Sağlık 12 Ağustos 2021 - 19:48:46

Tatlı Krizi Nedir? Nasıl Olur? Nasıl Geçirilir?

Tatlı Krizi Nedir? Nasıl Olur? Nasıl Geçirilir?

Tatlı krizi; birtakım nedenlere bağlı olarak kan şekerinde birtakım dalgalanmaların meydana gelmesi ya da hormonal etkenler dahilinde kişinin aşırı derecede tatlı yeme isteğinin oluşması şeklinde tanımlanır.

Tatlı Krizi Nedir, Ne Demek?

Genel olarak kadınlar çok daha fazla görülen tatlı krizi, aşırı miktarda tatlı tüketme isteğiyle eş değer bir durumdur. Özellikle regl dönemlerinde ve birkaç gün öncesinde bu durum sıklıkla kendini göstermektedir. Uzun süre tatlı tüketmediğiniz zaman canınız çekmeyebilir. Fakat bazı durumlar vücutta aşırı bir tatlı yeme isteği gelir ve bu durum tatlı krizi olarak adlandırılır. Çok önceden besi beslenme alışkanlıklarınız bu şekilde gelişmişse tatlı yeme isteğiniz fazla olabilir. Ayrıca tatlı tüketimi mutluluk hormonunun salgılanmasını sağladığından dolayı da kişi mutsuzken canı tatlı bir şeyler yemek isteyebilir.

Tatlı krizi pankreas tarafından salgılanan insülin hormonunun kontrolsüz olmasından da kaynaklanabilir. İnsülin glikozun kana karışmadan enerjiye dönüşmesini sağlayan bir hormondur. Şeker hastalarında çok az ya da neredeyse hiç salgılanmamaktadır. Kontrolsüz bir şekilde salgılandığı zaman ise tatlı krizlerinin oluşmasına sebebiyet verebilir. Fakat sürekli tatlı yemek insülin hormonunun metabolizmasını bozabilir ve bu durum birtakım rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Bu nedenle şekerli gıdaların belirli ölçülerde tüketilmesi gerekmektedir.

Tatlı Krizi Nasıl Olur?

Kilo alımının önemli nedenleri arasında gösterilen tatlı krizleri kişinin aniden tatlı yeme isteğinin gelişmesi ile meydana gelir. Kan şekerinin dengede olmaması bu duruma neden olan baş faktörler arasında gösterilmektedir. Gün içerisinde tüketilen basit karbonhidratlar kan şekerinde ani yükselme ve düşüşlere neden olur. Bu da tatlı krizinin oluşmasına sebebiyet verir. Faydalı karbonhidratlar şekerin kana daha yavaş karışmasını sağlayarak bu durumun önüne geçer. O yüzden beslenmeye dikkat etmeniz gerekmektedir. Posalı besinler tüketmeye ve meyve ile beslenmeye özen göstererek bu durumu engelleyebilirsiniz.

Tatlı Krizi Nasıl Geçirilir?

Güçlü ve sağlıklı bir sindirim sistemi ile tatlı krizini yenmek mümkün olacaktır. Kuru meyveler ve taze tatlılar bu krizi bastırma konusunda yeterli olmayabilir. Yapılan bazı incelemelere göre şekersiz sakız çiğnemek tatlı krizinin bastırılmasına yardımcı olabilmektedir. Bu durumdan kurtulmak için az ama sık yemek yiyiniz. Bu şekilde kan şekerinin dengelenmesini sağlayabilir ve hipoglisemi ataklarının önlenmesi sağlanabilir. Günlük hayatta 150 kaloriyi aşmayacak şekilde tatlı tüketiminin vücut için zararlı olmadığı belirtilmiştir. Çikolata sosuna muz ya da çilek batırmak bu krizin önlenmesine yardımcı olabilmektedir.

Tatlı Krizinin Nedenleri Nelerdir?

Bu duruma sebep olan pek çok etken vardır. bunlardan biri şeker bağımlılığıdır. Şeker vücutta tıpkı kötü maddeler gibi bağımlılık yaratabilir ve bu durum sonucunda tatlı krizi meydana gelebilir. Vücudunuza uygun olmayan bir diyet yapmak da bir başka etken olarak gösterilebilir. Hormonal ve psikolojik bozukluklar, birtakım kronik hastalıklar bu durumun oluşmasına sebebiyet verebilmektedir.

  • tatlı krizi
  • tatlı krizi nedir
  • tatlı yeme isteği
  • tatlı krizi nasıl olur
  • tatlı krizinin oluşması
  • tatlı krizi nasıl geçirilir
  • tatlı krizini yenmek
  • tatlı krizinin bastırılması
  • tatlı krizinin nedenleri
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Göğüs Toparlamak İçin Ne Yapmalı?