Vajina hakkında bilinmesi gerekenler ve vajina hastalıkları
Sağlık

Vajina Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve Vajina Hastalıkları

19 Şubat 2019 - 09:50:00

Vajina, kadınların üreme organlarına verilen isimdir. Vajina sağlığı kadınları oldukça yakından ilgilendiren bir durumdur.

Vajina Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Bazı zamanlarda kadınların genital bölgesi vajina olarak tanımlanır. Fakat vajina aslında genital sistemin parçası şeklinde tarif edilebilir. Bahsi geçen sistemin dış alanı vulva ismi ile tanımlanır. Vulva ismi ile tanımlanan bu alanda iç dudak, dış dudak, üretra, kilitoral başlık, klitoris, vajina bulunur. Vajinanın iç kısma ait olduğu söylenebilir. Günümüz şartlarında kadınlar ile ilgili cinsellik, seksi olma gibi konular internet üzerinden araştırılırken vajina ismi ile tanımlanmaktadır. Halbuki kişilerin bu konuda doğru bilgiye sahip olmaları vücutlarını tanımaları önem teşkil eder. Kegel egzersizleri orgazm olamayan kadınlara destek olur ve aynı zamanda pelvik kaslarını güçlendirir. Bunun yanında bu egzersizlerin önemli özelliklerinden bir diğeri de gaz kaçırma ve idrar kaçırma problemlerine engel olmasıdır. Bahsi geçen egzersizin idrar yapma anında yapılması sınırlandırıcı hareket etmeyi ortadan kaldırır. İdrar yapma esnasında idrarı birkaç saniye tutmak ve sonrasında devam ederek egzersiz yapılmış olur.

Kadınların Cinsellikle İlgili Bilmesi Gerekenler

Kadınların yaşamlarında emzirme, menopoz, hamilelik şeklinde çeşitli hormonal dönemlerinin olduğu bilinir. Bahsedilen hormonal değişikliklerin yansıma durumu vajinada belirgin şekilde görülür. Östrojen eksikliği, hormonal değişimler cinsel ilişki süresince ağrılara yol açmaktadır. Düzenli olarak seks yapmak vajinanın gergin ve ince olmasını engeller. Fakat ilişkinin konforlu olması için kuruluk engellenmelidir. Kuruluğun engellenmesi kayganlaştırıcı ve yahut da hormonal destekle sağlanabilmektedir.

Vajina Hastalıkları Nelerdir? Neden Olur?

Vajina bölgesinde bakteri bulunmaktadır. Bu bakterilerin bir kısmının özelliği doğal vajina alanının devam ettirilmesinde rol oynar. Fakat kötü ve iyi bakterilerin arasındaki dengenin bozulması halinde iritasyon, kokulu akıntı gibi durumlar ortaya çıkar. Son günlerde fazlaca kullanılan vajinal duşların alandaki faydalı bakterilerin ortadan kaldırılmasına neden olarak enfeksiyon oluşumunun artmasına yol açtıkları söylenebilir. Genital alan için kullanılan şampuan ve sabunların tüylü alanlara uygulanması önemlidir. Diğer bölgelerin temizlenmesi için sadece su kullanılması gerekir.

Vajina Kendini Temizler mi? Akıntı Neden Olur?

Vajina hakkında bilinmesi gerekenlerden biri kendini temizleme özelliği olan bir organ olduğudur. Dolayısı ile gelen bazı akıntılar için endişe edilmesi gereksizdir. Fakat akıntının aşırı kokması, ağrılı ve çok fazla gelmesi bir probleme işaret ediyor olabilir. Bazen bahsi geçen bu durum mantar enfeksiyonu olabildiği gibi cinsel yol ile bulaşan bir enfeksiyon çeşidi de olabilmektedir. Problemli akıntı geldiği zaman mutlaka doktora gidilmelidir.

Klitoris Nedir? Ne İşe Yarar?

Sekiz bin sinirin sonlanma noktası olan klitoris cinsel doyumu sağlar. Uzman hekimlere göre bahsedilen sayının penisteki sayıdan iki kat fazla olduğu ifade edilmektedir. Vajinaya doğru uzanan klitoris G noktası ile bağlantı kurmaktadır. Diğer bir ifade ile görünen yer klitorisin küçük bir alanını meydana getirmektedir. Klitoris içeriye doğru yayımlım gösterir. Bu bağlamda ağaç köklerini andırır. Vajina hakkında bilinmesi gerekenler sayesinde kişi bedeni konusunda daha dikkatli davranabilmektedir.

Yorumlar
Sakine Dündar 19 Şubat 2019 - 10:00:00 Vajinal sağlık oldukça önemli bir durum. Bazen enfeksiyon sonucu mantar oluşabilir ve çok kaşıntı olduğu için huzursuzluk verebiliyor. Bu nedenle temizliğe önem verilmeli. Fakat kimyasal ürünler kullanmak çok faydalı olmayabilir.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: