeleri gerekirken ilaç tedavisi ilk düşünülen etmendir. Bunun yanı sıra ışığa karşı olan hassasiyet de artarken kişilerin karanlık bir odaya geçişi de çok önemli faydalar sağlamaktadır. Karanlık ve sessiz bir oda bulabilen kişilerin migren krizleri kısa süre içerisinde rahatlayacaktır. Bu işlem ile ağrılar direkt olarak kesilmiyor olsa da büyük oranda bir azalma söz konusu olmaktadır.

Migrene İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Bitkilerin doğru kullanımı sayesinde vücutta yer alan sorunların büyük bir kısmının düzeltilmesi mümkün olmaktadır. Bu aşamada kişilerin migren ağrılarından kurtulmak için ilk olarak zencefil kullanımı mümkün olmaktadır. Zencefil doğal ağrı kesiciler arasında gösterildiğinden migren ağrılarına da iyi gelen bir üründür. Buna ek olarak veba otu da migren rahatsızlığına iyi gelen bitkiler arasında yer almaktadır. İçerisinde yer alan maddeler damalarda kasılmaları ve iltihaplanmaları önlemektedir. Bu etkileri sayesinde ağrıları dindirebilir. Bunun yanı sıra çok fazla bilinmeyen gümüşdüğme bitkisi migrene karşı faydalı sebebiyle ün yapmıştır. Işığa karşı hassasiyeti azaltma etkisi olduğundan karanlık bir ortama geçme imkanı olmayan migren hastaları için önemlidir.

Migren Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Migren ağrısını azaltmak için vücuda seratonin alımı yapmak alınabilecek olan en doğru kararlardan birisidir. Bu madde kuruyemişlerin içerisinde bolca bulunduğundan kuruyemişlerin tüketimi birçok kişinin ilk tercihidir. Badem, fındık ve yer fıstığı gibi ürünler migren ağrılarını azaltabilmektedir. Buna ek olarak yeşil sebzeler de içerisinde yer alan magnezyum ve kalsiyum ile birlikte ağrıların sonlanmasına yardımcı olmaktadır. Genel olarak koyu yeşil renge sahip olan ıspanak, pırasa ve brokoli gibi sebzelerin tüketilmesi gerekmektedir.

Balık Migreni Tetikler mi? İyi Gelir mi?

Migren hastaları sorunlarından kurtulmak istediklerinde insanlara danışırlarsa birçok kişi onlara balık tüketmesi gerektiğini söylemektedir. Birçok kişi bunun yalnızca bir hurafe olduğunu düşünüyor olsa da bilimsel araştırmalar balığın migren ağrıları üzerinde etkili olduğunu kanıtlamıştır. Balık türü ayırt etmeksizin tüketim gerçekleştiğinde migren ağrıları yok denecek kadar düşük seviyelere inmektedir. Balıkların içerisinde yer alan omega-3 sayesinde ağrılar ortadan kaldırılabilmektedir. İnsanların haftalık omega-3 alımları ne kadar yüksekse ağrıları da o kadar düşük olacaktır.

Ağrılarından kurtulmak isteyen kişiler migrene iyi gelen şeyler sayesinde kısa sürede normal hayatlarına dönebilecektir. Ton balığı, somon ve uskumru balıkları buğlama şeklinde yapıldığında migren ağrıları üzerinde en yoğun etkiler gösteren balık türleridir. Bunların dışında kalanlar da etkili olsa da bu türlerin tüketimi ile ağrılar daha kısa sürede ortadan kaldırılabilir.

Yorumlar
Saniye Demircan 04 Mayıs 2019 - 21:50:41 Yıllardır migren hastasıyım. Bu ağrıya iyi gelebilecek çay, bitki her şeyi denedim diyebilirim. İlaç da kullandım. Kimisine bitkisel yöntemle iyi gelmezken bana daha faydalı etkiler sağladı diyebilirim. Zencefil baş ağrılarını kesme konusunda biraz etkili olabiliyor. En azından hafifletebiliyor diyebilirim.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: