Sağlık 29 Aralık 2020 - 21:22:23

Uykusuzluk İçin Doğal Kür Tarifi

Uykusuzluk İçin Doğal Kür Tarifi

Uykusuzluk; uykunun direncinin olmaması, uykuya dalmakta ve uykuyu sürdürmekte güçlük gibi sorunlar olarak tanımlanmaktadır.

Uykusuzluk İçin Doğal Kür Tarifi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Pek çok insan uykuya dalmakta ve uykuyu rahat bir şekilde sürdürmekte güçlük çekmektedir. Uykusuzluk sendromu yaşayanlar için deliksiz bir uyku uyuyabilmek oldukça güçtür. Amerika ve Avrupa'daki araştırma merkezlerinde yapılan çalışmalara göre uykusuzluğa iyi gelen doğal bir tedavi yöntemi bulunmaktadır. Uzmanlara göre kediotu denen bitki sağlam test edilmiş mükemmel bir uyku ilacı niteliğindedir. Normal uyku ilacı kullananlar bir sonraki gün halsizlik, sersemlik sorunları yaşarken kediotu bitkisiyle bu problem ortadan kalkmış oluyor. Kediotu eczanelerde reçetesiz olarak satılmaktadır. Ayrıca kediotu kökünden çay da yapılabilmektedir. Uykusuzluğu giderici, sakinleştirici etkisi için; 1 tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış oğulotu yaprağı, bir bardak kaynar suyla haşlanır. 5-7 dakika kadar demlendikten sonra süzülür. Yatmadan önce içerisine 1-2 çay kaşığı kediotu tentürü eklenir. Yatmadan önce içilmesi gereken ve uykusuzluğa iyi gelen bu çay, balla tatlandırılabilmektedir.

Uykusuzluk İçin Doğal Çözümler Nelerdir?

Uykusuzluk problemini aşmak için kullanılan ilaçlar bir sonraki günde kişiye sersemlik ve halsizlik gibi olumsuz etkiler yaptığı için fazla tercih edilmemektedir. Uykusuzluk sorununu aşabilmek için tüm yöntemler denendikten sonra ilaç kullanılması daha uygundur. Uykusuzluk için doğal çözümler şunlardır;

 • Her gün aynı saatte uyuyup aynı saatte uyanmaya özen göstermek gerekmektedir. Böylelikle vücut biyolojik saat alışkanlığı kazanarak uyku sorununu da ortadan kaldırabilmektedir.
 • Yatmadan önce mideyi rahatsız edecek ağır yemekler tüketilmemesi gerekir. Bu da kişiyi rahatsız ederek uyumasına engel olabilmektedir.
 • Uyumadan önce çay, kahve gibi kafein içerikli içecekler tüketilmemelidir.
 • Odayı fazla aydınlatan gece lambalarından kaçınılmalıdır. Loş ışık uyumak için idealdir.
 • Yatak odası sadece uyumak için kullanılmalıdır. Beyin, yatak odasını sadece uykuyla ilişkilendirmelidir.
 • Rahat ve bol pijamalar tercih edilerek yatmadan önce rahatlatıcı bitki çayları tüketilmelidir.

Uykusuzluğun Sebebi Nedir? Vücuda Etkileri Nelerdir?

Uykusuzluk sonucunda kişilerde halsizlik, agresiflik ve dikkat dağınıklığı gibi olumsuz durumlar gözlemlenir. Uykusuzluğun sebepleri genel olarak şunlardır;

 • Hayat tarzı: Uykusuzluğun ana sebeplerinden en önemlisi yaşam tarzıdır. Sigara - alkol tüketimi, kafein - tein kullanımı, uyunması gereken saatlerin telefon ve bilgisayarda geçiril mesi gibi nedenler uykusuzluğun başlıca sebeplerindendir.
 • Hastalıklar: Bazı hastalıklar kişilerin uyku sorunu yaşamasına neden olmaktadır. Astım gibi fiziksel ve depresyon gibi ruhsal hastalıklar kişileri olumsuz etkilediği için uykusuzluğa neden olabilmektedir.
 • Klinik uyku bozukluğu: Uykusuzluğa neden olan herhangi bir sebep yoksa, klinik uyku bozukluğu yaşanıyor olabilir. Akut uykusuzluk, uyku apnesi gibi rahatsızlıklar kişilerin uyumalarını engellemektedir.
Uykusuzluğa İyi Gelen Besinler Nelerdir?

İçeriğindeki yatıştırıcı, mideyi dinlendirici ve ferahlatıcı özelliklerinden dolayı bazı besinler uykusuzluk sorununun giderilmesine yardımcı olmaktadır. Uykusuzluğa iyi gelen besinler şunlardır; yoğurt, brokoli, muz, bal, süt, papatya çayı ve melisa çayıdır. Bu liste daha da artırılabilir. Özellikle bitki çayı kullanımında, ilaç tüketen kişiler doktora muhakkak danışarak kullanmalıdır. Uykusuzluk için doğal kür tarifi arasında yer alan kediotu bitkisi de, ilaç kullananların doktorlarına danışarak tüketebilecekleri bir çözüm yöntemidir.

 • uykusuzluk için doğal kür
 • uykusuzluk için doğal çözümler
 • uykusuzluğun sebepleri
Yorumlar
Yeşim Cihan Gün içerisinde yoğun bir şekilde uykusuzluk yaşıyorum ve bu durumun üstesinden gelebilmek için doğal tarifleri uygulamak istiyorum. Çok fazla kahve tüketemeyen biriyim. Uykumun açılması için neler yapabilirim, neler uygulayabilirim? cevapla
yorum yaz
Bacak Arası Mantar Neden Olur? Oluşan Kaşıntı ve Terleme Nasıl Önlenir?