Sağlık

Boğaz Ağrısı İçin Bitki Çayı Tarifi

02 Ekim 2017 - 06:10:02
Boğaz ağrısı için bitki çayı tarifi

Bitki çayları vücudun direncini arttırıcı ve hastalıklara karşı vücudun savunma mekanizmasını güçlendiren doğal içecekler arasında yer alır. Boğaz enfeksiyonu, grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi üst solunum yolları hastalıklarında bitki çayları oldukça fayda sağlayan içeceklerdir.

Bitki Çayları Ne İşe Yarar?

Sıcak tüketilen bitki çayları boğazın yumuşamasında ve boğaz tahrişlerinin oluşmasına engel olabilmektedir. Boğaz ağrısı için bitki çayı tercih edenler düzenli olarak kullandığında boğazdaki enfeksiyon riskini de düşürerek tedaviye destek olur.

Boğaz Ağrısı Neden Olur?

Soğuk havalarda özellikle meydana gelen öksürük, hapşırma ve burun akıntısı boğaz enfeksiyonun başlangıcı olarak görülür. Ayrıca boğaz ağrısı da yutkunurken kişinin zorlanmasına sebep olur. Bazı durumlarda boğazda iltihaplanma söz konusu olmaktadır. Bu durumda ateşe sebep olarak kişinin vücut direncini tamamen ortadan kaldırır.

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları

Boğaz ağrısı için bitki çayı tercih edenler öncelikle adaçayı tercih edebilmektedirler. Adaçayının enfeksiyon ve iltihap giderici olması hastalığın çok çabuk iyileşmesini sağlamaktadır. Enfeksiyonun hızlı bir şekilde iyileşmesi ağrıyı da ortadan kaldıracaktır. Bu ağrı ile beraber meydana gelen boğaz kuruluğu için de nane çayı tercih edilebilir. Nane nefeste ferahlık hissi yaratarak boğaz kuruluğuna da iyi gelecektir. Kışın sağlık deposu olan narın kabuklarını atmak yerine boğaz ağrısında etkili doğal çözüm olarak nar kabuklarını demleyerek çay şeklinde tüketmek hızlı bir iyileşme sağlayacaktır. Nar güçlü antioksidan yapısı ile vücutta oluşan iltihabında çok çabuk vücuttan atılmasına yardımcı olur. Boğaz enfeksiyonunda ve ağrısında en etkili çözümlerden biridir.

Boğaz Ağrısına Bitkisel Çözüm Önerileri Nelerdir?

Karanfil ağız sağlığında en çok tercih edilen bitkilerden biridir. Boğaz enfeksiyonu için bitki çayı denildiğinde akla ilk gelen isimlerden biri de karanfil çayıdır. Karanfilin uyuşturucu etkisi ve mikropların hızlı bir şekilde ölmesi için etkili bitki çaylarından biridir. Boğaz enfeksiyonu için bitki çayı tüketiminde en çok kullanılan balgam söktürücü ilaçlar yerine meyan kökünün tercih edilmesi doğal balgam söktürücü olarak kullanılabilmektedir. Ağrının çoğu gribal enfeksiyonda meydana geldiği için balgam söktürücü meyan kökünü kullanmak mikrobun vücuttan hızlı atılmasına yardımcı olur.

Boğaz Ağrısı İçin Doğal Çözüm Nedir?

Çoğu kişinin ilaç kullanmak yerine doğal yöntemleri tercih etmesi vücut direncinin daha fazla olmasına yardımcı olmaktadır. Bitki çaylarının yanı sıra hazırlanan doğal karışımlarda boğaz ağrısının giderilmesinde etkili olmaktadır. Boğaz ağrısı için özellikle bal, zencefil ve karabiber karışımı boğaz enfeksiyonlarını gidermek için kullanılmaktadır. Bağışıklık siteminin güçlenmesinde etkili olan bal karışımı hastalıklara karşı da vücudun direnç göstermesine yardımcı olur. Boğaz enfeksiyonlarında tercih edilen bitki çayları ve bitkisel karışımlar gereksiz antibiyotik kullanımının önüne geçmektedir. Özellikle antibiyotik alerjisi olanlar için bitkisel karışımlar daha etkili ilaçlar yerine geçmektedir. Yeteri miktarda kullanılan bitkisel karışımlar hem vücut direncini arttırır hem de kişinin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

Yorumlar
Tülay sarı 26 Eylül 2017 - 16:55:17 Boğaz ağrısına zencefil bal karışımı da iyi geliyor diye duymuştum. Denediğimde işe yaramıştı.cevapla
Nida SOYYÜKSEL 13 Temmuz 2018 - 16:16:05 Boğaz ağrısına doğal antibiyotik etkisini en güzel nar kabuklarından alabilirsiniz bence. Sizin de belirtmiş olduğunuz başta zencefil olmak üzere nane, karanfil, bal, meyan kökü vs bir çok bitki var fakat nar kabuklarından elde edilecek çay çok hafif ve herkesin içebileceği kıvamda oluyor. Ben naneli zencefilli karışımları pek sevmediğim için nar kabuklarını bu konuda tercih ediyorum. cevapla
Nuh Garip 13 Temmuz 2018 - 16:22:44 Boğaz ağrısı, bademcik iltihabından kaynaklanıyorsa belirtelen doğal bitkiler hakikaten etkili ıhlamur da bunlardan birisidir hatta. Ağrının sebepleri farklılaşabilir ama unutmamak lazım. Eğer bu bitkilerle hakikaten ağrıda azalma iyileşme hissi oluşmuyorsa o zamn doktora görünmek gerekebilir. Bazen mesela tükrük bezi iltihabı gibi durumlar bademcik enfeksiyonu ile karıştırılabiliyor.
Hakan 13 Temmuz 2018 - 16:27:39 Bademcik enfeksiyonunu geçirmenin en kolay yolu dinlenmek olabilir. 2 gün dinlenmek vücut direncini artırıyor böylece vücut zaten kendi iltihabını önemli ölçüde temizliyor. Bir de bol su tüketmek önemlidir. Ama böyle bir durumda dinlenemeyip vücudun normalin üzerinde de yoracak olursanız o zaman bu enfeksiyon önce üst solunun yolu enfeksiyonu sonra akciğer enfeksiyonu oluverir. Buna dikkat etmek gerekir. Boğaz ağrısı öksürük ile devam ediyorsa dikkat etmek gerekir...
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: