Sağlık 25 Nisan 2021 - 09:50:03

Laktozsuz Kefir Nedir? Nasıl Yapılır?

Laktozsuz Kefir Nedir? Nasıl Yapılır?

Vücut için çok faydalı olan kefir, laktozsuz süt ile üretildiğinde laktozsuz kefir olarak isimlendirilmektedir.

Laktozsuz Kefir Nedir? Nasıl Olur?

Süt ve süt ürünlerinin hayatımızda çok önemli bir yeri bulunur. Düzenli olarak by gıdaları tüketen kişiler birçok farklı hastalıktan korunurken kendilerini her zaman çok iyi hissedebilirler. Bu aşamada vücut için muhteşem faydalar gösteren ürünlerden birisi olarak kefir gösterilmektedir. Bu mucize ürünün düzenli olarak kullanan kişiler, sayısız faydayı bir arada görmenin mutluluğunu yaşayabilirler. Bilindiği üzere sütün içerisinde süt şekeri olarak da bilinen laktoz yer alır. Laktoz, insanlarda sindirim problemlerine sebep olduğundan dolayı çok sayıda kişi laktozsuz süt tüketmeyi tercih etmiştir. Üretiminde laktozsuz süt kullanılan kefirler de laktozsuz kefir olarak isimlendirilmektedir. Vücut çok sayıda fayda gösteren bu ürün, sindirim sistemini de zorlamadığı için kolaylıkla kullanılabilmektedir.

Laktozsuz Kefir Nasıl Yapılır?

Evlerde kefir üretimi oldukça kolay olduğundan birçok kişi hazır ürünler almak yerine doğal bir şekilde evde hazırlamayı tercih etmektedir. Bunun için 1 litre kadar laktozsuz süt, 30 gram kefir tanesi, cam bir kavanoz ve plastik süzgece ihtiyaç olmaktadır. Yapım aşamasına 1 litre laktozsuz sütün kaynatılması ile başlanılmaktadır. Kaynatılan sütün üzerinde kaymak oluşumu gözlemlenirken bu kaymağın alınması gerekmektedir. Sonrasında metal olmayan bir kapta sütün oda sıcaklığına kadar düşürülmesi beklenir ve ardından 1 yemek kaşığı kadar kefir tanesi ilave edilir. Tahta kaşık ile karıştırılan bu karışım üzerine bir bez örtülerek 20-25 derece sıcaklıkta ve karanlık bir ortamda bekletilmeye başlanır. 48 saat kadar bu şekilde kalan karışımda süt katılaşmaya başlar ve sonrasında plastik süzgeçten geçirilmesi gerekir. Süzgeçten geçirildiğinde kalan kısımlar kefir tanesi olarak bir sonraki üretimde kullanılacaktır. Geçen kısım ise laktozsuz kefir olarak tüketilmektedir.

Laktoz İçermeyen Kefirin Faydaları Nelerdir?

Hiç kuşkusuz kefir tüketiminin en önemli faydalarından birisi olarak bağışıklık sistemini güçlendirmesi gösterilmektedir. İnsanlarda bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan bu mucize karışım birçok hastalığa karşı vücudu daha dayanıklı bir hale getirmektedir. Bunun yanı sıra kemiklerin güçlendirilmesinde de çok etkilidir. Gelişim çağında olan çocukların kemiklerinin en iyi şekilde gelişmesini sağlarken kemik erimesi problemi yaşayan kadınlar için de muhteşem bir ürün olmaktadır. Ayrıca insanlarda kan şekerini düzenlerken hücrelerin yenilenmesine de katkı sağlamaktadır. Son olarak insanların depresyondan korunmalarına yardımcı olan bir madde olarak gösterilmektedir.

Laktozsuz Kefirin Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

İnsanlarda birçok faydası olan kefir, doğru bir şekilde kullanıldığında herhangi bir zararlı durum ortaya çıkarmamaktadır. Yalnızca AİDS hastalarının ve 5 yaşından küçük çocukların tüketiminde risk faktörlerini ortaya çıkardığı söylenebilir. İçerisinde yer alan bakteriler AİDS hastaları ya da çok küçük çocuklar için sorun yaratabilmektedir. Evlerde rahatlıkla üretilebilen laktozsuz kefir ile birlikte insanlar yaşantılarına çok daha sağlıklı bir şekilde devam edebileceklerdir.

  • laktozsuz kefir
  • laktoz içermeyen kefir
  • laktozsuz kefir nedir
  • laktozsuz kefir nasıl yapılır
  • laktoz içermeyen kefirin faydaları
  • laktozsuz kefirin zararları
Yorumlar
Hande Koşar Marketlerde laktozsuz kefirleri gördüm ama normali mi daha faydalı yoksa laktoz içermeyenleri mi bilemedim. Hazımsızlık ve bağırsak problemlerinin giderilmesi için içiyorum. Aslında kendimde yapabilirim ama çok fazla vaktim olmuyor. Kabızlık gibi problemlerin giderilmesi için hangisi daha iyi olur? cevapla
yorum yaz
Şeker Hastalığı (Diyabet)