Tarçın çayı nasıl kullanılır? Nasıl hazırlanır? Nelere iyi gelir?
Sağlık

Tarçın Çayı Nasıl Kullanılır? Nasıl Hazırlanır? Nelere İyi Gelir?

17 Kasım 2017 - 12:45:03

Tarçın çayı; insan sağlığına oldukça faydalı olan tarçın baharatı ile yapılmış lezzetli bir içecektir.

Tarçın Çayı Nedir? Nasıl Olur?

Birçok evde sürekli olarak bulunan ve farklı amaçlarla kullanılan tarçın, önemli baharatlar arasındadır. Tarçın piyasada hem toz, hem kabuk, hem de toz halinde bulunuyor. Tarçın gerek tadı, gerekse kokusu ile rahatlıkla tüketilebiliyor. Özellikle son zamanlarda birçok kişi diyet listelerine ek olarak tarçın ve tarçın ile yapılan bitkisel içerikli çayları tercih ediyor. Çünkü tarçın kişilerin metabolizma hızını arttırarak kilo vermeye yardımcı oluyor. Kilo vermek için tarçını tercih eden kişiler genellikle kolay hazırlanabildiği için tarçın çayını kullanıyor.

Tarçın Çayı Nasıl Kullanılır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi tarçının farklı şekillerde bulunuyor olmasından dolayı tarçın çayı da iki farklı şekilde yapılabiliyor. Çayın yapılışı söz konusu olduğunda ilk olarak kabuk tarçının nasıl yapıldığı hakkında bilgi verelim. 1 adet kabuk tarçın ve yarım litre kadar kaynamış su kabuk tarçın kullanarak hazırlamak için yeterlidir. Birkaç parçaya ayrılan kabuk tarçını kaynamış suyun içinde 15 dakika bekleterek demleyebilir ve afiyetle tüketebilirsiniz. Yapılışı ile ilgili toz tarçın kullanılacağı zaman ise bir buçuk çay kaşığı toz tarçın ve bir bardak kaynar su yeterlidir. Aynı şekilde kaynamış suya belirtilen miktarda toz tarçın atmak ve 5 dakika demlemeye bırakmak yeterlidir. Bu çayı günde birkaç kez rahatlıkla tüketebilirsiniz. Tarçın çayı farklı besinler ile daha güzel bir duruma getirilebilir. Hazırlanan çayın içerisine dilerseniz bir miktar karanfil de ekleyebilirsiniz. Böylece çayın tadını değiştirebilir ve daha lezzetli bir duruma getirilmesini sağlayabilirsiniz.

Tarçın Çayının Faydaları Nelerdir?

Özellikle zayıflamak isteyen kişilerin sürekli olarak kullandığı bu çayın birçok faydası bulunuyor. Bu çayın faydaları arasında en çok dikkat çeken ise kalori ve yağ yakmaya yardımcı oluyor olmasıdır. Bu özelliğinden dolayı tarçın diyet yapan ve kilolarından kurtulmak isteyen kişilerin ilk tercihlerinden birisidir. Tarçın, tek başına değil ancak diyet programı içerisinde düzenli olarak kullanıldığında vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlayarak kilo vermeye yardımcı oluyor. Bu çayın faydaları arasında son derece önemli olan bir diğer konu ise bağırsakların düzenli çalışmasını sağlamasıdır. Bu özelliği de kişilerin kilo vermesine destek oluyor.

Tarçın Çayı Neye İyi Gelir? Ne İşe Yarar?

Tarçın ve çayı kemik sağlığına da çok iyi geliyor. İçerisindeki kalsiyum nedeni ile kemiklerin güçlenmesini sağlayarak bağ dokusunun iyileştirilmesini sağlıyor. Tarçının bir diğer faydası da hafızayı güçlendiriyor olmasıdır. Özellikle alzhemimer hastalarının düzenli olarak tarçın çayı kullanmasının beyin sağlığına olumlu etkisinin olduğu biliniyor. Son olarak düzenli olarak kullanımı özellikle kış aylarında karşımıza çıkan soğuk algınlığına da etki sağlar ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Yorumlar
Nilüfer çetin 17 Kasım 2017 - 12:55:03 Tarçın çayı adet söktürür mü? Faydaları ve zararları nelerdir? Adet olamıyorum yaklaşık 1 aydır bu problemi yaşıyorum. Bir öneri üzerine tarçınlı çay içmeyi düşünüyorum. Bir yan etkisi olur mu? İşe yarar mı acaba?cevapla
Gamze Çelik 24 Eylül 2018 - 14:47:55 Tarçın çayı yapımı hakkında bilgi almak istiyorum. Günde kaç kere içilir? Çok fazla içmek zarar verebilir diye düşünüyorum. Bu çay ile zayıflayanlar varmış ve çok memnun kalıyorlar. Ben de kilo vermek için denemek istiyorum aslında.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: