Sağlık 16 Şubat 2021 - 15:42:24

Unutkanlık Nedenleri Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Unutkanlık Nedenleri Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çoğu insanın karşılaştığı ve zor durumda kaldığı rahatsızlıklardan biri olan unutkanlık özellikle kişinin yaşam şartlarından kaynaklanabilmektedir.

Unutkanlık Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir?

Bazı kişilerin geçici olarak bu rahatsızlık ile karşılaşması depresyondan kaynaklı olabilmektedir. Unutkanlığın nedenleri arasında en çok bilinen yanı sıra vücudun alması gereken vitamin ve minerallerin eksikliğinden kaynaklandığı bilinmektedir. Herkeste dönemsel olarak görülebilen bu hastalık ilerleyen yaşlarda yaşa bağlı olarak daha ciddi sonuçların meydana gelmesine sebep olmaktadır. Psikolojik olarak kendini huzursuz hisseden kişilerde daha sık görülebilmektedir. Unutkanlığın en belirgin nedeni ise ruhsal olarak kişinin depresyonda olması ve travma yaşamasına bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Bu durumdan dolayı kişinin yaşamında zorluk yaşaması bu hastalığın başladığını göstermektir.

Unutkanlık İçin Neler Yapılmalıdır?

İlerleyen teknoloji ile beraber cep telefonu ve teknolojik ürünlerin fazla kullanımı, iş yoğunluğu, ruhsal çöküntü, stres, sigara alkol kullanımı, yorgunluk ve uykusuzluk unutkanlığın nedenleri arasında yer almaktadır. Kişinin özellikle üzüntüye bağlı olarak travma geçirmesi sonucu unutkanlık ile de karşı karşıya kaldığı görülmektedir. Bu rahatsızlık başlangıç olarak çok fazla dikkat edilmese de mutlaka önlem alınması gereken hastalıklardan biridir. Bu durumun nedenlerinden en etkili olanı ise yetersiz beslenme sonucu vitamin ve minerallerin vücuda alınmamasıdır. Bu durum karşısında ek olarak vitamin desteği alınmalıdır. Özellikle genç yaşta meydana gelen unutkanlığın ilerleyen yaşlarda daha ağır bir şekilde seyretmesi kaçınılmaz olacaktır.

Unutkanlık Tedavisi Nasıl Yapılır?

  • Kişinin unutkanlık durumu çok sık meydana geliyor ise mutlaka uzman desteği alması gerekmektedir. Özellikle en çok bilinen unutkanlık hastalığı demans ile meydana gelmektedir. Unutkanlığın geçicimi yoksa hastalık derecesinde olduğunun kesin tanısı gerekli kontroller yapıldıktan sonra koyulmaktadır.
  • Demans en sık karşılaşılan hastalıklardan biridir. Bu hastalık yüzünden kişinin normal yaşamına devam etmesi oldukça güç olmaktadır. Hastanın unutma aşamasına göre ve hastalığın hangi aşamada olduğuna göre tedavi yöntemi uygulanır. Uzman tarafından verilen ilaç kullanımı yapılmaktadır.
  • Beslenme bu rahatsızlıkta büyük rol oynadığı için özellikle B12 vitamini düzenli olarak alınması gereken vitaminlerdendir. Bu hastalığın tedavisinde ilk başvurulan yöntemlerden biri olarak da bilinmektedir.
Unutkanlık Nelere Yol Açar?

Unutkanlık ilerleyen yaşlarda bazı beyin fonksiyonlarının doğru bir şekilde yapılmasına engel olur. Yaşa bağlı olarak hastalık daha ciddi boyutlarda gözlenmektedir. Hastalığın tedavisi için mutlaka hastaya yardımcı olan kişi de destek alması gerekir. Yaşam koşullarında bağlı olarak meydana gelen bu rahatsızlık psikolojik nedenlerden dolayı meydana gelmiş ise mutlaka psikiyatr desteği alınması gerekmektedir. Hasta hem beslenme hem de doktor kontrolü ile iyileşme gösterebilmektedir. Unutkanlığın nedenleri ortadan kaldırıldığında da hastalığın geçici olduğu görülebilmektedir. Bu durum da kişi beslenmesine ve alışkanlıklarına dikkat ettiği süre içerisinde unutkanlığının ortadan kalktığını görebilmektedir. Hastanın en büyük desteği yine çevresindeki kişiler tarafından olmaktadır. Psikolojik olarak da rahat olmasına bağlı olarak hızlı bir iyileşme meydana gelebilmektedir.

  • unutkanlık
  • unutkanlık nedenleri
  • unutkanlık tedavisi
Yorumlar
Işıl Çelenk Genç yaşta unutkanlık nedenleri nelerdir? Gün içerisinde biraz yoğun çalıştığım için çok fazla unutkanlık yaşıyorum. Bu hem işimi etkiliyor hem de beni rahatsız ediyor. Unutkanlığın çözümü ve tedavisi nedir? cevapla
Hacer Erduran Bende dönem dönem unutkanlık meydana gelebiliyor. Genelde kötü bir dönemden geçiyorsam ve kafam dalgınsa bu gibi durumlar meydana gelebiliyor. Bunun için hangi bölüme ve doktora gitmem gerekiyor? Bu bir sorun mudur? cevapla
yorum yaz
Güneş Yanığı Kaç Günde Geçer?