Sigara sararması nasıl geçer?
Sağlık

Sigara Sararması Nasıl Geçer?

20 Ekim 2018 - 09:50:55

Sigara, sağlığa son derece zararlı bir ürün olmasına rağmen milyonlarca insan tarafından kullanılmaktadır. İnsan vücuduna zararlarından bazıları görsel olarak ortaya çıkarken dişlerde, ellerde ve tırnaklarda sararma durumu söz konusu olacaktır.

Sigara Sararması Neden Olur?

Sigaranın içerisinde çok sayıda zararlı madde bulunmaktadır. Bu maddeler ateş ile etkileşime girdiğinde harekete geçer ve insanlara keyif veren bir yapıya bürünürler. Bu sebeple de birçok insan sigarayı bırakamaz ve sürekli olarak tüketmeye devam eder. Sigara içerken sigaranın filtre kısımlarında sararmalar görülebilmektedir. Bu sararmalar aynı şekilde vücut üzerinde de etki göstermektedir. Dumanının ağız içine girmesi sebebiyle dişlerde sigara sararması oluşurken sigara içilen elin iç kısımlarında da sararmalar başlayacaktır. Bunun yanı sıra dumanının etkileri tırnaklar üzerinde de kendisini gösterecektir.

Sigara Sararması Dişlerden Nasıl Geçer?

Sigara tüketen kişiler her zaman dişlerinin yeteri kadar beyazlamadığından şikayet etmektedir. Normal şartlarda düzenli olarak fırçalanan dişlerin beyazlaması gözlemlenirken sigara tüketen kişilerde bu çok mümkün olmaz. Sürekli olarak zararlı maddeler dişlere yapıştığından onları sarartır. Bu aşamada özel bir diş beyazlatma kürünün uygulanması gerekmektedir. 1 çay kaşığı kadar karbonat, yarım limonun suyu ve 2 damla zeytinyağını bir araya getiren kişiler, bu karışımı dişlerine en iyi şekilde uygulamaya başlarlar. Diş fırçası ile birlikte bu karışımı dişlerine süren kişiler kısa süre içerisinde olumlu sonuçlar alacaklardır.

Sigara Sararması Tırnaklarda Nasıl Geçer?

Dişler ve tırnaklar yapı olarak birbirine benzediğinden dişlerde uygulanan yöntemlerin tamamı tırnaklarda da uygulanabilmektedir. Tırnaklarda oluşan sigara sararmalarının geçmesi dişlere göre daha kolay olmaktadır. Bu aşamada hazırlanan beyazlatıcı kür tırnaklar için kullanılabilirken ekstra olarak çay ağacı yağı da kullanılabilmektedir. Bu yağın içerisinde yer alan maddeler tırnakların beyazlamasını sağlayacaktır. Bu yöntemi uygularken her gün 2 defa olmak üzere 2 ay boyunca yağın tırnaklara uygulanması gerekir. Yağ uygulanırken zeytinyağı ile bire bir karıştırılarak sonuç ortaya çıkarılmaktadır. Bu uygulamanın sonunda tırnaklar tamamen beyazlamış olacaktır.

Sigara Sararması Parmakta Nasıl Geçer?

Parmakların sigarayı tutan yüzlerinde belirli bir süre sonrasında sararmalar yaşanacaktır. Bu sararmalarda kişilerin farklı yöntemler uygulaması gerekirken sabunlu su ile yıkamak yeteri kadar etkili olmamaktadır. Limon bu aşamada en önemli malzemelerden birisidir. Limonlu su ile birlikte parmakların iç yüzlerinin sürekli olarak ovulması son derece etkili olacaktır. İsteyen kişiler karbonat ile limonu karıştırarak bunları da ellerine sürebilmektedir. Oksijenli suyun vücudun üzerinde beyazlatıcı etkisi yer almaktadır. Oksijenli suyun içerisine bir miktar limon suyu ve karbonat katan kişiler bu karışımın içerisinde ellerini bekletirlerse sararan kısımlarda eski halinde dönme durumu söz konusu olacaktır. Vücut için onlarca zararı bulunan sigaranın diğer bir zarar olarak sigara sararması adı verilen vücudun farklı bölgelerin renklerinde sararmalar görülebilirken doğal yollarla bu sararmalar ortadan kaldırılabilir.

Yorumlar
Hamit Gülşen 20 Ekim 2018 - 12:27:07 Arkadaşlar eldeki ve dişlerde sigara sararmasını geçirmek için yöntemler arıyorum. Ne kadar uğraştıysam da bir türlü bırakamadım. Sigara dişlerimde sararmalar yaptı. Aynı zamanda elimde de oluyor. Bunu engellemenin bir yolu var mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: