Arı sokmasına ne iyi gelir?
Sağlık

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir?

25 Ekim 2017 - 09:05:31

Arı sokması insan hayatını tehlikeye atan bir durum olduğu için arı sokmasına neyin iyi geldiğini bilmek önlem alınmasına yardım eder.

Arı Sokması Sonrası Neler Olur?

Nefes borusu, alerjik reaksiyonlar, ağızın içinde dil sokması ve göz kapağının zarar görmesi gibi durumlar arı sokması sonucunda oluşarak tehlikeli noktalara gelmektedir. Bu durum yaşandığı zaman genel itibari ile arının soktuğu bölgede kızarma, acı ve şişliklerin oluşması şeklindeki belirtiler hızla meydana gelir. Meydana gelen belirtilerin yanı sıra bazı kişilerde nefes almanın zorlaşması, mide bulantısı, baş dönmesi ve kusma gibi etkiler de oluşabilmektedir. Arı sokması yaşayan kişinin ciddi reaksiyonlar yaşaması durumunda hemen doktora götürülmesi gerekir.

Arı Soktuğunda Ne Yapmalıyız?

  • Arının soktuğu bölge asla kaşınmamalı, o alan kurcalanmamalı ve herhangi yanlış bir müdahalede bulunulmamalıdır. Bu tarz yanlış hamlelerin yapılması zehrin hızlı bir şekilde diğer alanlara yayılmasına neden olur.
  • Sokulan bölge su ve sabun yardımı ile temizlenmelidir. Mikrobun oluşmaması için bu temizliğin yapılması önemlidir.
  • Arı sokması yaşandığı zaman ağrı şiddetli olabilir. Ağrı şiddet oranına göre ağrı kesici alınmalıdır. Ayrıca alerji ilaçları da kullanılabilmektedir. Eczane ya da doktora danışarak ilaç takviyesi veya acıyı azaltan kremleri kullanabilirsiniz.

Arının İğnesi Nasıl Çıkartılır?

Arı sokulan bölgeye yerleşen arı iğnesini hijyenik bir cımbız ile çıkartmak gerekir. Arı sokma anında cımbız bulamayan kişi bıçak sırtına benzeyen sert bir aletle arı iğnesini çıkartabilir. Bal arıları insan vücudunda bir bölgeyi soktukları zaman iğne bırakmaktadırlar. Bırakılan iğnenin zehri iki ila üç dakika içerisinde insan derisine boşaltılmaktadır. Dolayısı ile zaman kaybetmek kişinin aleyhine sonuçlanır. Hızlıca davranarak iğneyi almak gerekir. İğnenin alınması oluşabilecek kızarıklık ve şişlik gibi sonuçları hafifletmektedir.

Arı Sokmasına İyi Gelen Şeyler Nelerdir?
  • Arı sokması gören bölge şişeceği için şişmeyi engellemek adına bölgeye buz koyulmalıdır. Ayrıca buz alerjik reaksiyonların meydana gelmesi önlemektedir. Fakat buz uygulaması yapılırken buzun dışına bez sarılıp ilgili bölgeye bu şekilde uygulanmalıdır. Buz cilde direkt olarak temas ettiği zaman yanıkların oluşma ihtimali vardır.
  • Sarımsak ve soğana iltihap barındıran yaralarda başvurulmaktadır. Bu besinlerin iltihap söken güçlü bir özelliği olduğu için bölgedeki zehrin atılmasına destek olur. 1 adet soğan ikiye bölünür, içindeki yer yaralı alana sürülmektedir. Sarımsak uygulaması yapmak isteyen kişi ise sarımsağı ezerek yaralı alana uygulayabilir.
Arı Sokması Tedavi Edici Olur mu?

Çeşitli rahatsızlıklara faydası olan bal arı sokmaları için de güçlü bir tedavi edicidir. Bal deriye direkt olarak uygulanır ve bu şekilde derideki zehir alınmış olur. Aynı zamanda bal bölgeyi uyuşturduğu için acıyı hafifletmektedir. Bir başka yöntem ise bölgeye kıyılmış maydanozun uygulanmasıdır. Maydanoz acıyı azaltır ve rahatlatır. Son olarak lavanta yağını arı sokulan bölgeye birkaç damla damlatarak acının hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Arı sokması için doğal yöntemler uygulanarak zararlı etkileri azaltılabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda önerileri dikkate almanız tavsiye edilmektedir.

Yorumlar
Hacer Sevi 19 Ekim 2017 - 17:35:48 Arı sokması sonrası şişlik tedavisi nasıl yapılmalı? Aslında vücut için bunun yararlı olduğunu söyleüyorlar ama zararları ya da yararlı nedir tam olarak? Daha önce böyle bir durumla karşılaştım ve canım çok yanmıştı.Ne yapmam gerektiğini bilmediğim benim için tam bir kabus oldu.cevapla
Eda varır 07 Eylül 2018 - 14:57:12 Arı sokması iğnesi içerde kalırsa bir zararı olur mu? Daha önce beni arı sokmuştu ve bir anda başım dönmüştü. İğnesini çıkardık ama az bir parçası içerde kaldı. Şuana kadar bir sorun olmadı ama birşey olur mu sonrasında diye endişeleniyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: