Yaşam

Zekayı Geliştiren Yiyecekler ve Aktiviteler

14 Ekim 2017 - 00:30:36
Zekayı geliştiren yiyecekler ve aktiviteler

İnsanlar, doğdukları anda belirli bir zeka seviyesinde doğarlar ve genetik olarak bu zeka düzeyleri yaşları ile birlikte artış gösterir.

Zeka Düzeyi Nasıl Yükseltilir?

Yetişkin bir birey haline geldiklerinde zeka yönünden gelişim de artık oturmuş olacaktır. Bunun sonrasında çok yüksek miktarda bir değişim kolay olmayacaktır. Bu aşamada eğer kişiler doğru besinleri tüketirken buna ek olarak birkaç aktiviteyi de aksatmadan yaparsa zeka düzeylerini yükseltebilirler. Bunun için gün içerisinde sürekli aynı besinleri tüketmelerine gerek olmasa da haftalık programlar belirlemeleri gerekebilecektir. Buna ek olarak aktivitelerin her gün yapılması da mümkün olmayacaktır ancak bu aşamada da gerekli adımlar atıldığında boş zamanlar bu şekilde değerlendirilerek zeka için katkı alınabilir.

Zekayı Geliştiren Yiyecekler Nelerdir?

Zekanın gelişimine katkı sağlaması düşünülen yiyecekler genel olarak içeriğindeki vitaminler ya da mineraller ile birlikte vücuda etki eden besinlerdir. Bu besinlerden bazıları beynin farklı bölümlerinin gelişimini sapladığı için zekaya olumlu etki yaparken bazıları da vücudun farklı bölgelerinin gelişimini hızlandırarak beynin öğrenmeye daha fazla zaman ayırmasını sağlamaktadır. Her iki durumda da çok ciddi biçimde bir zihinsel gelişim sağlanabilir. İlk olarak kişilerin kahvaltıda yumurta tüketmesi oldukça gereklidir. Eğer yumurtayı seviyorlarsa her gün tüketmeleri dahi oldukça uygun olacaktır. Bu aşamada farklı türlerde pişirilen yumurtalar sevmeyen kişilerin de düzenli olarak tüketmesini sağlayacaktır. Buna ek olarak süt ürünleri de zekanın gelişimine katkı sağlar. Kahvaltıda alınan süt ya da peynir gibi ürünler gerekli ihtiyacı karşılamakta yeterli olacaktır.

Zekayı Geliştiren Aktiviteler Nelerdir?

Kişiler zeka düzeylerini yaptıkları aktiviteler ile yükseltmeyi düşünüyorlarsa bu konuda bilinçli ve planlı hareket etmek zorundadırlar. İlk etapta kişilerin sözel zekasının gelişimi için bolca yazı yazmaları ve buna ek olarak kitap okumaları gerekmektedir. Okuduklarını akıllarında resmeden kişiler de sözel zekasını geliştirebilen kişiler olmaktadır.

Zekanın Alanları ve Özellikleri Nelerdir?

Zekanın farklı alanları bulunur. Bunlar:

  • Görsel zekanın gelişimi için ise kişilerin bolca gezmesi ve gezdikleri yerlerde çok küçük ayrıntıları araştırması gerekmektedir. Özellikle birbirlerine yakın olan renk tonları üzerinde çeşitli alıştırmalar yapan kişiler rahatlıkla görsel zekalarını geliştirebilirler.
  • Sayısal zekanın gelişimi için sayısal bulmacaların yanı sıra satranç ya da sudoku gibi oyunların oynanması son derece yüksek katkı sağlayacaktır. Buna ek olarak belirli masa oyunlarından da katkı alınabilmektedir.
  • Sosyal zeka gelişimleri için kişilerin çok sayıda yeni insan ile tanışması oldukça önemlidir. Kalabalık arkadaş ortamlarında bulunmak ve belirli dönemlerde söz almak sosyal zekanın gelişiminde çok önemli olmaktadır. İnsanların davranışlarının altındaki nedenleri incelemek de kişilerin sosyal zekasını geliştiren noktalardan birisidir.
Zekanın Gelişimi İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Zekayı geliştiren birçok etmen bulunmaktadır. Özellikle çocukluk döneminde farklı aktivitelere yönelmek zekanın gelişimi için oldukça önemli fırsatlar sunmaktadır. Gün içerisinde ise zeka gelişimine katkı sağlayan besinler sebze ve deniz ürünleri olarak belirlenmiştir. Ispanak ve brokoli gibi çok sevilmeyen sebzeler zekanın gelişimine çok katkı sağlarken yağlı balıklar da bu konuda büyük katkı vermektedir.

Yorumlar
Özden Serin 07 Ekim 2017 - 10:49:02 Zeka nasıl gelişir? Çocuklarda zeka gelişimini sağlamak için ne yapmak gerekir?cevapla
Ayşenur Uçar 29 Ağustos 2018 - 16:24:33 Çocuklar zeka gelişimini destekleyen etkenler nelerdir? Okula henüz başlamadan önce zeka gelişim düzeyini yükseltmek için uygulamalar yapmak istiyorum. Fakat hangi yöntemler zekayı geliştirir tam bilmiyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: