Sağlık 29 Nisan 2021 - 09:50:07

Sağ Sırt Ağrısının Nedenleri Nelerdir? Hangi Doktora Gidilmeli?

Sağ Sırt Ağrısının Nedenleri Nelerdir? Hangi Doktora Gidilmeli?

Sağ sırt ağrısı; sırtta bulunan omurganın sağ bölgesinde yer alan kasların gerilmesiyle ortaya çıkan ağrıdır.

Sağ Sırt Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Sağ sırt ağrısı, sırt bölgesinin özellikle sağ tarafında yoğunlaşan ağrılar bütünüdür. Kasların gerilmesiyle ortaya çıkmaktadır. Uzmanlar bu gerilmenin ani yapılan bir hareket sonucu ortaya çıkabileceği gibi stres kaynaklı da olabileceğini söylemektedir. Omurganın şekil değiştirmesi sonucu sırttaki sinirler daralarak baskı altında kalmaktadır. Böylelikle de sırtta bulunan kaslar gerilerek ağrı oluşumuna neden olmaktadır. Bölgesel sırt ağrılarının nedenleri; stres, yük kaldırma, yorgunluk ve klima soğuğuna maruz kalmakla ilgili olabilmektedir. Kişilerin sırt ağrılarını tetiklememek için kambur pozisyonda oturdukları gözlemlenmektedir. Bunun önüne geçebilmek için de tedavi şarttır.

Sağ Sırt Ağrısının Belirtileri Nelerdir? Hangi Doktora Gidilmeli?

Sağ sırt ağrılarının belirtileri arasında, omurganın sağ kısmında yer alan kasların gerilmesiyle şiddetli bir ağrıya tutulması yer almaktadır. Ağır taşımak, yanlış pozisyonda uyumak, soğuk havaya maruz kalmak ve ters bir hareket yapmaya bağlı olarak ortaya çıkabilen sırt ağrıları ciddi hastalıkların habercisi de olabilmektedir. Sırt ağrılarını basit bir ağrı olarak yorumlamamalı muhakkak uzman hekime gidip muayene olunmalıdır. Sağ sırt ağrıları için öncelikle ortopedi doktoruna gitmek gerekmektedir. Ağrının sebeplerine bağlı olarak ortopedi uzmanları, norolog ya da fizik tedavi uzmanlarına yönlendirme yapabilmektedir.

Sırtın Sağ Tarafındaki Ağrıya İyi Gelen Egzersizler Nelerdir?

Sırt ağrısına iyi gelen egzersizler arasında en çok esneme hareketleri tercih edilmektedir. Bu egzersizlerden birisi de kapının üst kısmından destek alınarak öne doğru yapılan esneme hareketidir. Bunun dışında sırtı duvara yaslayarak, bilekler ve dirsekler duvara değecek şekilde kollar yukarı doğru kaldırılıp indirilmelidir. Omurgayı duvara sabitleyerek yapılan bu hareket, kasların doğru bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır. Sırt kaslarının etkili bir şekilde çalışmasına yardımcı olan diğer bir hareket de zemin üzerine oturularak gerçekleştirilmektedir. Kişi yere oturur ve ayaklarını düz bir şekilde uzatır. Elleriyle bacaklarını yanlardan tutarak, başını göbeğine doğru eğer. Bu pozisyondayken kollarını yukarı doğru kaldırıp indirir. Bu esneme hareketleri sırt ağrılarının hafiflemesinde oldukça etkili olmaktadır.

Sırt Ağrısını Geçirmek İçin Nasıl Yatmalı?

Sırt ağrılarının oluşmasında, uygun olmayan pozisyonlarda uyumanın da oldukça büyük etkileri bulunmaktadır. Kişiler uyku esnasında kendilerini kontrol edemezler ve uyku sırasında yapılan ani dönüşler ve yatış pozisyonları kas dokularının zedelenmesine neden olabilmektedir. Uzmanlar gerek bel gerekse boyun sağlığı için en ideal yatış şeklinin cenin pozisyonu olduğunu söylemektedir. Yan yatış pozisyonu sırasında bele uygulanabilecek basıncı azaltmak için dizlerin arasına yastık konulabilir. Yastık kullanmak omurgaya verilecek yükün azaltılmasını ve horlamayı önlemektedir. Sırt ağrılarının hafiflemesinde yatış pozisyonu kadar yatak tercihi de büyük önem taşımaktadır. Sağ sırt ağrısının hafiflemesi için ortopedik yatak seçimi yapmak da büyük önem taşımaktadır.

  • sağ sırt ağrısı
  • sağ sırt ağrısının nedenleri
  • sağ sırt ağrısının belirtileri
  • sırtın sağ tarafındaki ağrı
Yorumlar
Kader Acar Sırtımın sağ tarafından sebebini bilmediğim bir ağrı var. Her sabah uyandığımda tekrardan ortaya çıkıyor. Bide kollarımı hareket ettirdiğimde rahatsız ediyor. Ağır kaldırmadım ama ters bir hareket yaptım sanırım. Sağ sırt ağrısına ne iyi gelir ve nasıl geçer bana bilgi verirseniz çok iyi olur. cevapla
yorum yaz
Ağdadan Sonra Duş Alınır mı?