Sağlık 14 Mayıs 2021 - 13:32:18

Altın Otu Nedir? Neye İyi Gelir? Altın Otunun Cilde Faydaları

Altın Otu Nedir? Neye İyi Gelir? Altın Otunun Cilde Faydaları

Altın otu insan yaşamına katkı sağlayan, önemli vitamin ve minerallere sahip olan cilt için faydalı bitkidir.

Altın Otu Nedir? Neye İyi Gelir?

İsmini renginden alan bitki Avrupa kökenlidir. Bitkinin içinde kumarin, sterol, eterik yağ, pyranon, tanin, fenol karbonik asit, vitamin, mineral vardır. Türkiye'de güneş çiçeği ismi ile bilinir. Günlük rutin içinde faydaları hızla hissedilen bitki faydaları konusunda her geçen gün popüler olmaktadır. Anadolu kültüründe bilinen ve köy, kasaba gibi alanlarda yetişen ot türüdür. Kaynatılma işlemi ile tüketilmesi en yaygın olanıdır. Market ve aktarlarda bulunan bitkinin dış görüntüsü oldukça estetiktir. Bu özelliğinden dolayı süs bitki şeklinde de kullanılmaktadır.

Altın Otu Nasıl Kullanılır? Kullanım Alanları Nelerdir?

Bu ottan yağ ve çay üretilmekte, yağı kozmetik ürünlerin içinde kullanılmaktadır. İlaç sanayi ve kozmetik sektöründe oldukça sık tercih edilir. Çiçekleri şemsiyeye benzemektedir. Çiçekleri dalları ile beraber toplanmaktadır. Güneş gören bir alanda kurutularak çiçekleri dalından ayrılmaktadır. Bu çiçekler cam kavanozda saklanabilir. Çayın tadı ve kokusunu sevmeyen kişiler kuşburnu gibi başka bir çayla karıştırabilir. Bunun yanı sıra çayın içine lezzet vermesi için limon, karanfil, çubuk tarçın ilave edilebilir.

Altın Otunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Çayı ve yağı cildin dostu olarak bilinen altın otu cilt açısından oldukça kıymetlidir. Cilt problemleri arasında yer alan sedef, siğil ve egzamanın giderilmesine fayda sağlamaktadır. Cildi sıkılaştırarak cilde nemlendirme etkisi kazandırır. Bu bitkinin çayının düzenli bir şekilde tüketilmesi varis oluşumunu engellemekte ve varis görüntüsünü azaltmaktadır. Cilt problemleri dışında sağlık açısında da faydalarının fazla olduğu söylenebilir. Vücuttaki fazla su bu ot aracılığı ile dışarı atılabilir. Bu özelliği ödem atmaya yardım eder. Düzenli olarak tüketildiği taktirde tokluk hissi verdiği bazı uzmanlar tarafından söylenmektedir. Zayıflama sürecine destek sağladığı ile ilgili çeşitli söylentiler vardır.

Altın Otu Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bitkinin kullanımı ile ilgili herhangi olumsuz bir yoruma rastlanmamaktadır. Hassas ciltler üzerinde alerji gibi sorunların meydana gelme olasılığı olduğu için yağın öncelikle küçük bir bölgede denenmesi önerilmektedir. Hem yağın hem de çayın dozunda kullanılıp aşırıya kaçılmaması gerekir. Hastalığı olan ve ilaç kullanan kişilerin bitkiyi tüketmemeleri veya öncelikle doktora sormaları önerilir. Emzirme ve hamilelik döneminde kullanmak için mutlaka hekim izni almak gerekmektedir. Ayrıca on yaşından küçük çocuklar bu çayı tüketmemelidir. Altın otu bitkisinin faydalarını verimli olarak almak için sade olarak kullanılması önerilir. Başka bir çay ile karıştırılması durumunda çayın etkileri yoğun bir şekilde alınamayabilir. Poşet çay olarak satılan altın otunun alınmaması bunun yerine bitkinin orijinalinin aktardan alınarak kullanılması tavsiye edilmektedir. Otun doğal olup olmadığı bilmek için aktara danışmak gerekebilir. Altın otunun cilde olan faydaları hakkında gerekli bilgileri dermatolog uzmanından öğrenmek mümkündür.

  • altın otu
  • altın otu nedir
  • altın otu nasıl kullanılır
  • altın otunun cilde faydaları
Yorumlar
Münire Yıldız Bu bitkiyi nereden satın alabilirim? Neye yarar? Tohumunu nasıl bulabilirim? Nerede yetişir? Evde yetiştirmek için nasıl bir uygulama hazırlamak gerekiyor? Vücuda faydaları nelerdir? zararı olur mu? cevapla
yorum yaz
Osteoporoz Nedir? Nasıl Anlaşılır? Tedavisi Nasıl Yapılır? İlaçları ve Egzersizleri