Yaşam

Yoga Nedir? Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar?

23 Ekim 2017 - 02:39:01
Yoga nedir? Nasıl yapılır? Ne işe yarar?

Yoga; ruhsal yaşam ve bedne üzerinde egemenlik kurmak amacıyla ruhu ve bedeni eğiten yöntemlerdir.

Yoga Nedir, Ne Demek?

İnsanlar her zaman kendilerini bedensel ve zihinsel açıdan rahatlatma çabası içerisindedir. Bu durum kişilerin iş hayatlarında ve sosyal hayatlarında çok daha aktif ve başarılı olmalarını sağlarken bunun birçok farklı yöntemi arasından rahatlıkla seçim yapılabilir. Birçok kişi için en iyi rahatlama yöntemi meditasyondur. Ancak bu yöntemin uygulanması için kişilerin konu hakkında geniş bilgilerinin olması ve kendilerini zihinsel açıdan buna hazır hale getirebilmeleri gerekir. Yoga bu rahatlamayı sağlayan bir yöntemdir.

Yoga Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de meditasyon denildiğinde akla ilk olarak yoga gelirken uygulama aşamaları ve insanlar üzerindeki etkileri herkes tarafından bilinmemektedir. Uzmanlar bu rahatlama yönteminin insanın her yönden rahatlamasını sağladığı ve çeşitli duyularını açtığı bir meditasyon türü olarak belirtmektedir. Çok uzun yıllardır dünya üzerinde uygulanan bu meditasyon yöntemi ülkemizde ilk etapta çok fazla kabul görmese de günümüzde çok büyük kişiler tarafından uygulanmaktadır. Bu meditasyon ilk etapta uzmanlar tarafından kişiler üzerinde uygulanırken belirli bir bilgi birikimine ulaşan kişiler sonrasında kendileri de bu meditasyonu yapabilmeye başlayacaktır.

Yoga Evde Yapılır mı?

Bu yöntemi evde kendisi yapmak isteyen kişilerin yapmaları gereken bir dizi işlem bulunur. İlk etapta kişilerin belirli bir düzeyde alışveriş yapmaları gerekmektedir. Birçok alışveriş merkezinde satışa sunulan video setleri satın alınması gereken ilk ürünler olarak gösterilebilir. Bu aşamada kişiler bu setleri alarak yoga yapmanın tüm ayrıntılarını en iyi şekilde öğrenerek işe başlayabilirler. Bunun ardından yöntemi uygularken kullanacakları ve yoga matı atı verilen altlığın alınması gerekmektedir. Yoga yaparken kişilerin bu ürünün üzerinde oturması gerekmektedir. Evde setleri takip eden ve izleyen kişiler yapmaları gereken tüm işlemleri buradan görürken insanların yanında su ve havlu bulundurmaları da gerekecektir. Bunlar meditasyon sırasında kullanılırken devamlılık için ilk etapta hazır hale getirilerek yanına alınması gerekmektedir.

Yoga Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

Bunun ardından kişilerin kendilerine bir program belirlemeleri ve bu programa son derece disiplinli bir biçimde uymaları gerekmektedir. Düzenli olarak yoga yapmak sürekli olarak daha iyi seviyeye gelmeyi sağlarken bunun yanı sıra zihinsel açıdan da sürekli rahatlamayı sağlamaktadır. Son olarak kişilerin rahat kıyafetler tercih etmeleri ve uygulama öncesinde esneme ve germe hareketlerini yapması gerekir. Aksi halde vücut zorlanırken sakatlanmalar ortaya çıkabilir.

Yoga Nasıl Yapılır? Yöntemi Nedir?

İlk olarak kişilerin video setlerinden duruşları ve pozisyonları öğrenmeleri gerekmektedir. Bunları öğrenmek yeterli olmazken en iyi şekilde yapmaya başlamak da gerekir. İlk etapta vücutları çok esnek olmayan kişiler zorlanabilse de belirli bir süre sonra hareketlerin tamamı en iyi şekilde gerçekleştirilmeye başlanacaktır. Köprü hareketi, öne eğilme, üçgen duruş ya da kartal duruşu gibi temel hareketler yer almaktadır. Hareket etmeden durmak ve konsantrasyonu muhteşem bir şekilde sağlamak da yoga yapmanın en önemli hareketlerinden birisi olarak gösterilir.

Yorumlar
Zeynep seçil 16 Ekim 2017 - 13:40:38 Evde yoga yapmak nasıl oluyor? Yani aslında ben doğayla iç içe bir şekilde yapmak istiyorum ama çok mümkün olur mu bilemedim. Yoga matı nedir bunu merak ediyorum. Gerekli bir malzeme mi?cevapla
Fatoş Özay 05 Eylül 2018 - 13:00:20 Yoga yapmak istiyorum ama günah mı caiz mi diye birtakım sorular oluştu kafamda. Kimileri bu rahatlama yöntemine günah olarak bakıyor. Benim herhangi bir bilgim olmadığı için araştırmak istedim. Evde yapmak istiyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: