Sağlık 25 Kasım 2021 - 05:10:45

Serbest T4 Nedir? Yüksekliği ve Düşüklüğü Ne Anlama Gelir? Nasıl Tedavi Edilir?

Serbest T4 Nedir? Yüksekliği ve Düşüklüğü Ne Anlama Gelir? Nasıl Tedavi Edilir?

Tiroid bezi, vücudumuzda hormonların salgılanmasından sorumlu olan en önemli bezlerden birisidir. Tiroid bezinin salgıladığı farklı hormonlar olurken bu hormonlar T3 ve T4 hormonu olarak adlandırılmaktadır.

Serbest T4 Nedir, Ne Demek?

Farklı kaynaklarda T4 hormonunun görülmesinden sonra insanlar serbest T4 nedir sorusunun cevabını araştırmaktadır. T4 hormonu, kendi içerisinde iki farklı gruba ayrılır. Bu hormonlar, tıp alanında Total T4 ve Serbest T4 olarak isimlendirilmiştir. Bu hormonların vücut içerisinde gereğinden farklı düzeylerde olmasını farklı sebepleri olurken vücuda çok ciddi etkileri olmaktadır. Vücudun bu hormonlara ihtiyaç duyduğu anlarda tiroid bezi uyarılırken hemen bez içerisinde gerekli işlemler gerçekleşerek bu hormonların salgısı gerçekleşmektedir. Eğer tiroid bezinde bir sorun bulunuyorsa gelen uyarılara karşı doğru tepki verilemez. Bu durum çok fazla ya da çok az hormon salgılanmasına sebep olmaktadır.

Serbest T4 Nasıl Ölçülür?

Belirli bir rahatsızlığı olan kişiler, T4 homronu nedir sorusu araştırıldıktan sonra yüksekliği ya da düşüklüğü durumunda hangi etkilerin ortaya çıktığına bakmaktadır. Bu doğrultuda kişilerin vücudundaki bu hormonun miktarının belirlenmesi için ilk olarak kan testinin yapılması gerekmektedir. Eğer bu test sonucunda çıkan değer, 0,7 ile 2,0 pg/mL aralığında ise uygundur. Bu değerin altında bir değer ile karşılaşılırsa bu hormonun düşüklüğü, daha yüksek bir değer ile karşılaşılırsa bu hormonun yüksekliği problemi teşhis edilmektedir.

Serbest T4 Yüksekliği Nedir?

İnsan vücudunda serbest T4 yüksekliği olması durumunda uykusuzluk, stres, kas ağrıları, ishal, elde titreme, güçsüzlük ve halsizlik gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Bu belirtilerin farklı sebeplerinin olma ihtimali olsa da hormonal bozukluklar en çok görülen sebeplerden birisidir. Bu aşamada belirli hastalıklar insanlarda bu hormonun yüksekliği sorununa sebep olmaktadır. Tıp alanında Graves hastalığı ve Plummer hastalığı olarak bilinen iki hastalık bu yüksekliğe sebep olmaktadır.

Serbest T4 Düşüklüğü Nedir?

Kişilerde bu hormonun yüksekliği gibi düşüklüğü de oldukça büyük sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Serbest T4 düşüklüğü belirtileri arasında depresyon, hızlı kilo alımı, cilt kuruluğu, saç dökülmesi, kabızlık ve soğuk algınlığı sayılabilmektedir. İnsanlarda sıklıkla yaşanabilen böbrek yetmezliği, siroz, iyot yetersizliği, kretinism gibi rahatsızlıklar bu değerin gereğinden daha düşük olmasına sebep olmaktadır.

Serbest T4 Nasıl Tedavi Edilir?

Vücut içerisindeki bu hormon değerinin istenen düzeyde olmaması durumunda kişilerin kısa süre içerisinde tedavi olması gerekmektedir. Tedavinin gerçekleşebilmesi için ilk olarak bu dengesizliğe sebep olan durumun belirlenmesi gerekir. Birçok durumda kişilerdeki bu hormon dengesizliğine belirli hastalıklar sebep olmaktadır. Bu hastalıkların tedavi edilmesi durumunda insanlarda serbest T4 tedavisi de gerçekleşmiş olacaktır. Bu aşamada doktorlar tarafından testlerin en iyi şekilde yapılması gerekir. Buna ek olarak hastaların da kullandığı ilaçları ve günlük yaşantıları konusundaki bilgileri en doğru biçimde vermesi gerekirken bunlar da etmen olabilmektedir.

  • serbest t4
  • serbest t4 yüksekliği
  • serbest t4 düşüklüğü
  • serbest t4 tedavisi
Yorumlar
Havva Şeker Serbest t4 referans aralığı nedir? Bu değerin normal değerlerde olmaması gebeliği engeller mi? Bu hormon değeri hamilelik sürecinde etkili mi? Gebelikte bu t4 hormonunun değeri kaç olmalıdır? Yüksekliği ne anlama gelir? cevapla
Cansu Taşoğlu Yaptırdığım kan testinde serbest t4 hormonunun düşük olduğu ortaya çıktı. Bu ne anlama geliyor acaba? Doktorla pazartesi görüşeceğim için kendim araştırmaya başladım. Diğer değerlerde çok bir anormallik yok ama bu değer düşük çıktı. Anlamı nedir? cevapla
yorum yaz
Kaz Eti Faydaları Nelerdir? Nasıl Pişirilir? Zararları ve Fiyat