Sağlık 18 Ocak 2022 - 09:15:49

Tarçın Çayı Nasıl Kullanılır? Nasıl Hazırlanır? Nelere İyi Gelir?

Tarçın Çayı Nasıl Kullanılır? Nasıl Hazırlanır? Nelere İyi Gelir?

Tarçın çayı; insan sağlığına oldukça faydalı olan tarçın baharatı ya da tarçının kabuğu ile yapılmış, aromatik bir kokusu olan lezzetli bir içecektir.

Tarçın Çayı Nedir? Nasıl Olur?

Kan dolaşımının hızlanmasını ve sindirim sisteminin düzenlenmesini sağlayan tarçın çayı; hem zayıflama hem de genel sağlığa katkı sağlayan doğal bir bitki çayıdır. Bu doğal çay tarçın baharatı, özü ya da kabuğu ile elde edilmektedir.

Tarçın piyasada hem toz, hem kabuk, hem de toz halinde bulunmaktadır. Tarçın gerek tadı, gerekse kokusu ile rahatlıkla tüketilebilmektedir. Özellikle son zamanlarda birçok kişi diyet listelerine ek olarak tarçın ve tarçın ile yapılan bitkisel içerikli çayları tercih etmektedir. Çünkü tarçın kişilerin metabolizma hızını arttırarak kilo vermeye yardımcı olur. Kilo vermek için tarçını tercih eden kişiler genellikle kolay hazırlanabildiği için tarçın çayını içmektedir.

Tarçın Çayı Nasıl Kullanılır? Nasıl Hazırlanır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi tarçının farklı şekillerde bulunuyor olmasından dolayı tarçın çayı da farklı şekillerde yapılabilmektedir. Tarçın çayı nasıl hazırlanır diye baktığımızda;

1 adet kabuk tarçın ve yarım litre kadar kaynamış su kabuk tarçın kullanarak hazırlamak için yeterlidir. Birkaç parçaya ayrılan kabuk tarçını kaynamış suyun içinde 15 dakika bekleterek demleyebilir ve afiyetle tüketebilirsiniz.

Bir başka tarçın çayı tarifi toz tarçın ile hazırlanandır. 1.5 çay kaşığı toz tarçın ve bir bardak kaynar su gereklidir. Aynı şekilde kaynamış suya belirtilen miktarda toz tarçın atmak ve 5 dakika demlemeye bırakmak yeterlidir.

Bu çayı günde birkaç kez rahatlıkla tüketebilirsiniz. Tarçın çayı farklı besinler ile daha güzel bir duruma getirilebilir. Hazırlanan çayın içerisine dilerseniz bir miktar karanfil de ekleyebilirsiniz. Böylece çayın tadını değiştirebilir ve daha lezzetli bir duruma getirilmesini sağlayabilirsiniz.

Tarçın Çayının Faydaları Nelerdir?

Özellikle zayıflamak isteyen kişilerin sürekli olarak kullandığı bu çayın birçok faydası vardır. Tarçın çayı ne işe yarar diye sıralayacak olursak;

 • Bu çayın faydaları arasında en çok dikkat çeken ise kalori ve yağ yakmaya yardımcı oluyor olmasıdır. Bu özelliğinden dolayı tarçın diyet yapan ve kilolarından kurtulmak isteyen kişilerin ilk tercihlerinden birisidir.
 • Tarçın, tek başına değil ancak diyet programı içerisinde düzenli olarak kullanıldığında vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlayarak kilo vermeye yardımcı olur. Bağırsak hareketlerini düzenleyen bu doğal çay, sindirimi dengeler.
 • Mide bulantısına iyi gelir ve kusmayı önler. Ayrıca gaz söktürücü etkisi sayesinde midedeki ve bağırsaktaki gazı giderir.
 • Kolesterolü dengeler ve böylece kalp-damar sağlığını korur. İçeriğinde bulunan sinamik aldehit bileşeni sayesinde pıhtılaşmayı önler.
 • Kan şekerinin düzenlenmesini ve şeker krizinin önlenmesini sağlar.
 • Yüksek oranda antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak hastalıklara karşı vücudun savunmasını geliştirir.
 • Hafızayı güçlendirir ve parkinson, alzheimer gibi hastalıklara karşı etkilidir.
 • Tarçın ve çayı kemik sağlığına da çok iyi gelir. İçerisindeki kalsiyum sayesinde kemiklerin güçlenmesini sağlayarak bağ dokusunun iyileştirilmesini sağlar.
 • Tarçın çayı regl geciktirici etkiye sahiptir ve kadınlar tarafından dengeli tüketilmelidir.
 • Diş eti hastalıklarına karşı etkilidir.

Gerek zayıflama gerekse genel sağlık üzerinde etkisi olan tarçın çayı pek çok kişi tarafından günlük hayatta afiyetle tüketilmektedir. Eğer tansiyonu yükseltir mi diye soruyorsanız ve bu konuda endişeleriniz varsa bu çayın tansiyon dengeleyici özelliği olduğunu belirtebiliriz.

Tarçın Çayı Zayıflatır mı? Aç Karnına Mı İçilir?

Vücutta kan şekerinin düzenlenmesini sağlayan toz tarçın çayı, aynı zamanda insülin direncini geliştirir. Bu etkisi sayesinde metabolizmanın hızlanmasını ve yağ yakımının gerçekleşmesini sağlar. Ayrıca iştahı dengeleyen etkisi sayesinde yemek tüketiminin dengeli ve düzenli olmasını destekler. Aşırı tüketimi engeller.

Vücuttan ödem ve toksin atılmasını sağlayan zayıflatan tarçın çayı, aynı zamanda vücut ısısının artmasını sağlar. Bağırsaktaki kötü bakterilerin temizlenmesini destekler. Vücuttaki yağ dokusunun azalmasına da katkı sağlayan bu tarçınlı çay, kilo verme konusunda oldukça etkilidir. Kahvaltıdan ve yemekten önce aç karnına içerek, yağ yakımının oluşmasını sağlayabilirsiniz.

 • tarçın çayı
 • tarçın çayı nasıl kullanılır
 • tarçın çayı faydaları
 • tarçın çayı nelere iyi gelir
Yorumlar
Nilüfer çetin Tarçın çayı adet söktürür mü? Faydaları ve zararları nelerdir? Adet olamıyorum yaklaşık 1 aydır bu problemi yaşıyorum. Bir öneri üzerine tarçınlı çay içmeyi düşünüyorum. Bir yan etkisi olur mu? İşe yarar mı acaba? cevapla
Gamze Çelik Tarçın çayı yapımı hakkında bilgi almak istiyorum. Günde kaç kere içilir? Çok fazla içmek zarar verebilir diye düşünüyorum. Bu çay ile zayıflayanlar varmış ve çok memnun kalıyorlar. Ben de kilo vermek için denemek istiyorum aslında. cevapla
yorum yaz
Civan Perçemi Ne İşe Yarar? Faydaları Nedir? Nasıl Demlenir?