Sağlık 29 Mayıs 2021 - 13:16:03

Uykusuzluğun Zararları Nelerdir? Sebepleri ve Çözümü

Uykusuzluğun Zararları Nelerdir? Sebepleri ve Çözümü

Uykusuzluk; vücutta gen değişikliği meydana getirerek birtakım bozulmaların oluşmasına yol açan ve bunun yanı sıra birtakım hastalıkların oluşmasına zemin hazırlayan bir durumdur.

Uykusuzluğun Zararları Nelerdir? Nelere Yol Açar?

Vücudumuzun dinlenmesi için her gün belli bir süre uyumak gerekmektedir. Hiç uyumamak ya da gereğinden az uyumak vücutta organların tam olarak dinlememesine neden olur. Bunun sonucunda organlarımız yeterli şekilde çalışamaz ve görevlerini yerine getiremez. Bunun sonucunda ise birtakım hastalıkların meydana gelmesi durumu söz konusu olur. Kanser, diyabet, kalp-damar hastalıkları, karaciğer problemleri ve birtakım bilinç bozuklukları oluşabilmektedir.

Vücudumuzun uyku dengesi ve sistemi bozulduğu zaman beraberinde bağışıklık problemleri meydana gelmektedir. Kişinin vücudu daha güçsüz ve hastalıklara karşı savunmasız kalmasına neden olmaktadır. Özellikle hamile kadınlarda bu durum bebeğin sağlığını olumsuz bir yönde etkilemektedir. Genlerde meydana gelen mutasyon, tehlikeli hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Sadece hiç uyumamak değil aynı zamanda az uyumak da vücutta bu yan etkilerin oluşmasına sebebiyet vermektedir. Uyku yoksunluğu olarak nitelendirebileceğimiz bu durum, genlerde değişmeden ziyade deformasyon meydana getirmektedir.

Uykusuzluk Neye Sebep Olur?

Günümüzün en büyük problemlerinden birisi uykusuzluktur. Stres, birtakım psikolojik etkiler ya da farklı nedenlere bağlı olarak meydana gelebilen uykusuzluk vücutta pek çok yan etki meydana getirmektedir. Yetersiz uyku uyumak uzmanlara göre obezite, beyin fonksiyonlarının ve bilişsel yetilerin azalması ve kalp hastalıklarının oluşmasına sebebiyet verebilir. Uykusuzluk bazen kişini içsel kaygılarına dair oluşabilirken bazen de kulak burun boğaz ile ilgili problemlere, göğüs hastalıklarına bağlı olarak da meydana gelebilmektedir. Bu süreçte herhangi bir doktora danışmadan ilaç kullanılması da kesinlikle önerilmemektedir.

Uyumadığınız zaman vücudunuzda sinir, stres meydana gelebilirken aynı zamanda konsantrasyon eksikliği, bozukluğu meydana gelebilir. Vücut 3 gün uykusuz kaldığı zaman sinir sistemindeki etkiler nedeniyle halüsinasyon görme gibi etkiler meydana gelebilir. Kişi dikkatini toparlayamayabilir ve idrak yetisini kaybedebilir. Uykusuzluk süresi 3 günü aştığında ve daha ileri noktalara vardığında ise organlar tahribat yaşayabilir, ölüm gibi sonuçlar bile meydana gelebilir. Bu nedenle her insanın gün içerisinde yeterli bir süre uyuması gerekmektedir.

Uykusuzluğun Sebepleri Nelerdir? Neden Olur?

Uykusuzluğun pek çok nedeni olabilmektedir. Stres bunların en başında gelmektedir. Kişini kafasını kurcalayan endişeler uykusuzluk problemi meydana getirebilir. Kötü uyku alışkanlıkları, bilgisayar ya de telefon ile fazla vakit geçirmek vücut döngüsünü etkileyerek uyku problemi meydana getirebilmektedir. Birtakım gerekli seyahatler, akşamları geç yemek yemek, kullanılan birtakım ilaçlar ya da kafein içeren içeceklerin tüketilmesi uykusuzluk sorunu meydana getirebilir.

Uykusuzluğun Çözümü Nedir? Yöntemleri Nelerdir?

Kişinin uyuyamama problemine bağlı olarak bir tedavi uygulanmaktadır. Bilişsel davranışçı terapiler, reçeteli birtakım ilaçlar ile tedai geliştirilebilir. Ayrıca bazı bitki çayları da uykusuzluk sorununun giderilmesine yardımcı olabilmektedir. Eğer ki bu konuda problemler yaşıyorsanız uzman bir doktordan bilgi alabilir ve tedavi alabilirsiniz.

  • uykusuzluk neye sebep olur
  • uyku yoksunluğu
  • uykusuzluk süresi
  • uykusuzluğun süresi
  • uykusuzluk problemi
  • uykusuzluk sorunu
  • uykusuzluğun çözümü
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Unun Böceklenmemesi İçin Ne Yapılır? Un Nasıl Saklanır?