Tansiyonu yükselten bitki çayları, meyveler, sebzeler, içecekler, yiyecekler
Sağlık

Tansiyonu Yükselten Bitki Çayları, Meyveler, Sebzeler, İçecekler, Yiyecekler

16 Ocak 2018 - 15:38:42

Tansiyon kan basıncının çok fazla ya da çok az olması ile alakalı bir durumdur. Tansiyonu yükselten ve düşüren gıdalar tansiyonun dengelenmesi konusunda yardımcı olmaktadır.

Tansiyon Yükselten Bitki Çayları

Düşük tansiyonda meydana gelen baş dönmesi ve mide bulantısı kişiyi oldukça rahatsız eden durumlardan biridir. Bitki çayları her ne kadar sağlığa yararlı olsa da tansiyonun yükselmesine sebep olabilmektedirler. Tansiyonu yükselten bitki çaylarının gün içerisinde çok fazla tüketilmemesi gerekmektedir. Yeşil çay, ada çayı ve biberiye bitki çayları tansiyonu yükselten bitki çaylarının başında yer alır. Her ne kadar yağ yakıcı özelliğinden dolayı bu bitki çayları çok tercih edilse de tansiyonun birden yükselmesine yüksek seyretmesine sebep olmaktadır.

Tansiyon Yükselten Meyveler ve Sebzeler

Tansiyonun yükselmesine sebzeler tuz oranı yüksek olan sebzeler sebep olmaktadır. Yüksek tansiyonda kalsiyumu düşük sebzeler tüketmek tansiyonun sürekli olarak yüksek seyirmesine sebep olabilir. Kavun, karpuz, kuru üzüm, incir ve avokado gibi meyveler potasyum bakımından oldukça zengin meyvelerdir. Potasyum bakımından zengin olan bu meyveler kalsiyum değerinin düşürülmesine sebep olur. Bu yüzden tansiyon düşürücü etkiye sahiptirler.

Tansiyon Yükselten İçecekler Nelerdir?

Gün içerisinde sıvıların tüketimi vücut için önemlidir. Fakat içilen kahve ve çay tansiyonun yükselmesine sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra çok miktarda tüketilmesi yüksek tansiyondan dolayı baş ağrısı ve halsizlik yapabilmektedir. Kahve, asitli içecekler, çay, yeşil çay ve alkol tansiyon yükselten içeceklerin başında yer almaktadır.

Tansiyon Yükselten Yiyecekler Nelerdir?

Tuzlu gıdalar her zaman tansiyonun yükselmesine sebep olur. Bu durumda kişinin beslenmesine özen göstermesi gerekir. Özellikle hiper tansiyon şikayeti olan kişilerin tansiyonu yükselten yiyeceklerden uzak durması tavsiye edilir. Hazır gıdalar, tuzlu gıdalar, çikolata, tatlı gıdalar ve konserve ürünler tansiyonun her zaman ani yükselmesine sebep olmaktadır.

Yüksek Tansiyonda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kişinin kan basıncının yüksek olması tansiyonunda yüksek olmasına sebep olmaktadır. Yüksek tansiyon çok fazla baş ağrısı ve baş dönmesi yapmaktadır. Bunun yanı sıra gözlerin sürekli kapalı halde olması kişiyi rahatlatan bir durumdur. Fakat yüksek tansiyon hayati önem taşıyan faktörlerden biridir. Yüksek tansiyon hastalarında tuz ve şeker kullanımı oldukça minimum seviyede olmaktadır. Tuz ve şekeri besinlerin içerisinden almak zorundadır. Düzenli olarak ilaç kullanımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Ani yükselen tansiyonda kişinin tansiyonunu dengeleyecek olan içeceklerin verilmesi gerekir. Yüksek tansiyon hastalarında gün boyu su tüketimi bol miktarda olmalıdır. Kanın damarlarda rahat dolaşım sağlaması için yiyecek ve içeceklere dikkat edilmesi gerekmektedir. Yüksek tansiyon hastalarının ilaç kullanımında doktor tavsiyesi dışına çıkmaması gerekmektedir. Tüketeceği gıdalar doktor tarafından hastaya verilmektedir. Düzenli olarak tansiyon takibinin de yapılması gerekir.

Yorumlar
Esra Çalışkan 16 Ocak 2018 - 15:48:42 Tansiyonu ne yükseltir? Ne düşürür? Ben tansiyon hastasıyım ilaç kullanıyorum. Hangi yiyecekler tansiyonumu dengede tutmama yardımcı olur? Tuzlu zaten nerdeyse yemiyorum artık. Alıştım da sayılır ama başka neleri yememem lazım?cevapla
Sema Yalçın 22 Ekim 2018 - 14:01:02 Tansiyon düşüklüğünün bazı belirtilerini yaşıyorum. Sürekli olarak tansiyonum düşüyor ve baş dönmesi oluyor. Bunu engellemek için ne yapmam gerekiyor? Tansiyon yükselten gıdalar tüketmek etkili olur mu diye araştırıyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: