Zayıflama

Yulaf Ezmesi Zayıflatırmı? Nasıl Yenir? Kalorisi, Besin Değerleri, Faydaları ve Zararları

18 Nisan 2018 - 22:33:12
Yulaf ezmesi zayıflatırmı? Nasıl yenir? Kalorisi, besin değerleri, faydaları ve zararları

Yulaf ezmesi, yulaf kepeğinin temizlenmesinden sonra kurutulup elde edilen tahıl türüdür. Sağlıklı bir yiyecek olan yulaf ezmesi vücudun protein, B2 vitamini, B6 vitamini, Omega 3, selenyum, demir ve lif kaynağını karşılamaktadır. Kilo verirken tüketilen bu besin özellikle tok tutucu özelliği ile uzun süre tokluk hissi verir.

Yulaf Ezmesi Zayıflatırmı?

Kilo verirken metabolizmanın hızlanmasını sağlayan besinlerin tercih edilmesi kişinin daha rahat kilo vermesine yardımcı olur. Yulaf ezmesi besin değeri en fazla olan yiyeceklerden biridir. Zayıflama esnasında tüketildiğinde protein bakımından zengin olduğu için hem tok tutucu özelliğe sahiptir hem de metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Zayıflarken en iyi yardımcılardan biri olan bu tahılın düzenli tüketilmesi hızlı kilo vermeye yardımcı olacaktır. Özellikle uzun süre tokluk hissi isteyen kişilerce tüketilmesi tavsiye edilir.

Yulaf Ezmesinin Faydaları Nelerdir?

  • Zayıflamaya yardımcı gıdalardan biri olan yulaf ezmesinin normal olarak insan sağlığı için faydaları saymakla bitmez. Kan şekerinin düzenlenmesi için tercih edilebilmektedir. Kan şekerinin ani düşmesine ve yükselmesine engel olur. Ayrıca kötü kolesterolün düşmesini sağlar lif bakımından zengin olduğu için kolesterolde denge sağlayarak kişinin sağlığını korumada yardımcı olur.
  • Yüksek tansiyon hastalarında bu tahılın tüketilmesi tansiyonu dengede tutar. Özellikle besinlerin tüketilmesi ile meydana gelen yüksek tansiyonun yulaf ezmesi ile beraber tüketildiğinde dengelediği görülmektedir.
  • Kanser önleyici etkisi ile aile geçmişinde kanser vakası olan kişiler için doğal koruyucu etkiye sahiptir.
  • Kabızlığın önlenmesi için yulafın düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir. Metabolizmayı hızlandırdığından kabızlık durumunu da ortadan kaldırır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine de fayda sağlayan yulaf ezmesi özellikle kış aylarında vücudun hastalıklara direnç göstermesini sağlar.
  • Besin değeri oldukça yüksek olan yulaf ezmesinin günlük olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Sağlıklı bir bireyin bu tahılı her gün tüketmesi tansiyon ve kolesterol seviyelerinin normal olmasına yardımcı olur.

Yulaf Ezmesi Nasıl Yenir? Nasıl Tüketilir?

Son yıllarda sofralarda yerini alan yulaf ezmesi büyük küçük herkes tarafından tüketilebilmektedir. Özellikle küçük yaşlarda tüketilmeye başlandığında ileriki yaşlarda meydana gelebilecek rahatsızlıkları da engelleyebilmektedir. Bu tahıl yoğurt içerisine karıştırılarak öğünlerde tercih edildiği gibi ayrıca yulaf ezmesi ile çeşitli hamur işleri yapılarak tüketilebilir. En çok tercih edilme şekli ise genel olarak yoğurt ile karıştırılmasıdır. Yoğurt içerisindeki protein ve vitaminler ile beraber alındığında metabolizmanın daha hızlı çalışmasına yardımcı olur. Lifli gıdalar arasında en çok tercih edilen yulaf ezmesi çeşitli tatlılarda da kullanılabilmektedir. Diyet esnasında tatlı krizlerini önleyici olarak yulaf ezmesinden yapılan farklı tarifler uygulanabilmektedir. Ayrıca yulaf ezmesi çocukların mamasına ilave edilerek güçlü bir besin kaynağı olmaktadır. Bebeklerde ve çocuklarda büyüme gelişmeye yardımcı olarak kemik yapısının da güçlenmesi için tercih edilebilmektedir.

Yorumlar
Meriç Kesim 18 Nisan 2018 - 22:43:12 Yulaf ezmesi tariflerinin kalorileri nedir? Diyeti kilo verme konusunda etkili olur mu? Zayıflama yardımcı bir besin olarak belirtiliyor. Kilo vermek için nasıl tüketmek gerekiyor? Fiyatı ne kadar çok pahalı mıdır?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: