Sağlık

13 Günlük Diyet Listesi Yapanlar ve Yorumları

04 Haziran 2020 - 21:40:09
13 Günlük Diyet Listesi Yapanlar ve Yorumları

13 günlük diyet listesi, aşırı kilolarından hızlı bir şekilde kurtulması gereken kişiler için uygulanan bir diyettir. İsveç diyeti olarak da bilinir.

13 Günlük Diyet Listesi Nedir?

İsveç diyeti olarak da bilinen 13 günlük diyet listesi, özellikle acil kilo vermesi gereken kalp hastaları için önerilmektedir. Bu diyetin 35 yaş üstü ve sağlık sorunu olan kişiler tarafından uygulanmaması önerilmektedir. Sabahları kahve içilen; diğer öğünlerde haşlanmış ıspanak, domates, havuç, yumurta ve yağsız balık gibi besinler tüketilen diyet kısa sürede fazla kilo vermede etkilidir. Diyet içeriğinde brokoli de bulunmaktadır. Brokoli bulamayan kişilerin karnabahar tüketmesi de uygun görülmektedir. Kolestrolü yüksek olan kişilerin yumurtanın akını tüketmesi önerilmektedir. Ölçüsü ve miktarı belirtilmeyen yiyeceklerin dozunda tüketilmesi gerekmektedir.

13 Günlük İsveç Diyet Yapanların Yorumları

13 gün olarak uygulanan bu diyet için Amerikan Kalp Vakfı, hızlıca kilo vermesi gereken kalp hastaları için uygun olduğunu söylemektedir. 13 günlük diyet yapanlar ve yorumları incelendiğinde bu diyetin metabolizmayı tamamen değiştirdiği görülmektedir. Diyeti uygulayan kişiler, İsveç diyetinin 2 yıl boyunca hiç kilo alınmamasına yardımcı olduğunu söylemektedir. Yapılan diyet kadar, diyetin nasıl sürdürüldüğü de önemlidir. Güzel bir görünüm için kişilerin diyetle birlikte spor yapmaları ve sıkılaşmaları gerekmektedir. Sporla birlikte yürütülen diyetler çok daha etkili sonuçların açığa çıkmasına yardımcı olur. Bu diyetin 13 günden fazla sürdürülmemesi ve 3 aydan daha kısa sürede tekrarlanmaması önerilmektedir.

13 Günlük İsveç Diyetinin Faydaları Nelerdir?

İsveç diyeti kişilere sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandıran bir diyet çeşididir. Birçok bilimsel çalışmada İsveç diyetin sağlığa pek çok faydaları olduğu belirtilmiştir. Metabolizmanın daha iyi çalışmasına yardımcı olması yönüyle kronik hastalıkların engellenmesinde de oldukça etkilidir. İsveç diyetinin faydaları arasında diğer diyetlere kıyasla tansiyonu daha iyi dengelemesi en önemli detay olarak yer alır. Diyette yer alan besinlerin hepsi kalp sağlığına iyi gelen gıdalar olduğu için kalp hastaları için en ideal diyettir. Şekeri yüksek olan kişilerin kan şekerini düşürme konusunda oldukça etkilidir. Yağ dokularındaki iltihapla ilişkili olan genleri azalttığı da söylenmektedir.

İsveç Diyetinin Zararı Var Mıdır?

Uzmanlar İsveç diyetinin 35 yaşından büyük ve belirli bir hastalığı olan kişilerde uygulanmaması gerektiğini söylemektedir. İsveç diyetinin zararları hakkında kesin bir bilgi yoktur. Kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir. İsveç diyetinde kahvaltı öğünü bulunmadığı için kan şekerinde belli düzensizliklere sebep olabilmektedir. Hızlı kilo vermeye sebep olduğu için beraberinde kas kaybının oluşmasına da neden olabilmektedir. Tüm bu bilgiler göz önünde bulundurulduğunda şeker ve tansiyon rahatsızlığı bulunan kişilerin İsveç diyetini uygulamaması uygun görülmektedir. Diyetle beraber spor yapmak kasları güçlendireceğinden oluşabilecek kas kaybının da önüne geçilmiş olur. 13 günlük diyet listesi, 13 gün tamamlandıktan sonra bırakılmalı ve tekrar edilecekse da en az 3 ay sonra uygulanmalıdır.

Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: