Yağlı ciltler için makyaj bazı nedir? Fiyatları ne kadar?
Yaşam

Yağlı Ciltler İçin Makyaj Bazı Nedir? Fiyatları Ne Kadar?

14 Mayıs 2018 - 10:42:13

Makyaj bazı, makyajın kalıcı olmasını ve yüz bölgesinin pürüzsüz görünmesini sağlayan cilt tipine göre çeşitleri olan üründür.

Yağlı Ciltler İçin Makyaj Bazı Nedir?

Her kadının sevdiği makyajın çeşitli hileleri vardır. Her ortamda bakımlı görünmek isteyen kadınlar makyaj bazı kullanmayı tercih eder. Bazın görevi sadece pürüzsüz bir cilt görünümünü sağlamak değil aynı zamanda kişiyi sağlıklı bir cilde kavuşturmaktır. Kullanılan makyaj malzemelerinin tamamının içerisinde cilde zarar veren maddeler bulunur. Bu malzemeler direkt olarak cilde uygulandığı zaman zararlı maddelerin etkileri cilt üzerinde görünmeye başlar. Fakat baz kullanmak bu maddelerin zararının cilde geçmesine engel olmaktadır. Bir nevi cildi koruyan baz kullanımı cilt sağlığı için önem taşır.

Makyaj Bazı Nasıl Seçilir?

Yağlı, karma, kuru olmak üzere çeşitli cilt tipleri vardır. Her ürün her cilt tipine uygulanmaz. Cildin türüne göre ürün kullanmak gerekir. Cilt tipini öğrenmek için bir dermatolog uzmanına cildi test ettirmek ve uzmanın söylediği ürünleri kullanmak gerekir. Doğal bir cilt görünümü sağlayan bazların da cilt tiplerine göre çeşitleri bulunur. Yağlı ciltler için kişi tercih ettiği markanın yağlı cilde uygun olan bazını kullanmalıdır. Bu sayede cilt herhangi bir zarar görmez ve aynı zamanda ciltteki leke, sivilce gibi problemler için muazzam bir kapatıcı görevi görür.

Makyaj Bazı Ne İşe Yarar?

  • Bazlar ciltte var olan dengesiz tonların giderilmesini ve tek bir tonda görünmesini sağlar. Uygulanan baz cildin her bölgesinin aynı renk tonunda olmasına olanak tanımaktadır.
  • Gün içinde makyajın kalıcı olmasını sağladığı gibi bozulmasını engeller. Cilt baz sayesinde pürüzsüz bir görüntüye ulaşır.
  • Ciltte bulunan sivilce, güneş lekesi, siyah nokta gibi problemleri kapatarak cildin kusursuz görünmesini sağlar.
  • Makyaj ürünlerinin işlevselliğini korur.
  • Nemlendirme özelliği olan bazlar hem cildi nemlendirir hem de cildin aydınlanmasına yardım eder.
Makyaj Bazı Nasıl Kullanılır?

Baz ciltte gerekli görülen alanlara uygulanmalı ve az bir oranda sürülmelidir. Matlaştırma özelliği olan bazların parlama sorunu olan alanlara uygulanması tavsiye edilir. Baz uygulamasında en önemli püf nokta cildin temiz olmadır. Kuru cildi olan kişiler nemlendirme özelliği olan bazları tercih edebilir. Nemlendirme özelliği olmayan bazlar yerine ilk olarak normal bir nemlendirici de uygulanabilir. Cilt nemlendiriciyi emdikten sonra el, fırça veya sünger yardımı ile baz sürülebilir. İnce bir yapıya sahip olan göz altına baz uygulanması yanlıştır. Bazın ince sürülmesi ve sürme işleminden üç ila dört dakika sonra makyaj yapılması tavsiye edilir. Makyaj bazı her cilt tipine uygulanabilmektedir. Fakat kuru cildi olan kişiler baz uygulamasından önce nemlendirici kullanabilirler. Yağlı cildi olan kişilerde ise bazın parlamaları önleme özelliği vardır. Bireyin kendi cilt tipine uygun olan marka ve makyaj bazını kullanması önerilmektedir. Bazların fiyatı ise her markaya göre değişkenlik göstermektedir.

Yorumlar
İnci Özdemir 14 Mayıs 2018 - 10:52:13 Cildim çok yağlı ve makyaj yaparken bu şekilde gözükmesini istemiyorum. Yağlı ciltlere özel bazlar var mı? Makyaj bazı seçerken nelere dikkat etmek gerekiyor? Fiyatları nasıl çok pahalı mı acaba? Kullanımı nasıl oluyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: