Sağlık 04 Kasım 2021 - 08:50:27

Akçaağaç Şurubu Nedir? Faydaları, Zararları ve Kullanımı

Akçaağaç Şurubu Nedir? Faydaları, Zararları ve Kullanımı

Akçaağaç şurubu; yapımı oldukça zahmetli olan, her damlasına şifa taşıyan, çınar pekmezi olarak da nitelendirilen bir karışımdır. Bu şurubun yaklaşık olarak %80 civarı Kanada'da üretilmektedir.

Akçaağaç Şurubu Nedir, Ne Demek?

Sapindaceae familyasına ait bir ağaç türü olan akçaağaç, içeriğinde şeker barındıran bir öz su içermektedir. Akçaağaç şurubu bu özsudan elde edilmektedir. Ülkemizde Ege, Marmara, Karadeniz ve Trakya çevresinde bu ağaç türünden yetiştirilmektedir. Ağacı bulunsa da şurubu ülkemiz sınırlarında üretilmemektedir. Bu ağaçların çiçekleri renklidir. Mevsime göre farklı renklere bürünmektedirler. Bu özellikleri sayesinde süs ve dekor için sıklıkla tercih edilmektedir. Kuzey Yarım Küre'de yaygın bir şekilde yetişen bu ağaçlar Asya, Kuzey Amerika, Kuzey Afrika ve Avrupa'da da yüksek oranda yetişmektedir.

Akçaağaç şurubu bu ağacın gövdesinde yer alan şubat, mart ve nisan aylarında oluşan öz suların işlenmesi sonucunda elde edilmektedir. Oldukça şifalı bir içecek olarak tabi edilen bu şurubun içeriğine baktığımızda riboflavin, kalsiyum, çinko, manganez, potasyum, fosfor, demir ve magnezyum bulunduğu belirtebiliriz. Antioksidan bileşenleri açısından zengin olan akçaağaç şurubu, doğal tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. İçerisinde yaklaşık olarak %95 oranında su içermektedir.

Yılın belirtilen 3 ayında ağacın gövdesinden bir musluk yardımı ile özsu toplanır ve daha sonra kaynatılarak kıvama getirilmektedir. Tadı karamelin aromalı halini andıran akçaağaç şurubu, pekmez yapımı ile benzerlik göstermektedir. Oldukça zahmetli ve emek isteyen bu şurup, doğal ve organik bir içeriğe sahiptir.

Çınar Pekmezi

Akçaağaç Şurubunun Faydaları Nelerdir?

Yüksek antioksidan içeren akçaağaç şurubunun faydalarına baktığımızda bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek verdiğini belirtebiliriz. Vücut direncinin hastalıklara karşı güçlenmesini sağlayan bu doğal içerikli şurup, cildi yaşlanma etkilerine karşı korumaktadır. Cilt yüzeyine direkt olarak uygulandığı zaman kuruluk, kızarıklık ve leke gibi olguların giderilmesi için faydalı olmaktadır. Bunun yanı sıra saç sağlığı için de faydalıdır. Saçların daha parlak ve canlı gözükmesine etki eder.

Kalp ve damar sağlığının korunmasına yardımcı olan akçaağaç şurubu, vücuttaki kolesterolün dengelenmesini sağlamaktadır. Bu etkisi sayesinde damar tıkanması, damar sertliği gibi rahatsızlıklara karşı koruyucu bir etki meydana getirmektedir. İçerisinde yüksek oranda çinko barındıran bu karışım aynı zamanda prostat sağlığının korunmasına da destek vermektedir. Bağırsak kanserine karşı da koruyuculuğu bulunan çınar pekmezi, kanser tedavisinde kemoterapinin yan etkilerinin azaltılması konusunda yararlı olmaktadır. Vücut hücrelerinin DNA hasarından ve mutasyondan korunmasını sağlar.

İltihap söktürücü özelliği ile bilinen akçaağaç şurubu, artrit ve inflamatuar bağırsak hastalıklarının giderilmesi konusunda etkilidir. Kan şekerinin aniden değil kademeli olarak yükselmesini sağlayan bu pekmez toz şekere alternatif olarak kullanılabilmektedir. Şeker hastalığında tatlandırıcı olarak kullanılabilir fakat öncesinde mutlaka doktora danışılmalıdır.

Akçaağaç Şurubunun Zararları Nelerdir?

Bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmayan akçaağaç şurubunun yan etkisi aşırı tüketim sonucunda oluşabilmektedir. İçeriği yüksek oranda kalori barındırmaktadır. Bundan dolayı kilolu kişilerin tüketmemesi ya da sınırlı tüketim sağlaması gerekmektedir. Özellikle şeker hastalarının dikkatli tüketmesi gerekmektedir. Kronik hastalığı ve alerjisi bulunan kişiler içmemelidir.

Akçaağaç Şurubu Kullanımı ve Yorumları

Ağaç gövdesinden elde edilen ve sonrasında kaynatılarak koyulaştırılan akçaağaç şurubu hamur işi tatlılarında, yemeklerde, dondurmalarda, meyve salatalarında, waffle, tost ve krep yapımında, çay ve kahve içinde tatlandırıcı olarak kullanılabilmektedir. Akçaağaç şurubu yorumlarında baktığımızda şekere göre daha sağlıklı bir alternatif olduğundan sıklıkla tercih edildiğini görmekteyiz.

  • akçaağaç şurubu
  • akçaağaç şurubu nedir
  • akçaağaç şurubunun faydaları
  • akçaağaç şurubunun zararları
  • akçaağaç şurubunun yan etkisi
  • akçaağaç şurubu kullanımı
  • akçaağaç şurubu yorumları
  • çınar pekmezi
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Yün Korse Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Kullananlar ve Fiyatlar