Yaşam

Alkol Nedir? Alkol Neden ve Nasıl Yapılır? Alkolün Zararları ve Tedavi Yöntemleri

19 Mayıs 2020 - 13:20:25
Alkol nedir? Alkol neden ve nasıl yapılır? Alkolün zararları ve tedavi yöntemleri

Sarhoş etme özelliği olan, sebze ve meyve içerisinde bulunan şekerden üretilen kimyasala alkol denir.

Alkol Nedir? Nasıl Yapılır?

Bu içeceğin insan vücuduna ciddi oranda zarar verdiği ve İslam Dinince yasaklandığı belirtilebilir. İçerisinde alkol barındıran içecekler votka, viski, şarap gibi içeceklerdir. Alkolün kaynama aşaması etil alkolün 78,5 derece, suyun ise yüz derecedir. Diğer sıvı türleri ve alkolün olduğu kap ısıtıldığı zaman alkol sudan daha önce kaynar ve buharlaşır. Bu şekilde su kabın içinde kalmaya devam ederken alkol öncesinde kaynayarak buharlaşmıştır. Yöntem aracılığı ile alkol üste tutularak ayırılır. Buhar şeklinde olan bu madde başka bir kaba geçirilerek yoğunlaşma tekniğiyle damla halinde yeniden sıvı şekle geçirilebilir. İşlemin sonucunda öbür kabın içinde alkol kalmaz ikinci kapta ise saf alkol bulunur. İşlemin sonunda saf alkol yüksek derecede bulunur ve içine sıvı çeşitleri, su ilave edilir. Bu sayede derecesi içilebilir hale gelmektedir. Genel itibari ile bu içeceğin mayalanmış ürünlerin damıtılması ile elde edildiği söylenebilir.

Alkol Hakkında Bilgiler Nelerdir?

Bu madde ağız yoluyla alınmakta ve ince bağırsak, mideden hızlı bir şekilde emilmekte sonrasında kana karışmaktadır. Elli ila atmış dakika içerisinde ise kanın içinde en fazla orana ulaşmaktadır. Bu içeceğin kana karışma hali kanın içinden atılma durumundan daha hızlı gerçekleşmektedir. Yüzde doksanı karaciğerde parçalanır. Kalan kısmı ise idrar, solunum havası, idrar ile dışarı atılmaktadır. Karaciğerin içinde saate kilo başına yüz ila yüz elli mg alkol parçalandığı belirtilmektedir. Bu oran kişiye göre değişmektedir.

Alkolün Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

En çok zarar verdiği organa beyin denir. Alkolün direkt olarak etkisi beyinde meydana gelir. Hareket etme, mantıklı düşünme ve karar verme yetileri bu içecekten dolayı hasara uğramaktadır. Alkolün alınmasından bir süre sonra bahsi geçen etkilerin görülmesi mümkündür. Yaralanma, kaza, ölüm gibi durumlar meydana gelebilir. Beyin hücrelerini zaman içerisinde öldürmekte bu yüzden beyin küçülmektedir. Hafızanın zayıfladığı, bunama ve erken yaşlanma gibi problemlerin meydana geldiği bir süreçtir.

Alkolün Vücuda Zararları Nelerdir?

Uyku problemleri, uyandıktan sonra halsizlik, yorgunluk hissetme gibi durumlar meydana gelir. Ağız kuruluğu, uzun süren baş ağrıları meydana gelebilir. Alkolün tüketilmesi vücudun aşırı oranda su kaybetmesine neden olmaktadır. Görme sinirlerinde hasara neden olabilmekte ve bu hasar zaman içerisinde körlük problemine kadar gidebilmektedir. Vitamin ve besinlerin emilmesine engel olmaktadır. Ülser, gastrit sorunlarına yol açabilir. Sık rastlanan durumlardan biri iktidarsızlık ve regl düzensizliğidir. Karaciğerin hasar görmesine neden olan alkolün az ya da çoğu fark etmeksizin çeşitli problemlere neden olmaktadır. Kalp ve damar hastalıklarının oluşma olasılığı artabilmektedir. Kalp yetmezliği, damar kireçlenmesi gibi durumlar oluşabilir. Kalori oranı yüksek olduğu için ödem ve kilo problemlerine yol açmaktadır.

Yorumlar
Burcu Şanlı Alkol bağımlılığı neden olur? Alkolün çeşitleri nelerdir? Zararlı mı? Kalorileri çok yüksek mi? Kiloya neden oluyor mu? Fiyatları genelde pahalı zaten. Çok fazla içmenin zararları var diye biliyorum. Bir içecekte alkol oranı ne kadar olmalı? cevapla
yorum yaz