Sağlık

Squat Nasıl Yapılır? Squat Kalça Büyütür Mü, Küçültür mü?

08 Ağustos 2018 - 12:29:23
Squat nasıl yapılır? Squat kalça büyütür mü, küçültür mü?

Spor ve egzersiz denildiğinde squat kelimesi de hemen cümle içerisinde geçmeye başlıyor. Birçok kadın, basen bölgelerini şekle sokmak adına squat hareketini gerçekleştiriyor.

Squat Nedir, Ne Demek?

Vücut geliştirme hareketleri arasında en önemlilerinden birisi olan squat dilimize çömelme olarak çevriliyor. İnsanların herhangi bir cihaz ya da ekstra ürün kullanmadan kendi vücut ağırlıklarıyla birlikte çömelip kalkma hareketi yapması squat olarak isimlendirilirken ciddi anlamda basen bölgesinin çalışmasını sağlıyor. Bir yandan bacak ve karın kaslarını da çalıştırdığı için insanlar tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Evlerinde rahatlıkla bu uygulamayı gerçekleştirebilen kişiler kısa süre içerisinde vücutlarındaki ciddi değişimleri gözlemlemeye başlıyorlar.

Squat Kalça Büyütür Mü, Küçültür mü?

Squat kelimesi genelde bayanlar basenlerini inceltmek için araştırmalara başladıkları dönemlerde karşılarına çıkıyor. Bu hareketin basenler üzerinde çok ciddi etkilerinin oluşu, birçok bayanın düzenli olarak bu hareketi uygulamasını sağlarken bu sayede sorunlar kısa süre içerisinde ortadan kalkabiliyor. Squat hareketinin basen üzerindeki etkileri incelenirse büyültme ya da küçültme konusunda net bir bilgi vermek çok mümkün olmuyor. Burada bayanların basenlerinin yapısı önemli olurken squat ile birlikte kalçalar olması gereken ölçülere yaklaşıyor. Kalçaları yeteri kadar şekle sahip olmayan bayanlar bu hareket ile daha dolgun ve çekici kalçalara sahip olurken kalçaları istediklerinden fazla büyük ya da geniş olan bayanlar bu hareket ile birlikte kalçalarını küçültebiliyorlar.

Squat Nasıl Yapılır? Nasıl Uygulanır?

Bu hareketi uygulamak için bayanların ilk olarak üzerine uygun bir kıyafet giymesi gerekiyor. Her ne kadar her kıyafet ile uygulanabilen bir egzersiz gibi görünse de ciddi biçimde kıyafetin etkisi olabiliyor. Üzerine rahat bir kıyafet seçen bayanlar sonrasında vücutlarını tam dik hale getirip ayaklarını omuz genişliğinde açıyorlar. Bunun sonrasında sırtları düz kalacak şekilde eğilmeye başlamaları gerekirken olabildiğince çömelme eylemini gerçekleştiriyorlar. Kalçalarının kesinlikle bacaklarının arka kısmına değmemesi gerekiyor. Dizleri 90 derece olacak şekilde eğilen kişiler sonrasında tekrar düzelip aynı hareketi tekrarlıyorlar. Çömeldiklerinde ve gerekli pozisyona geldiklerinde belirli bir süre o şekilde kalmaları da ciddi anlamda kalçanın ve karnın çalışması anlamına geliyor.

Squat Ne Sıklıklı Yapılmalı?

Bu hareketin gün içerisinde yapılmaya başlandığı dönemde düzenli olarak tekrarlanması gerekiyor. Genel olarak insanlar, setler halinde bu uygulamayı yapıyorlar. Vücutlarında ağrı oluşamaması için ilk olarak bu hareketi 10 tekrar şeklinde 2 set yapan bayanlar, birkaç gün sonunda sayıyı yavaş tempoda arttırmaya başlayabiliyorlar. İlk etapta 12'ye çıkan kişiler sonrasında 15 ve 20 tekrarlı setler uygulamaya başlıyorlar. Bu şekilde uygulanan squat hareketine, sağlık sorunları olmadığı taktirde sürekli olarak devam edilebiliyor. Kalçalarının daha düzenli gözükmesini isteyen kişiler, squat hareketi ile birlikte bunu kolayca başarıyor ve sonrasında çok daha çekici bir görüntüye kavuşmuş oluyorlar.

Yorumlar
Betül Bilgin 08 Ağustos 2018 - 12:39:23 Squat hareketlerinin faydaları ve isimleri nelerdir? Ne işe yarar? Bu hareketlerin bir zararı var mı? Kalçayı büyütmek için bunların uygulanması etki yaratır mı? Kadın ve erkekler için hareketler aynı mı? Nasıl yapılır?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: