Tavuklu buhara pilavı tarifi ve kalorisi
Sağlık

Tavuklu Buhara Pilavı Tarifi ve Kalorisi

29 Aralık 2018 - 17:30:53

Tavuklu buhara pilavı; klasik pilavdan farklı olarak içeriğinde havuç, soğan ve tavuk bulunan Adıyaman'a ait yöresel bir pilavdır.

Tavuklu Buhara Pilavı Nedir?

Yöresel lezzetleri sofrasında ağırlamayı sevenlerin, klasik pilav yerine tercih edebileceği oldukça enfes bir pilav çeşididir. İçeriğinde normal pilavdan farklı olarak soğan, havuç, tavuk, tercihe göre nohut ve tarçın gibi malzemeler yer almaktadır. Adıyaman yöresine ait olan bu pilav, herkesin evinde kolaylıkla hazırlayabileceği malzemelerden oluşmaktadır. Lezzet olarak normal pilavdan farklı olmasının en temel sebebi, içeriğinde çiğ köfte baharatlarının da bulunuyor olmasıdır.

Tavuklu Buhara Pilavı Malzemeleri Nelerdir?

Tavuklu buhara pilavı için gerekli olan malzemeler şunlardır; 3 su bardağı pirinç, 3 kuru soğan, 1 su bardağı nohut, 750 gram tavuk, 100 gram tereyağ, 1 çay kaşığı tarçın, 1 kahve fincanı sıvı yağ, 2 tatlı kaşığı çiğ köfte baharatı ve tuz bulunmaktadır. Tavuklu buhara pilavının olmazsa olmazları tavuk, nohut, soğan ve havuçtur. Tereyağ lezzetini artırmak ve daha güzel kokması için tercih edilmektedir. Tarçın ya da çiğ köfte baharatları tercih edilmeden de hazırlanmaktadır. Fakat bu iki malzemenin pilava ayrı bir lezzet kattığı bilinmektedir.

Tavuklu Buhara Pilavı Tarifi Nedir? Nasıl Yapılır?

Tavuklu buhara tarifi için bir gün önceden nohut ıslatılıp haşlanmalıdır. Tavuk da ayriyeten haşlanır. Tarif etli yapılacaksa nohutlar ve etler aynı anda haşlanabilir. Fakat tavukla nohutlar eş zamanlı pişmediği için ayrı haşlanmaktadır. Haşlanan tavuklar didiklenir ve pirinç ıslatılır. Soğan da ince ince doğranmalıdır. Tüm malzemeler hazır olduktan sonra öncelikle tereyağ tencerede eritilir. Tencere iyice ısınıp soğanlar kavrulunca kapağı kapatılır. Soğanlar renk değiştirip suyunu çekince tavuk etleri ve baharatlar üzerine eklenir. 2 dakika kadar kapağı kapatılarak pişirilir. Sonrasında ocağın altı kapatılır. Tencerenin üstüne haşlanmış nohutlar eklenir. Nohutun üzerine de yıkanan pirinç eklenmelidir. Sıralamanın bu şekilde olması görünüş açısından önemlidir. 4-5 bardak nohut ve tavuğun kaynar suyundan tencereye ilave edilerek kaynaması beklenir. Tercihe bağlı olarak tuz eklenir. Servisten yaklaşık yarım saat önce tencereye geniş bir tepsi kapatılarak ters çevirmek gerekmektedir. Ters çevirdikten hemen sonra tencere kaldırılmamalıdır. Bir müddet soğuması beklenildikten sonra pilavın şekli bozulmadan tencerenin kaldırılması daha kolay olmaktadır.

Tavuklu Buhara Pilavının Püf Noktaları Nelerdir? Kalorisi Nedir?

Pilavın daha lezzetli ve istenen kıvamda olması için belli püf noktaları bulunmaktadır. Pilavın suyunu çekip çekmediğini anlamak için ince tahta spatula yardımıyla pilavın görüntüsüne zarar vermeden kontrol etmek mümkündür. Piştikten sonra da dinlendirilmeden hafifçe pirinçlerin daha güzel açılması sağlanabilmektedir. Pilavın en önemli detaylarından birisi de baharatıdır. Aktarlardan çiğ köfte baharatı olarak temin edilmektedir. Bulunamadığı takdirde karabiber, tarçın, yenibahar ve toz kırmızı biber karıştırılarak da baharat hazırlanılmaktadır. Tavuklu buhara pilavı sadece Adıyaman yöresinin değil, lezzet tutkunu olan tüm sofraların gözdesi olmayı başarmıştır.

Yorumlar
Leyla Çetin 29 Aralık 2018 - 17:40:53 Tavuklu buhara pilavını çocukken annem yapardı çok severdim. Ben de aynı şekilde yapmayı öğrendim. Pilavı sadece yemeyi sevmiyorum. Bu tarif pilavın daha da lezzetli ve görüntü olarak güzel hale gelmesini sağlıyor bence:)cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: