Zayıflama 15 Aralık 2021 - 17:41:33

Zayıflama Çayı Nasıl İçilir? İşe Yarayan Tarifler

Zayıflama Çayı Nasıl İçilir? İşe Yarayan Tarifler

Zayıflama çayları; çeşitli bitkilerin özlerinden elde edilen ve metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak yağ yakımı ile birlikte kilo vermeye destek olan içeceklerdir.

Zayıflama Çaylarının Faydaları Nelerdir?

Vücuttan toksin ve ödem atılmasını sağlayan zayıflama çayları; sindirim sisteminin dengelenmesini ve bu şekilde kilo vermeyi desteklemektedir. Bu çayların tek başlarına zayıflatma etkisi bulunmazken metabolizma hızını arttırma etkisi bulunmaktadır.

Farklı bitkilerden elde edilen zayıflama çayları bazen birkaç bitkinin bir araya gelmesi ile de hazırlanır. Nane çayı iştahın kapanmasını sağlarken, yeşil çay ödem atmaya ve yağ yakmaya yardımcı olmaktadır. Açlığı dizginleyen ve vücudun yağ depolamasını önleyen rooibos çayı, kilo verme sürecinde sıklıkla tercih edilir.

Gün içerisinde tüketilen besinlerin daha hızlı bir şekilde sindirmesini ve çok daha hızlı bir şekilde yağ yakmasını sağlamaktadır. Ancak yağların yakılması için zayıflama çaylarının yanı sıra spor da yapılması gerekir. Aksi halde hızlı bir yakım için gerçekleşmez ve vücuttaki zayıflama su-kas kaybı şeklinde gerçekleşir.

Hangi Bitki Çayları Zayıflatır?

Fazla kilolardan kurtulmak ve forma girmek için zayıflama çayları isimlerinden bahsedecek olursak eğer;

  • Tarçın çayı: Vücut sıcaklığını yükseltir ve metabolizmanın enerjisini artırı. Böylece kalori yakımını desteklerken aynı zaman iştahı bastırır.
  • Maydanoz çayı: Ödem söktürücü etkisi vardır. Kalori yakımını artırır ve aynı zamanda yağ yakımına destek verir.
  • Zencefil çayı: Metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur.
  • Mate çayı: Metabolizmanın normal çalışma hızının üzerine çıkmasını destekler ve kalori yakımını artırarak zayıflamaya destek olur.
  • Yaban mersini çayı: Kan şekerini dengeleyerek, açlığı dizginler. Böylece kilo vermeye destek olur.

En iyi etkiyi yaratması için bazı durumlarda özel karışımlar ve tarifler ortaya çıkarılırken bazen direkt olarak herhangi bir bitki çayını demleyip tüketim sağlanabilir. Bu aşamada bitki yapraklarının kuru bir şekilde elde edilmesinin ardından demliğe atılır ve üzerine kaynar su eklenir. Bu şekilde 4-5 dakika kalması bitki çaylarının demlenmesi için yeterli olurken gün içerisinde 2-3 defa rahatlıkla kullanılabiliyor.

Bitki Çaylarının Zararları Var mı?

Bitki çaylarını çok fazla tüketmek insanlarda yan etkilerin oluşmasına sebep olabilmektedir. Ne kadar çok içilirse o kadar fazla zayıflanacağı konusundaki algı son derece yanlış olurken belirli bir üst sınır sonrasında içilen bitki çaylarının herhangi bir yararı bulunmamaktadır.

Aşırı tüketilen zayıflama çayı etkileri vücutta su kaybı yaratabilir. Halsizlik, baş ağrısı, mide bulantısı, karın ağrısı söz konusu olabilir. Özellikle böbrek ve tansiyon hastalarının zayıflamak amacı ile bitki çayı tüketmemesi gerekir. Hamile kadınlar ve emziren anneler için de uygun değildir.

İşe Yarayan Zayıflama Çayı Tarifleri Nelerdir?

Zayıflama çayı olarak içilen bitki çaylarının direkt kullanılması bazen lezzet açısından tatmin edici olmamaktadır. Bu durumda özel tariflere yönelim gösterilir. Bitkisel zayıflama çayı tarifine baktığımızda;

  • 2 yemek kaşığı yeşil çay, 1 tatlı kaşığı mate yaprağı, 1 tatlı kaşığı kurutulmuş biberiye, 1 tatlı kaşığı kekik ve 1 tutam funda yaprağını temin ediniz.
  • Bu malzemelerin tamamını 1 litre kaynatılmış suyun içerisine atıp ve sonrasında demlenmeye bırakınız.
  • Bu çayın yemeklerden yarım saat öncesinde kullanılması son derece doğru bir tercih olurken ilk etapta ılıtılması da tavsiye edilir.

Zayıflama çaylarını tatlandırmak için şeker yerine tarçın ekleyebilirsiniz. Ayrıca tadını daha güzel yapmak için limon sıkabilirsiniz. Buna ek olarak yaz aylarında zayıflama çayları soğuk bir biçimde de tüketilebilir. Bu durumda da herhangi bir olumsuz etki ortaya çıkmamaktadır. Bu şekilde yapılan karışımlar lezzet yönünden de tatmin edici olurken istenen faydanın da tamamını sunmaktadır.

  • zayıflama çayı nasıl kullanılır
  • zayıflama çayı kullananlar
Yorumlar
Bediha sarar Zayıflama çayı kullananlar var mı? Doğal bir yöntem olduğu için kilo vermede kullanmak istiyorum ama en etkili hangisi olur acaba? cevapla
Sinem Mutlu Zayıflama çaylarının yan etkileri olur mu diye düşündüğüm için henüz kullanmadım. Bitki çayları ile zayıflayan birçok kişi var çevremde ama ben aynı zamanda tiroid hastasıyım. Ben de işe yarar mı çok bilmiyorum. cevapla
yorum yaz
Çok Uyumanın Zararları ve Nedenleri Nelerdir? Nasıl Engellenir?