Dikkat dağınıklığı neden olur? Nasıl giderilir?
Yaşam

Dikkat Dağınıklığı Neden Olur? Nasıl Giderilir?

14 Ekim 2017 - 08:33:27

İnsanların sosyal hayatlarında ya da iş hayatlarında başarılı olmalarına engel olan birçok etmen olabilir. Dikkat dağınıklığı da bu etmenlerden birisi olarak gösterilirken birçok kişi yalnızca bu sebepten dolayı istediği verimi alamamaktadır.

Dikkat Dağınıklığı Nedir? Neden Olur?

Kişilerin herhangi bir iş ile bedenen ya da zihnen meşgul olduğu anlarda farklı bir işi yapamaması durumu dikkat dağınıklığı olarak adlandırılmaktadır. Genel olarak insanlar sosyal hayatlarında yaşadıkları bir durumu tam olarak atlatamadıkları için bu durumu yaşarlar. Bu durum da kişilerin iş hayatlarında başarısız olmalarına sebep olmaktadır. Bu sorunun üzerine gidebilen kişiler belirli yöntemler ile sorunun üstesinden gelebilirken dikkat dağınıklığı ile dikkat eksikliğini birbirine karıştırmadan çözüme gitmeleri gerekmektedir.

Dikkat Dağınıklığının Belirtileri Nelerdir?

Dikkat dağınıklığı hem çocuklarda hem de yetişkin bireylerde sıklıkla görülen bir durumdur. Genel olarak çocuklarıda bu durum herhangi bir dersten son derece başarılı olmasına rağmen diğer bir konuda oldukça başarısız olmasından kaynaklanmaktadır. Genelde çocuklar sevmedikleri derslerden başarısız olurken bunun sebebi de dikkatin dağınık olmasıdır. O derste farklı şeyler düşünen ya da gerçekleştiren çocuklar başarılı olamazlar. Buna benzer bir durum yetişkinler için de gösterilmektedir. Sevmedikleri bir iş ile meşgul olan kişiler sürekli olarak hatalı yaparken dikkat dağınıklığı olduğunu gösterebilir. Buna ek olarak insanlarda yeni tanışılan bir kişinin isminin hatırlanmaması ya da daha sonrasında görüşüldüğünde sima olarak kişinin tanınmaması belirtileri arasında gösterilmektedir. Bunun yanında kişilerin normal bir sese ya da uyarıya aşırı tepki vermesi ya da aşırı duyarlı davranması da bu durumun belirtileri arasında yer almaktadır. Okuma esnasında okuduğunu anlamayan ya da hatırlamayan kişilerde de bu sorunun görüldüğü rahatlıkla söylenebilir.

Dikkat Dağıklığı Nasıl Giderilir?

Kişilerin bu sorunu giderebilmesi için 4 farklı etmenin bir araya getirilmesi gerekir. Bu etmenlerden ilki motivasyondur. Genel olarak yetişkin kişilerin motivasyonu için maddi çıkarlar ortaya koyulurken çocuklarda küçük hediyeler ya da başarının vereceği duygu motivasyon kaynağı olabilmektedir. Bunun yanında yazılım destekli uygulamalar da kişilerde bu sorunun atlatılmasına yardımcı olabilmektedir. Akıllı telefonlarda ya da bilgisayarlarda yer alan programlar ile dikkat dağınıklığı rahatsızlığının üzerine gidilerek olumlu sonuçlar alınabilmektedir.

Dikkat Dağınıklığının Tedavisi Var mı?

Düzenli uyku ve dengeli beslenme de kişilerin dikkat dağınıklığı rahatsızlığından kurtulması için son derece önemlidir. Genel olarak kişilerin her gün için aynı saatlerde uyuması ve uyanması dikkatin dağınık olmasını azaltır. Buna ek olarak kahvaltının kesinlikle atlanmadan yapılması ve günün devamında da sağlıklı beslenilmesi kişilerin bu sorunu yaşamasının önüne geçecektir. Psikologlardan alınan yardımlar da kişilerin bu rahatsızlığın giderilmesinde etkili olmaktadır. Bu aşamada eğer kişiler diğer yöntemleri kullanarak bu sorundan kurtulamıyorlarsa profesyonel bir yardım alarak sorunun üstesinden gelebilirler. Bu durum belirli bir meblağ tutacak olsa da sonrasındaki kazanımlar çok daha değerli olacaktır.

Yorumlar
Gülce Demir 07 Ekim 2017 - 12:22:21 Dikkat dağınıklığı nasıl önlenir? Çocuğum 7 yaşında öğretmenleri dikkat eksikliği olduğunu belirtiyorlar. Bunu nasıl engelleyebilirim?cevapla
Özge Uzun 29 Ağustos 2018 - 16:35:04 Dikkat dağınıklığı ve odaklanma sorunu problemini çözmek için ne yapmak gerekiyor? Kızım bu sene üniversite sınavlarına hazırlanacak fakat ciddi bir dikkat dağınıklığı yaşıyoruz. Bunu engellemek için ne yapabiliriz?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: