Sağlık

Beynin Sağ ve Sol Lobları Ne İşe Yarar?

04 Haziran 2019 - 09:50:07
Beynin Sağ ve Sol Lobları Ne işe Yarar?

Beynin sağ ve sol lobları, insanların davranış ve düşünme biçimini belirleyen en önemli iki kısımdır.

Beynin Sağ ve Sol Loblarının Görevleri Nelerdir?

Beynin sağ lobu beynin yaratıcı kısmı olarak bilinir. Sol lob ise, beynin daha çok mantıksal işlemlerle ilgilenen kısmıdır. Beynin yaratıcı tarafı olarak bilinen sağ lob, görsel ve işitsel bilgilerle ilgilenir. Bunun yanı sıra vücudun sol tarafında yer alan organları yönetir. Sağ lob, görerek ve duyarak bilgiyi işler. İnsanların duygu ve sezgilerinde beynin sağ kısmını kullandığı bilinmektedir. Beynin sol lobu ise, mantığa dayalı işlemlerle ilgilenir. Matematiksel işlemlerde başarılı bir sonuç elde etmeye yardımcı olur. Kelime, sembol ve sayılarla yakından ilgilenir. Sol lob, vücudun sağ tarafında yer alan organları yönetir ve analitik düşünme yetisine sahiptir.

Beynin Sağ ve Sol Bobları Nasıl Çalıştırılır?

Beynin sağ ve sol lobları belirli egzersizlerle aktif hale getirilerek çalıştırılabilmektedir. Beynin sağ lobunu çalıştırmak için kitap okumak oldukça etkili bir egzersizdir. Resim çizmek, müzik aleti çalmak, hayal gücünü geliştiren fikirler bulmak, şiir yazmak, kompozisyon yazmak ve şarkı söylemek gibi aktiviteler beynin sağ lobunu çalıştırmaya yardımcı olur. Beynin sol lobunun çalıştırılması daha çok mantıksal alanlara vakit ayırmakla mümkündür. Bulmaca ve matematik soruları çözmek bunların başında yer alır. Yeni bir dil öğrenmek, yazı yazmak, zeka ve strateji oyunları oynamak da beynin sol lobunun gelişiminde etkilidir. Kitap okumak beynin hem sağ lobunu hem de sol lobunu çalıştıran bir aktivitedir.

Sağ Beyin Lobu Ne İşe Yarar?

Sağ beyin lobu baskın olan kişiler duygularıyla hareket etmeyi seven kişilerdir. Farklı fikirlere daima açıktır. Deneme yanılma yoluyla, hislerini ön planda tutarak karar verir. Stratejik düşünmek yerine kalbinin sesini dinlemeyi tercih ederek yeni teknikler geliştirir. Hızlı karar vererek hemen harekete geçer. Acelecilik, sağ beyin lobu baskın olan kişilerin özelliğidir. Bir konu hakkında karar verirken analiz yapmak yerine konunun kendilerine hissettirdiklerine bakarlar. Karar verme süreçlerinde daima duygularını referans alırlar. Sağ beyin üstün hayal kurma yeteneğine sahiptir. Başarılı bir şekilde pembe hayaller kurabilir. Dişil özelliğe sahip olması yönüyle de sezgisel düşünür. Ve sezgi konularında daima başarılıdır ve hislerinde yanılmaz.

Beynin Sol Lobu Ne İşe Yarar?

Sol beyin lobu baskın olan kişiler mantıklarıyla hareket etmeye öncelik verirler. Bir şeye karar verirken düşünmek için zamana ihtiyaçları vardır. Bu nedenle erteleme eğilimleri de çok yüksektir. Sol beyin lobunu aktif kullanan kişiler kendilerini mutlu etmeyi severler. Ve çoğu meseleye benmerkezci yaklaştıkları görülür. Yeniliklere açık olmayan sol beyin, kuralcılığı da beraberinde getirir. Tutucu ve korucuyu bir kişiliği açığa çıkarır. Beynin sağ ve sol lobları insanların karakteristik özelliklerinin belirlenmesinde önemli bir konuma sahiptir.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: