Yaşam 01 Kasım 2021 - 19:29:24

Ağdadan Sonra Kızarıklık, Yanma ve Kaşıntı Nasıl Geçer?

Ağdadan Sonra Kızarıklık, Yanma ve Kaşıntı Nasıl Geçer?

Ağda sonrası kızarıklık, vücudun muhtelif yerlerinde meydana gelebilirken, bazı ciltte sivilce, yanma, ağdadan sonra morarma ve kaşıntı ile de karşılaşılmaktadır. Ağda sırasında oluşan problemlerin kaynağı ve çözüm yolları oldukça merak edilmektedir. Ağda öncesi ve sonrası yapılması ve yapılmaması gerekenler bu yazıda...

Ağda Sonrası Kızarıklık Nasıl Geçer?

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için uygulanan yöntemlerden birisi olan ağda sonrası kızarıklık çok sık karşışılan bir sorundur ve gidermek için birtakım yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şöyledir:

 • Ağda yaptıktan sonra kızarıklığı gidermek için soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Buz ile ovduğunuz zaman kızarıklığı giderirsiniz ve aynı zamanda acıyı da giderebilirsiniz.
 • Bacaklarda ağda sonrasında kızarıklık için en iyi çözüm limondur. Yaklaşık bir iki dakika bacaklarınıza limonla masaj yapmak ciltte oluşan ağda sonrası kızarıklık için çok etkili ve kolay bir yöntem olacaktır. Limonun faydaları arasında cildi tazelemesi ve nemlendirmesi de yer almaktadır
 • Vücudunuzun herhangi bir bölgesine ağda yaptığınızda kızarıklığın geçmesi için sıcak duştan uzak durunuz. Ilık bir duş alarak kızarıklık hafifletilebilir. Eğer sıcak duş alırsanız kan dolaşımının artması sonrasında kızarıklık da artabilir.

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için uyguladığınız epilasyon yöntemleri cilt yüzeyinde kızarıklığa neden olabilir. Ağda sonrası kızarıklık geçmiyor diyorsanız eğer bu yöntemlerin yanı sıra birtakım doğal karışımlardan yararlanabilirsiniz.

Ağda sonrası limon sürmek, bölgede yanma hissettirebilir, çünkü ağda ölü deriden arındırırken gözenekleri de açar. Limonun asit yapısı ve bol C vitamini bacaklarınızı daha pürüzsüz ve parlak görünmesini sağlar. Fakat uygulama sırasında dikkatli olunmalıdır.

Ağda Sonrası Yanma Nasıl Geçer?

Ağda ciltteki tüylerden arındırırken ölü hücreleri de beraberinde alır. Bu nedenle en çok tercih edilen epilasyon yöntemlerdendir. Ancak ağda sonrası ciltte kızarık olur. Bu kızarıklığın geçmesi için birtakım doğal yöntemler bulunmaktadır. Ağda sonrası yanmaya ne iyi gelir diye bakacak olursak:

Bebek pudrası ve gül suyu: 1 çorba kaşığı bebek pudrası, limon ve gül suyu bu karışımı hazırlayabilirsiniz. Bir kasenin içerisinde pudrayı koyunuz. Daha sonra limon suyu ve gül suyunu ekleyiniz. Ağda yapılan bölgeye kalın bir tabaka halinde sürünüz.10-15 dakika bekletip, sonrasında yıkayınız.

Karbonat ve yoğurt: 1 su bardağı soğuk yoğurt ve 1 tatlı kaşığı karbonat ile hazırlayabilirsiniz. Yoğurda karbonatı ekleyiniz. Ağda uygulanan bölgeye sürüp 10 dakika bekletiniz. Kızarıklık ve yanmayı da geçirmektedir.

Bazı hassas ciltler ağda sonrasında yanma gibi sorunlar yaşarlar. Bu konuda ilk yapılan duş olmaktadır. Ağdadan sonra duş almak için biraz beklemeniz gerekmektedir. Cilt gözenekleriniz açık olduğundan bu gözeneklere mikrop girmesi çok kolay olacağından bir süre bekledikten sonra duş alabilirsiniz.

Ağda Sonrası Kaşıntı Nasıl Geçer?

Genel olarak ağdadan sonra kaşıntı söz konusu oluyorsa bunun nedeni ciltteki ölü hücrelerdir. Eğer hafif bir peeling uygularsanız kaşıntı sorunundan kurtulabilirsiniz. Ağdadan sonra peeling daha çok ağda lekelerinin oluşmaması ve cildi ölü derilerden arındırma için uygulanmaktadır.

Cildin yenilenmesi için doğal maskelerden biri olan limon suyu ve şekerle peeling, hazırlanması en kolay karışımlardandır. Peeling için dört çorba kaşığı şeker ve yarım bardak limon suyu yeterlidir. Karışım, ağda yapılan bölgeye masaj yaparak uygulanmalıdır. Gözeneklerin açılmasına yardımcı olur ve böylece, o bölgede sivilce olma olasılığı da azalır.

Ağdadan Sonra Cilde Ne Sürülmeli?

Ağda yaptıktan sonra cildin yumuşaması için nemlendirilmesi gerekmektedir. Bu konuda sütten yararlanılabilmektedir. Cilde süt sürmek, özellikle kuru ciltlerin nemlenmesini sağlamaktadır. Ağda yaptıktan sonra süt; doğru bir cevap olarak düşünülmelidir. Sütün cilde faydaları; gözenekler içerisinde biriken maddeleri temizlemesi, cildin canlı ve aydınlık bir görünüm kazanması gibi sıralanabilir. Ağda sonrası kızaran cilt böylece rahatlar ve en şiddetli kızarıklık bile kısa sürede geçer.

Ağdadan sonra duş almak doğru bir alışkanlık değildir. Bunun yerine, bir süre bekleyip o bölgeyi nemlendirici kremlerle nemlendirip bir süre bekleyin. Bu şekilde kızarıklık büyük oranda geçer. Ağdadan sonra kızarıklık varsa yok etmek istiyorsanız, yapmanız gereken en iyi çözüm budur.

Ağdadan Sonra Kabarmaya Ne İyi Gelir?

Genel olarak ağda cilt yüzeyinde tahriş etkisi meydana getiren bir uygulamadır. Ağda sonrası tahrişin giderilmesi için aspirin maskesi uygulanabilir. Aspirin maskesini hazırlamak için; beş aspirini yarım bardak kaynatılmış suya atın. Daha sonra hazırlanan bu karışım, kızarmış cilde daha kolay uygulanması için sprey başlığı olan bir şişeye konmalıdır. Haftada bir kez bu karışımı o bölgeye püskürtüp yaklaşık iki saat beklettikten sonra iyice durulanmalıdır. Bu uygulama aynı zamanda cildin rengi açmasına ve yumuşatmasına yardımcı olur.

Ağda sonrası cildin tahriş olmasıyla birlikte yanma, kızarıklık, morarma, kaşıntı gibi birçok istenmeyen durum ortaya çıkabilmektedir. Ağdadan sonra yukarıdaki bazı hususlara dikkat ederek ağda sonrası yaşanan problemleri en aza indirebilirsiniz.

 • ağda sonrası kızarıklık
 • ağda sonrası kızarıklık nasıl geçer
 • bacaklarda ağda sonrasında kızarıklık
 • ağda sonrası kızarıklık geçmiyor
 • ağda sonrası limon sürmek
 • ağda sonrası yanma
 • ağda sonrası yanma nasıl geçer
 • ağda sonrası yanmaya ne iyi gelir
 • ağdadan sonra duş almak
 • ağda sonrası kaşıntı
Yorumlar
Selinay Yüksel Ağdadan sonra cildimde oluşan kızarıklık resmen 2 gün geçmiyor. Bunun için ne yapmam gerekiyor? cevapla
leyla keleş arkadaşlar bende de ağadan sonra kabarma oluyor neden oluyor bir türlü anlamadım ama bu kabarmalar nasıl geçer bana yardımcı olur musunuz? acıyı hafifletmesi için buz falan koyuyorum ama geçici bir çözüm oluyor bana kökten çözüm lazım cevapla
Nagihan önel Ağdadan sonra kızarıklık benim bacaklarımda 2 gün geçmiyor bunu nasıl azaltabilirim? Tenim beyaz olduğundan göze çarpıyor ve rahatsız oluyorum cevapla
Leyla can Ağda sonrası kızarıklık genelde herkeste oluyor. Ama bazı kişilerin tem rengi ve hassasiyeti nedeniyle daha belli oluyor daha geç geçiyor. Doğal yöntemlerle bunu engellemek mümkün yazı güzel olmuş teşekkürler:))) cevapla
dilek okan ağdadan sonra çok sivilce çıkıyor sıkınca iz kalıyor bacaklarım hep iz oldu artık çok sinirim bozuluyor sivilce çıkmaması için ne yapılmalı? daha önce çıkmış sivilce nasıl geçer? cevapla
Crazy Girl arkadaşlar ağdadan önce ve sonra hijyen kurallarına çok dikkat edin özellikle ağda yaptıktan sonra cildin gözenekleri açık olduğu için her tür mikrop bu gözeneklerden vücudunuza girer aslında ağda sonrası ortaya çıkan birçok problemin kaynağı budur cevapla
Elif Yılmaz Yıllardır ağda yapıyorum ama sanki artık tüylerim daha gür ve daha sert çıkmaya başladı. Ağdadan sonra tüylerin azalması için ne yapılmalı? Yavaş yavaş kökten çözemez miyiz bıkkınlık geldi artık cevapla
Seher Nalbant Ağdadan sonra kızarıklık nasıl geçer? Acısını almak için buz sürüyorum acısı gidiyor ama kızarıklık birkaç gün sürüyor. Ağda sonrası kızarma sorunu için ne önerirsiniz. cevapla
yorum yaz
Defne Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Zayıflatır mı?