Diyet yaparken kas kaybetmemek için ne yapmalı?
Sağlık

Diyet Yaparken Kas Kaybetmemek İçin Ne Yapmalı?

25 Ekim 2017 - 12:06:14

İnsanlar diyet yaparken kastan mı yoksa yağdan mı kaybettiklerinin farkında olarak bir diyet programı uygulamalıdırlar.

Kilo Verdikten Sonra Değişim Nasıl Olur?

Tartıya çıkıldığı zaman kilo kaybedildiği görülebilir. Fakat kilo kaybedilmesine rağmen hala bir beden dahi olsa daralma yaşanmamış olabilir. Bunun yanı sıra vücutta genişleme ve sarkmanın olması demek dikkatli olmanız gerektiği anlamına gelmektedir. Sağlıklı bir şekilde kilo veren birinin vücudunun sarkması ya da genişlemesi mümkün değildir. Sıkılaşmanın fazla olması hatta kilo kaybının az olması ve beden ölçülerinin daralması kişinin sağlıklı kilo verdiğini ispatlayan etkenlerdir.

Kilo Verdikten Sonra Kas Yapmak İçin Ne Yapmalı?

Her vücudun kendine has su, yağ ve kas oranı vardır. Bunun yanı sıra her insanın vücudu kendi kapasitesine göre kilo vermektedir. İdeal beden ölçülerine yakın olan birinin dış görünümünün daha da güzel olması için daha fazla zayıflamak istemesi sağlık açısından riskli olabilir. Bu noktada düşük kaloriye sahip besinlerle beslenmemek gerekir. Diyetisyen kontrolünde yapılmayan, sıradan diyetler kas kaybına neden olmaktadır. Kişi ısrarla kilo vermek istediği zaman yağ oranı fazla olmadığından dolayı kastan ve vücutta bulunan sudan kaybetmek meydana gelen doğal sonuçtur. Kas kayıplarının meydana gelmesi kiloların tekrardan hızlı bir şekilde geri alınmasına, vücutta ağrıların oluşmasına, vücudun ve derinin sarkmasına ve kan değerlerinin sık değişmesine yol açmaktadır. Hal böyle olunca birçok çeşitli hastalığın vücuda dahil olması kaçınılmaz bir hale gelmektedir.

Diyet Yaparken Neden Kaslar Erir?

Vücut günlük fonksiyonlarını gerçekleştirmesi ve metabolizmanın görevini yerine getirmesi, sağlıklı bir şekilde çalışması için enerjiye ihtiyaç vardır. Zayıflama sürecinde kalori miktarı düşürüldüğü zaman vücut alması gereken enerjiyi karaciğer ve kaslarda bulunan şekerden almaktadır. Bu durumun olması ise kas kaybına neden olmaktadır. Vücut enerji alamadığı zaman kasta bulunan depo şekerini kullanır. Dolayısı ile karbonhidrat seviyesi düşük ve protein oranı fazla olan diyet listeleri kas kaybına yol açmaktadır. Protein oranı az ve karbonhidrat seviyesi yüksek olan diyet listeleri de kas kaybına yol açan programlar arasında yer almaktadır. Kaslar protein yapısında olduğu için gerekli olan proteinin sağlanması gerekmektedir.

Diyette Kasların Erimemesi İçin Ne Yapmalı?

Kilosu belli bir noktada sabit kalmış olan kişilerin vücudunu daha fazla zorlamaması gerekir. Vücudun kendine has kilo eşiği olduğu için kişi ideal kilosuna yaklaştığı ve zayıflama süreci durduğu zaman daha fazla zorlamak sağlığa zarar verir. Protein diyet listelerinin vazgeçilmezidir. Protein kasların sağlıklı olması için gereken en önemli vitamindir. Protein kaliteli bir şekilde kilo kaybetmeyi sağlarken aynı zamanda kasların güçlü kalmasını da sağlar. Bu yüzden bir öğünde et tüketmek faydalı olacaktır. Kuru fasulye, mercimek, nohut gibi baklagillerin tüketilmesi gerekir. Bu tarz besinler doğal protein içerdiği için hafta içerisinde 2 ila 3 gün diyet programında yer almalıdır. Diyet yaparken kas kaybetmemek için vücut yapınıza uygun programları seçmelisiniz. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz öneriler size bu konuda yardımcı olacaktır.

Yorumlar
Arif Tutan 19 Ekim 2017 - 17:37:08 Ben biraz zayıflamak istiyorum ama kas kaybetmek istemiyorum. Aslında tam olarak istediğim vücudumdaki yağ oranını azaltmak ve biraz daha sıkılaşmayı sağlamak. Bu konuda ne yapmam gerekiyor?cevapla
Metin Aydın 07 Eylül 2018 - 15:07:18 Diyet yaparken kas kaybını önlemek istiyorum. Vücudumda biraz fazlalık var zayıflamak istiyorum ama kaslarımdan gitsin istemiyorum. Nasıl bir yöntem ya da diyet uygulamam gerekiyor? Kasları korumak için ne yapmalıyım?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: