Yaşam 07 Aralık 2021 - 15:57:38

Zihin Açıcı Yiyecek ve İçecekler

Zihin Açıcı Yiyecek ve İçecekler

Zihin açıcı yiyecekler; vitamin ve mineral bakımından zengin olan sebzeler, meyveler ya da etleri kapsarken beraberinde içecekleri de içermektedir.

Zihin Açmak İçin Ne Yapılmalı?

Hafızanın gelişmesi ve beyin aktivitelerinin güçlenmesi için zihin açıcı şeylerden destek almak gerekmektedir. Bu aşamada eğer doğru besinler ile beslenilirse zihin her zaman öğrenmeye daha açık bir halde olur ve öğrendikleri bilgileri çok daha sağlam bir biçimde saklayabilir. Zihin açmak için sizlere bazı tavsiyeler sunacak olursak eğer;

  • Yoga ve meditasyon yapabilirsiniz. Stresin azalmasını sağlayan bu aktiviteler, aynı zamanda beyin sağlığını korur ve yaşlanmayı geciktirir.
  • Gün içerisinde en az 8 saat uyuyunuz. Uyku sırasında hem beyniniz hem de diğer organların dinlenir ve daha aktif çalışır.
  • Beyin hücrelerini aktif tutmak için aerobik egzersizler yapabilirsiniz.
  • Zihin açmaya yardımcı olan ve gevşemeyi sağlayan klasik müzikleri dinleyebilirsiniz.
  • Öğün atlamadan sağlıklı bir şekilde besleniniz.

Gün içerisinde tüketilen besinlere ek olarak yapılan zihinsel aktivitelerin de önemi vardır. Ancak besinler en önemli etmeni oluşturmaktadır. Özellikle anneler bebekleri doğduktan sonra zihinsel açıdan da en iyi şekilde gelişmeleri için hangi besinlerin gerektiği konusunda araştırmalar yapmaktadır. Eğer bebeklerini doğru besinler ile beslerlerse zihinsel gelişimlerini de en iyi şekilde sağlamış olacaklardır.

Bebeklerde Zihin Geliştiren Yiyecekler Nelerdir?

Bebekler doğduktan sonra anne sütü ile beslenmesi gerekmektedir. Bebeklerde zihin gelişimi için anne sütünün yeri oldukça büyüktür. Bu aşamada anneler en az 6 ay olacak şekilde 1-2 yaşına kadar anne sütü ile beslemeye devam edebilir. Belirli bir süreden sonra ek gıdalar verilmeye başlarken bu ek gıdaların seçimi önemli olacaktır.

Bebekler zihin açan besinlerde ilk olarak yumurta sayılabilir. Bu beyin her zaman bebeklerde zihin gelişimine katkı sağlayacaktır. Bunun yanında yoğurdun faydaları oldukça fazla olurken meyve ve sebze püreleri de tercih edilebilir. Bu ürünler bebeklerin kahvaltı öğünlerinde tercih edilebilecek ek besinler olarak görülmektedir. Buna ek olarak günün kalanında da tahıl ve pirinç içerikli çorbalar tercih edilebilmektedir.

Tatlı besinler olarak bal, reçel ya da pekmez tercihi çok doğru olacaktır. Genel olarak çocukların çikolata tüketimi çok fazla zihne katkı sağlayan bir durum değildir. Araştırmalarda yalnızca bitter çikolata için zihin açıcı etkilere rastlanmaktadır. Ancak bebeklerin bu besini tüketmesi doğru olmayacağından daha çok pekmez ya da bal gibi doğal tatlılara yönelmek doğru olacaktır.

Yetişkinlerde Zihin Açıcı Yiyecekler Nelerdir?

Tıpkı çocuklarda olduğu için yetişkinlerde de hafızanın sağlığı için gerekli olan A, D, B12 ve diğer B grubu vitaminleri yumurtanın içerisinde yer almaktadır. Bu sebeple insanlar zihin gelişimini hızlandırmak istiyorlarsa düzenli yumurta tüketmek zorundadır. Zihin açan yiyeceklerden bazıları şunlardır:

Brokoli: C vitamini bakımından zengindir. Düzenli şekilde brokoli tüketmek sinir hücrelerini onarır. Zihin açma özelliği ile vücuda enerji verir ve düşünme kabiliyetini geliştirir.

Somon balığı: Beyin hücrelerinin daha hızlı çalışmasına yardımcı olur.

Ceviz: Daha hızlı düşünmeyi sağlar. Problem çözme yeteneğini geliştirir.

Süt, kabak çekirdeği, yaban mersini, fındık, muz da diğer besinler arasında yer almaktadır. Buna ek olarak kırmızılahana da hafıza gücünü arttırmak için çok fazla tercih edilen besinler arasında yer almaktadır. Ispanak da vitaminler yönünden oldukça zengin bir üründür. İçeriğinde A, C, E ve K vitaminlerini barındırmaktadır. Sindirim sisteminin rahatlamasında etkili olan bu sebze buna ek olarak göz sağlığı için çok önemlidir.

Bu sebzelerin yanında yağlı deniz ürünleri de bolca tercih edilebilir. Genel olarak Omega-3 içeren yağlı balıklar beynin güçlenmesinde son derece önemlidir. Buna ek olarak süt ve süt ürünleri de katkı sağlar. Beyin zarının esnekliğini arttırma özelliği süt ürünlerinde bulunmaktadır.

Zihin Açıcı İçecekler Nelerdir?

Hafızanın güçlenmesini sağlayan aktiviteler ve yiyecekler haricinde aynı zamanda bazı içecekler de zihin açmaya destek olmaktadır. Zeka geliştiren içeceklerden bazıları şunlardır:

Adaçayı: Dikkati toplar ve beyin hücrelerini uyarır. Kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

Ispanak kürü: Sıvı hale getirdiğiniz ıspanağı içerek zihnin yenilenmesini sağlayabilirsiniz. Beyin gelişimini destekler ve odaklanma etkisi sağlar.

Su: Gün içerisinde yeterli oranda su içmek, beynimizin diğer organlarımızın etkili çalışmasını sağlar.

Konsantrasyonun artması için papatya, yaban mersini, rooibos, kuşburnu gibi bitki çayları tüketilebilir. Bunlar stresi azaltırken odaklanmaya da yardımcı olur.

  • zihin açıcı yiyecek
  • zihin açıcı içecekler
  • zihinsel gelişim
  • zihinsel gelişim nasıl desteklenir
Yorumlar
Seher Yayla Zihinsel gelişim nasıl sağlanır? Zihinsel gelişimi desteklemek için ne tür aktiviteler yapmak gerekir? cevapla
Beril Talas Sınavda zihin açan yiyecekler nelerdir? Bu sene üniversite sınavına hazırlanıyorum. Sabahları zihin açsın diye annem ceviz yediriyor. Genelde ceviz bu konuda işe yarar diyorlar. Bunun dışında sabahları ve sınavda zihin açılması için önerebileceğiniz yiyecekler var mı? cevapla
Sevgi mercan Zihin açmak için ne yapmalı? Çocuğum okula giderken derslerine daha çok odaklansın diye ne yedirmeliyim? Doğal birtakım yiyecekler bu konuda gerçekten etkili oluyor. Birçok tavsiye var bu konuda ne yapmam gerekir? cevapla
Hülya Demirli Sabah kahvaltıda zihin açmak ve zinde olmak için hangi yiyeceklerin yenmesi gerekmektedir? Sabah kahvaltısı güne iyi başlamak için çok önemli ama hangi besinlerle başlangıç yapsak zihin açılır? Sabah zihin açan şeyler nelerdir? cevapla
Aliye Soydan Zihin açan besinler nelerdir? Sabah kahvaltıda hangi yiyecekler yenmeli? Kahvaltı zihin açıklığı için çok önemli bir öğün. Çocuğumu okula gönderirken ne yedirmem gerekiyor? Zihnin açılması için neler tüketilmeli? cevapla
yorum yaz
Covid-19 Semptomatik Tedavi Nedir, Ne Demek? Nasıl Yapılır?