Sağlık

Su Çiçeğine Ne İyi Gelir? Kolay Atlatmanın Yolları Nelerdir?

28 Nisan 2019 - 21:40:33
Su çiçeğine ne iyi gelir? Kolay atlatmanın yolları nelerdir?

Su çiçeği; ciltte küçük pembe ve kırmızı su kabarcıklarının oluşmasıyla ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır. Varisella adıyla da bilinmektedir.

Su Çiçeği Nedir? Ne İyi Gelir?

Su çiçeği özellikle ergenlik döneminden önce görülen bir hastalıktır. Hastalığın oluşmasına bir virüs sebep olmaktadır. Kişiler su çiçeğini bir sefer geçirirler ve iyileştikten sonra ömür boyu tekrar etmediği bilinmektedir. Bu hastalık için su çiçeği aşısı uygulanmaktadır. Varisella geçiren kişilerin aşı sayesinde su çiçeğinin olumsuz sonuçlarından daha az etkilendikleri bilinmektedir. Su çiçeği hava ve damlacık yoluyla kolaylıkla bulaşabilen bir hastalıktır. Hastalık sonucunda vücutta yaralar oluşabilmektedir. Deniz tuzu banyosu vücuttaki yaraların iyileşmesine iyi gelmektedir.

Varisella Hastalığının Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Su çiçeği belirtileri arasında vücutta oluşan kırmızı içi su dolu benekler yer almaktadır. Ciltte meydana gelen döküntüler ve aşırı kaşınma isteği de belirtiler arasındadır. Varisella hastalığına yakalanan kişilerde yüksek ateş, halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık ve baş ağrısı gibi durumlar da görülmektedir. Kişilerin su çiçeğine yakalanma riski varsa da kolay atlatabilmeleri için su çiçeği aşısı olmaları gerekmektedir. Aşı, hastalığın olumsuz sonuçlarının en hafif şekilde atlatılmasına yardımcı olmaktadır. Cildinde varisella hastalığının belirtilerini görenler, muhakkak uzman bir hekime muayene olmalıdır. Hekimin verdiği losyon ve kremler düzenli olarak kullanıldığında hastalık atlatılabilmektedir.

Su Çiçeğini Kolay Atlatmanın Yolları Nelerdir?

Varisella hastalığına iyi gelen doğal yöntemler de mevcuttur. Zencefil bunlardan bir tanesidir. Mikrop kırıcı ve iltihap giderici özelliğe sahip olan zencefil vücutta oluşan kabarıklıkların önlenmesinde oldukça etkili olmaktadır. 2-3 yemek kaşığı kadar zencefil su dolu olan küvete dahil edilerek hastanın küvette yaklaşık olarak yarım saat kadar beklemesi gerekmektedir. İçi su dolu kabarcıkların iyileşmesi için bu yöntemin etkili olduğu bilinmektedir. Aynı uygulama sirke ve deniz tuzu ile de yapıldığında benzer etkiyi göstermektedir. Etkili doğal yöntemler arasında aloe vera jelinin de yer aldığı bilinmektedir. Hastalık sonucu vücutta oluşan kızarıklıkların giderilmesi için aloe vera jeli kızarıklıkların olduğu bölgelere günde 3 sefer sürülmektedir.

Su Çiçeği Hastlalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Su çiçeğinden korunmanın en temel yolu aşı olmaktır. Aşı, virüsün bulaşmasını engelleyerek hastalığa yakalanma riskini ortadan kaldırmaktadır. Varisella hastalığı hava ve damlacık yoluyla bulaştığı için virüsü taşıyan kişilerle aynı ortamda bulunmamak da korunmak için oldukça önemlidir. Suçiçeği hastalığı geçiren çocukların, vücutlarındaki yaralar kabuk olup dökülmeden okula gitmemeleri gerekmektedir. Tam iyileşme görülmeden toplum içine çıkılması durumunda hastalığın bulaştırılması riski vardır. 12 yaşından büyük olan kişilerde aşı iki doz olacak şekilde aralıklı olarak yapılmaktadır. Hasta olan kişiyle temas halinde bulunulduysa 72 saat içerisinde aşı yapılması durumunda hastalığa yakalanma olasılığı ortadan kalkmaktadır. Su çiçeğine iyi gelen doğal yöntemler ve uzman önerisinde kullanılacak ilaçlar ile hastalıktan kısa sürede kurtulmak mümkündür.

Yorumlar
Kıymet Seçkin 28 Nisan 2019 - 21:50:33 Su çiçeği aşısı kesin olarak koruyucu bir etki sunuyor mu yoksa yine de yakalanma riski var mı bunu öğrenmek istiyorum. Oğluma bu aşıyı yaptırmıştım ama okulda sıra arkadaşı bu rahatsızlığı geçiriyor. Tabi farkında olunmamış önce. Bulaşmış olabilir mi diye merak ediyorum. Bir belirti yok ama.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: