Sağlık

Ağız İçinde Çıkan Yaralara ve İltihaplara Ne İyi Gelir?

25 Nisan 2019 - 21:40:21
Ağız İçinde Çıkan Yaralara ve İltihaplara Ne İyi Gelir?

Ağız içinde çıkan yaralar; dudak, diş etleri, dil ve yanak içi gibi ağzın iç kısımlarında oluşan ülserlerdir.

Ağız İçinde Çıkan Yaralara Ne İyi Gelir?

Ağız yaraları genellikle yaklaşık olarak birkaç hafta içerisinde tedaviye gerek kalmadan iyileşmektedir. Kişiler bu süreci daha çok kimyasal ilaç kullanmaya gerek kalmadan doğal yollarla atlatmak isterler. Ağrıların azalmasına ve yaraların kapanmasına yardımcı olan doğal yöntemler de bulunmaktadır. Bunların en bilineni ve etkili olanı tuzlu suyla gargara yapmaktır. Ağız içindeki mikropların ölmesine yardımcı olan tuzlu su, yaranın daha hızlı iyileşmesini ve kapanmasını sağlar. Bu işlemin yanı sıra ağız yarası olan kişilerin kabartma tozunu su ile karıştırarak yaraya uygulayabilecekleri de söylenmektedir.

Ağız İçinde Neden Yarar Çıkar?

En çok merak edilen konulardan birisi de ağız içinde çıkan yaraların neden oluştuğu konusudur. İç yanaklarını ve dudaklarını ısıran kişilerin ağzında oluşan tahrip sonucunda yaralar oluşabilmektedir. Bunun önüne geçebilmek için kişilerin bu alışkanlıklarından vazgeçmeleri gerekmektedir. Yiyeceklerin aşırı sıcak olması ve bu sebeple kişilerin ağzının yanmasının da yaralara sebep olduğu bilinmektedir. Kadınların gebelik döneminde de ağızlarındaki yara oluşumlarında artış görülmektedir. Uzmanlar hormonların değişmesiyle kişilerde ağız yaralarının meydana gelebileceğini söylemektedir. Asitli yiyeceklerin tüketilmesi, kişilerin hızlı kilo kaybı sebebiyle bağışıklık sisteminin zayıflaması, demir ve B12 eksikliği gibi durumlar da kişilerin ağzında yara oluşmasına neden olmaktadır.

Ağız İçinde Çıkan İltihaplara Ne İyi Gelir?

Ağız içinde oluşan iltihaplanmalar sonucunda yaranın iyileşmesi daha uzun sürebilmektedir. Ağız içi iltihaplarının ilk aşamasında, yaraya iyi gelecek bitkisel tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bunlardan birisi de aloe vera bitkisi ile yapılan uygulamadır. Aloe vera bitkisi; yara, yanık, kesik gibi sorunların iyileşmesinde oldukça etkilidir. Bitkiden bir parça koparılır ve içerisinde yer alan jeli bir kaşık yardımıyla çıkarılır ve yaranın olduğu bölgeye uygulanır. Jeli su ile karıştırarak gargara halinde yarayla temas etmesi de sağlanabilmektedir. Düzenli olarak yoğurt tüketiminin de ağızda yara oluşumuna engel olacağı söylenmektedir. İçeriğindeki yararlı bakteriler sayesinde ağız içindeki pH değerini koruyan yoğurdu, yara üzerine sürmek de yaranın daha çabuk iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

Ağız Yaralarına Kim Bakar?

Ağız yaraları her ne kadar kişilerin basit gördüğü bir sorun gibi gözükse de önemli hastalıkların habercisi olabilmektedir. Yaranın ilk evresinde kişiler tedavi yöntemlerine başvurmasa da genellikle 1 hafta içerisinde ciddi sorun teşkil etmeyen yaraların iyileştiği görülmektedir. İyileşmemesi durumunda kişiler muhakkak uzman doktora başvurmalı ve en uygun tedavi yönteminin uygulanmasını talep etmelidir. Ağız yaralarından şikayetçi olan kişilerin dermatoloji yani cildiye bölümüne başvurmaları gerekmektedir. Doktorun vereceği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalı, kişiler asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durmalıdır. Ağız içinde çıkan iltihaplar ve yaralar için bitkisel tedavi yöntemlerinin etki etmemesi durumunda muhakkak uzman doktora başvurulmalıdır.

Yorumlar
Serap Öztürk 25 Nisan 2019 - 21:50:21 Aft olarak adlandırdığımız beyaz yaralardan ağzımın pek çok yerinde var. Hepsi bir anda çıktı ve doktor enfeksiyon kaynaklı olduğunu söyledi. Sanırım dışarıda yediğim bir yiyecekten meydana geldi. Şimdi ilaç kullanıyorum ama bitkisel yöntemler de çok etkili olabilir diyorlar denemek istiyorum. Çünkü gerçekten yemek bile yiyemiyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: