Yaşam 17 Aralık 2021 - 15:44:33

Kollardaki Sarkıklık Nasıl Geçer?

Kollardaki Sarkıklık Nasıl Geçer?

Kollardaki sarkıklık; derinin gevşek olması, yaşlanma, hareketsizlik, ani kilo kaybı, hormonal değişiklikler, kilo almak ya da sağlıklı beslenme sonrasında meydana gelen sarkmalardır.

Kol Sarkması Neden Olur?

Özellikle kadınlarda meydana gelen kol sarkması, pek çok nedene bağlı olarak görülebilmektedir. Özellikle kollardaki sarkıklık, 30 yaşından sonra beslenmesine dikkat etmeyen ve spor yapmayan kadınlarda görülebilmektedir.

Kollardaki deri sarkması neden olur diye baktığımızda; hızlı kilo değişimleri, hamilelik durumu ve doğum sonrası, hormonal değişimler ya da fazla kilolar bu duruma sebebiyet verebilmektedir. Bunun yanı sıra vücuttaki kas ve yağ oranının dengesiz olması sonrasında da görülebilir.

Kollardaki sarkmaları engellemek için öncelikle dengeli beslenme sağlanmalıdır. Ani bir şekilde kilo kaybı yaşadığınızda, deri sıkılaşmadan yağ atımı ve kas kaybı gözlemlenir. Bu da sarkma oluşturabilir. Bunun yanında polikistik over sendromu, şeker hastalığı, metabolik sendrom ya da kas güçsüzlüğünden doğan sorunlar sonrasında da kollarda sarkma söz konusu olabilir.

Kol Sarkması Düzelir mi? Ne Yapılmalı?

Kollarda yaşanan sarkıklıkların giderilmesinde beslenme düzeninin çok büyük bir önemi bulunur. Sağlıksız ve dengeli beslenme sonrasında vücuda alınan yağlar, belli bölgelerde birikir. Kol bölgesi bu alanlardan biridir. Bu yağların enerjiye dönüşmemesi ve depolanması, kolların sarkmasına neden olabilir.

Eğer kol sarkmasına kesin çözüm arıyorsanız, öncelikle hayatınızda şekeri ve yağı tamamen çıkarmanız gerekmektedir. Bununla birlikte kol sarkması için kremlerden yararlanılabilir. Bu kremler deride sıkılaşma meydana getirir. Fakat çözüm kalıcı değildir. Eğer spor ve beslenme ile desteklenmezse, sarkma problemi tekrar görülebilir.

Kol Sarkması İçin Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Vücutta metabolizmayı hızlandıra ve yağ yakımı gerçekleştiren yöntemler, kol sarkmasına doğal çözüm olmaktadır. Bu konuda yağ yakıcı bitki çayları etkili olabilir. Tüketilen bitki çayları insanlarda metabolizma hızının yükselmesini sağlar. Bu da vücudun çok daha hızlı bir biçimde yağlarından kurtulması anlamına gelir. Böylece kol bölgesindeki yağlar giderilebilir ve sarkma problemi toparlanabilir.

Vücutta doğal kolajen üretimini destekleyen, elastikiyet kazandıran yöntemler, kol sarmasına ameliyatsız çözüm olacaktır.

Buna ek olarak protein içeren besinlerin tüketiminin artması gerekir. Bu sayede kas oranı artar ve yağ oranı azalır. Egzersizlerden de daha iyi sonuçlar alınır. Bu sonuçlar kolların gelişimi ve kas oranının artmasını sağlar. Böylece kolların sarkması durumu ortadan kalkar ve sıkılaşma meydana gelir.

Kol Sarkması İçin Egzersiz ve Spor

Kolda yaşanan sarkmalara karşı evinizde pek çok egzersiz yöntemini uygulayabilir ve etkili sonuçlar alabilirsiniz. Kol sarkması için spor hareketleri, bölgesel olarak çalışmayı sağlar ve bunun için çok yüksek tempoya gerek yoktur.

En hızlı kol inceltme yöntemi için 2 kilogramlık ağırlıklar ile çalışabilirsiniz. Bu sayede bir yandan yağ yakımı hızlanacak, bir yandan da kas oluşumu sağlanacaktır. Ancak bu kas oluşumu erkeklerdeki şekilde oluşmamaktadır. Kadınların genel fiziki yapısı bu yönde çalışmaz. Bu sebeple kadınların, erkeksi bir kol yapısına sahip olacaklarından endişe duymalarına gerek yoktur.

Bazı hareketler ağırlık ile yapılırken bazılarında vücudun kendi ağırlığı kullanılmaktadır. Diz şınavları çekmek kol kaslarının çalışmasını destekler. Bunun için avuçlarınız yerde, bacaklarınız geriye bakacak şekilde konum sağlayınız. Daha sonra bacaklarınızı mindere yerleştirip, bacaklarınızı çapraz yapınız. Ardından yukarı itmek için kollarınızı kullanınız. Bu süreçte ayaklarınızı yere değmemesi gerekir. Bu şekilde yağ yakımı sağlanır ve kollardaki sarkıklıklar tamamen ortadan kaybolur.

  • kollardaki sarkıklık
  • kol sarkması için hareketler
  • kol sarkması için ne yapılır
  • kol sarkması nasıl geçer
Yorumlar
Gülten Boyacı Önceden çok kiloluydum kilo verdikten sonra kollarımda sarkmalar meydana geldi. Kol sarkmalarına egzersiz hareketleri ya da bitkisel çözüm önerileri var mı? cevapla
Ayşe Çelebi Kollardaki sarkmaları gidermek için egzersiz uygulamaları yapmak istiyorum. Kilolu biri değilim ama kollarımda hafif sarkmalar var. Onun için doğal yöntemler arıyorum. Nasıl giderilir diye araştırırken krem kullananları gördüm. İşe yarıyor diyorlar. Denemek istiyorum bende bakalım. cevapla
yorum yaz
Gebelikte Maden Suyu İçmek Zararlı mı? Kaç Tane İçilir? Faydaları Nelerdir?