Vegan beslenme tablosu sağlıklı mı? Faydaları ve zararları
Sağlık

Vegan Beslenme Tablosu Sağlıklı mı? Faydaları ve Zararları

19 Şubat 2019 - 13:40:05

Vegan beslenme tablosu, sağlıklı yaşamayı, kilo vermeyi isteyen kişilerin tercih ettiği ve hayvansal ürünlerin tüketilmediği beslenmedir.

Vegan Beslenme Ne Demek? Nasıl Olur?

Vegan beslenme programında kişiler yaptıkları diyeti ilerleterek tüm hayvansal ürünleri tüketmeyi bırakmaktadırlar. Vejetaryenler sadece bitkisel besinler ile beslenmeyi tercih eder. Sebze türleri, %100 kepekli tahıllar, kabuklu yemiş, baklagiller tüketilir. Sebze ve meyve tüketimi vejetaryenlerin öğünlerinde olmazsa olmazdır. Kahvaltıda yumurta, sucuk gibi gıdaların yerine yulaf ezmesi, fındık, meyve, Hindistan cevizi sütü tüketilir. Öğle yemeğinde baklagiller, salata, pilav tercih edilebilir. Ara öğünlerde ise bol meyve, çiğ sebze ve kuru yemiş tüketilir. Akşam yemeklerinde de tatlı patates, tofu, tahıl, baklagiller, sebzeler ile beslenilir. Vejetaryenlerin yedikleri besinler arasında meyve, sebze, deniz bitkileri, kuru yemişler, filizlenmiş tohum ve hububatlar, kök sebzeler, kökler, baharatlar, baklagiller, otlar, filizlenmiş kepekli tahıllar, sebze suları, taze meyveler, kuru yemiş yağları, zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, ham kakao, sirke, bitter çikolata, turşu, kurutulmuş sebze ve meyveler, avokado yağı ve işlenmeyen zeytin vardır.

Vegan Beslenme Tablasu Sağlıklı mı?

Protein eksikliğinin olması kas yetersizliklerine yol açar. Bunun yanında az protein tüketmek ruh halinin değişmesine, güçsüzlüğe neden olur. Normal şartlarda balık ve etten alınan protein diğer besinlerden alınamadığı zaman sıkıntı olabilir. Karbonhidratların çok fazla tüketilmesi, süt, et ürünlerinin tüketilmemesi zararlıdır. Et ve süt ürünlerinden tüketmemek kişinin karbonhidratlı gıdalara yönelmesine yol açar. Genel olarak B vitamini, demir vitaminleri et, balıktan elde edilir. Bu yüzden bunların tüketilmemesi mineral ve vitamin eksikliğine neden olabilir.

Vegan Beslenmenin Faydaları Nelerdir?

Vegan beslenme son dönemlerde birçok kişinin tercih ettiği bir program olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu beslenme türünün vücuda sağlamış olduğu birçok faydası vardır. Öncelikle kilo vermeye yardımcı olarak vücudun fiziksel egzersiz seviyesini arttırmaktadır. Genel olarak veganlaırn daha mutlu ve daha az stresli olduğu belirlenmiştir. Bunların yanı sıra cildi güzelleştirmek ve hormonları dengelemek gibi faydaları da bulunmaktadır.

Vegan Beslenmenin Zararları Nelerdir?

B12 vitamini eksikliği ortaya çıkabilir. Balık, süt ürünleri, et, yumurta tüketilerek B12 vitamini elde edilebilir. Vejetaryenler bu besinleri tüketmedikleri için B12 vitamini takviyesi almak zorunda kalırlar. B12 vitamini eksikliği haricinde yağ ve mineral eksikliği oluşur. Yani omega3 yağ asitleri, kalsiyum ve çinko içeren besinlerin az tüketilmesi bu vitaminlerin eksikliğine neden olur. Vejetaryen diyetlerde kişiler daha fazla karbonhidrat almaya eğilim göstermektedir. Bu yüzden lif kaynaklı besinlerin yeteri seviyede alınmadığı gözlemlenir. Dolayısı ile beyaz pirinç, makarna şeklindeki rafine edilmiş olan karbonhidratlar diğer besinler ile değiştirilmelidir. Değiştirilmesi gereken besinler kahverengi pirinç, yulaf, tam tahıldır. Yüksek oranda lif içeren besinler sindirim sistemini düzenler ve kan şekerini dengede tutar. Çok fazla karbonhidrat tüketmek vücut sağlığı için riskli bir durumdur. Vegan beslenme tablosu için mutlaka uzman bir diyetisyen ile görüşülmeli ve uzman kişinin belirtiği şekilde program takip edilmelidir.

Yorumlar
Gizem Güzel 19 Şubat 2019 - 13:50:05 Vegan beslenme menüsündeki yiyecekleri dikkatlice inceledim diyebilirim. Kanser için de etkili olabileceğine dair yorumlar okumuştum daha önce. Aslında sağlıklı duruyor ama hayvansal gıdaların hiç tüketilmemesi vitamin eksikliği yaratır mı emin değilim. Sonuçta kırmızı et demir açısından çok zengin. Bunun aynı değer demiri hangi besinden alabilirim?cevapla
NESİBE AYDIN 18 Nisan 2019 - 11:53:26 SON ZAMANLARDA VEGAN BESLENME TARZINI BENİMSEYEN ÇOK İNSAN GÖRÜYORUM. BEN YEMEK YEMEYİ ÇOK SEVEN BİRİYİM. ÖZELLİKLE ET GİBİ BESİNLERİ TÜKETMEYİ ÇOK SEVİYORUM. AMA BU İNSANLARA DA ÖZENMİYOR DEĞİLİM. HER VİTAMİNİ ALIYORLAR VE FARKLI BESİNLER TÜKETİYORLAR. BU BESLENME PROGRAMI ÇOK SADE OLDUĞU İÇİN SAĞLIKLI YAŞAMIN SIRRI OLABİLİR BENCE.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: