Sağlık

Vazelin Ne İşe Yarar? Yüze Sürülür mü? Zararları Var mı?

05 Şubat 2021 - 13:58:29
Vazelin Ne İşe Yarar? Yüze Sürülür mü? Zararları Var mı?

Nemlendirici özelliği sayesinde pek çok şekilde kullanılan vazelin, parafin yağından elde edilen ve katıya yakın kıvamı sayesinde merhemlerin yapımında da kullanılan, kremsi kıvamda bir üründür. Tedavi edici özelliği bulunan vazelin nedir, neyden yapılır gibi soruları cevaplandıracağımız bu yazımızda aynı zamanda vazelinin kozmetik sektöründe de sıklıkla tercih edildiğine değineceğiz.

Vazelin Ne İşe Yarar?

1859 yılında Amerikalı bir kimyager tarafından bulunan vazelin, kozmetik sektöründe sıklıkla tercih edilen, asıl olarak kokusu olan bir karışımdır. Nemlendirici etkisi sayesinde çatlakların giderilmesi ve kuru cildin yumuşaması gibi amaçlarla kullanılan vazelin günümüzde hoş aromalarla karşımıza çıkmaktadır. Vazelin faydalarına baktığımızda pek çok konuda etkili olduğunu belirtebiliriz. İlk bulunduğu zamanlarda petrolden elde edilen bu ürün zaman içerisinde etkileri ve faydaları kapsamında petrolden arındırılmış ve yaraların iyileştirilmesi için kullanılmıştır.

Cildin gün boyu nemli kalmasına yardımcı olan vazelin ciltte kuruluk nedeniyle meydana gelen çatlakların giderilmesine yardımcı olmaktadır. Cildin daha parlak ve canlı gözükmesini sağlamaktadır. Bununla birlikte nasır gibi cilt problemlerinin oluşmasını da engellemektedir. Topuk ve dirsek bölgelerinde sık rastlanılan çatlamaların giderilmesine destek olmaktadır. Havaların soğuması ile meydana gelen kurulukları gideren vazelinin yüze faydaları da bulunmaktadır. Makyajı nazikçe temizleyen bu ürün aynı zamanda ciltteki nemin hapsolmasını da sağlamaktadır.

Genel olarak birçok kişi vazelinin cinselliğe faydaları konusunda araştırma yapmakta ve kayganlaştırıcı şeklinde kullanıp kullanılmayacağını merak etmektedir. Bir süreliğine kayganlaştırıcı etki meydana getirse de çabuk kuruyarak etkisini azaltabilir. Özlelikle kondomla uyumlu olmadığı için yırtılmasına sebebiyet verebilir. Bundan dolayı dikkat edilmesi gerekmektedir.

Vazelin Yüze Sürülür mü?

Vazelin Yüze Sürülür mü?

Asıl olarak vazelin yüze sürüldüğü zaman yan etki meydana getirmemektedir. Özellikle kış aylarında yüzümüz çok fazla kuruyabilmektedir. cildin nem ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olan bu ürün yüze sürülebilir fakat hassas cilde sahip olan kişiler dikkat etmelidir. Yüze vazelin sürmek bazı ciltler alerjen etkiler meydana getirebilir. Bundan dolayı doktora danışınız. Ayrıca yüzünüzün tamamına sürmeden önce ufak bir bölgesinde deneme sağlayınız.

Vazelinin Kaşa ve Kirpiklere Faydaları

Kuru ve kırılgan kirpikler için adeta bir nem deposu olan vazelin, kirpiklerin uzun, kalın ve güçlü olmasını sağlamaktadır. Nemlendirici etkisi ayesinde göz kapağı çevresinin de nemli ve esnek olmasını sağlamaktadır. Vazelinin kirpiklere faydalarına baktığımızda bakım yöntemleri arasında yer aldığını ve uzaması için etkili olduğunu belirtebiliriz.

Vücudumuzda birçok olumlu etkisi bulunan vazelinin kaşa faydaları da bulunmaktadır. Kaşlarınızda sürdüğünüz zaman dökülme problemlerinin önüne geçmektedir. Her gece uyumadan önce kaşlarınıza bir kulak çubuğu yardımı ile sürebilirsiniz. Bu işlemi hem kirpiklerinize hem de kaşlarınıza uygulayabilirsiniz.

Vazelin Zararları

Vazelinin Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Birçok alanda kullanılan vazelin zararları da olabilen bir üründür. İçerisinde yer alan çeşitli kimyasallar cilt için yan etki meydana getirebilmektedir. Doğada saf halde bulunmayan vazelin, bazı bileşenlerden meydana gelir. Bu nedenle cilt için olumsuz etkiler meydana getirebilir. Bunları maddeler halinde sıralarsak:

  • Gözeneklerin tıkanmasına neden olan vazelin vücutta nem oluşmasını önlemektedir. Nemi hapsetse de nem oluşumunu önleme gibi etkileri de bulunmaktadır.
  • Cilt tarafından hızlıca emilen vazelin gözenekleri tıkadığı için zaman içerisinde karaciğerin yorulmasına sebebiyet verir. Bu da deri sararması, yorgunluk ve birtakım sindirim sorunlarını meydana getirmektedir.
  • Yağlı cilde sahip olan kişilerin bu ürünü kullanmaması gerekir. Çünkü vazelin yağ dokusunu artırmaktadır. Bu da akne gibi oluşumlara sebebiyet verir.
  • İçerisinde petrol jeli bulunduğu için östrojen hormonunu etkiler ve kısırlık, adet düzensizliği gibi sorunların oluşmasına sebebiyet verir.
  • Cilde vazelin sürülüp güneşe çıkıldığı zaman güneş yanığının gerçekleşmesine sebebiyet verir.

Sürekli vazelin kullanıldığı zaman ciltte nem dengesi bozulabilir. Piyasadaki en iyi vazelin markasını dahi kullansanız sürekli sürmeyiniz. Çünkü cildinizde nem dengesi bozulduğu zaman daha fazla kuruma meydana gelebilir.

Vazelin Kullananların Yorumları Nelerdir?

Genel olarak havaların soğuması ile birçok kişinin vazelin kullandığını görmekteyiz. Özellikle el çatlamalarının önlenmesi için bu ürünün çok faydalı olduğu belirtilmektedir. Vazelin kullananların yorumları genel olarak olumludur. Fakat belirtildiği üzere yüze sürerken dikkat etmelisiniz. Ayrıca aşırı kullanım yapılmamalıdır.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: