Sağlık

Arıtma Suyu Sağlıklı mı? Zararları ve Faydaları Nelerdir?

02 Eylül 2021 - 15:35:14
Arıtma Suyu Sağlıklı mı? Zararları ve Faydaları Nelerdir?

Arıtma suyu; doğal kaynak suyu ile aynı tada sahip olan, musluktan akan suyun cihazın filtresinden geçtikten sonra temiz ve içilebilir hale gelmesi ile elde edilen su çeşididir.

Arıtma Suyu Sağlıklı mı?

Şebeke suyunun içerisinde hijyen amacı ile klor ve kireç gibi bileşenler yer almaktadır. Arıtma suyu, musluk suyunun içerisinde yer alan kireci ve kloru temizleyerek, suyun tüketilebilir hale gelmesini sağlayan cihazlardan elde edilen vitamin ve mineral içeren sudur.

Genel olarak pek çok insan damacana ya da plastik şişelerdeki suları tüketmektedir. Bu sular uzun süre beklediği için zaman içerisinde bulundukları kabın zararlı bileşenlerini içeriğinde barındırırlar. Daha sonra suyun tüketimi ile bu maddeler vücuda girer. Bildiğimiz üzere plastikler genel anlamda kanserojen madde içermektedir.

Arıtılarak tüketilen su, direkt olarak musluktan geldiği için damacana sulardaki gibi zararlı maddeleri barındırmamaktadır. Bundan dolayı arıtma suları daha sağlıklı olarak kabul edilir. Filtrelenmiş ve arıtılmış olan su tüketimi asıl olarak pek çok hastalığın oluşumunu da önlemektedir. Genel anlamda böbrek, karaciğer ya da kanser gibi rahatsızlıklar, kirli suların tüketiminde kaynaklanır. Arıtma suyu saf su mudur diye soracak olursanız eğer, arıtma sırasında suyun içerisinde yer alan mineral, magnezyum, kalsiyum gibi maddeler de arıtılır. Saf su bu yararlı bileşenleri içermektedir.

Arıtma Suyu Zararları Nelerdir?

Günlük hayatta insan vücudunun kusursuz bir şekilde çalışabilmesi, organların işlevlerini yerine getirmesi için suyun önemi oldukça büyüktür. Damacana ve plastik şişe suların zararları neticesinde arıtma suyu zararları da merak edilmektedir. Suyun içerisinde yer alan tüm mineraller de arıtıldığı için arıtma suyu kalp, damar ve kemik sağlığı problemleri, hipertansiyon, okul çağındaki çocuklarda büyüme geriliği, diş çürükleri ve kanser gibi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Uzmanlarda minerallerden arıtılmış olan suyun akü suyuna dönüştüğünü belirtmektedir.

Arıtma suyu ishal yapar mı en çok sorulan konular arasındadır. Direkt olarak içildiğinde böyle bir etkisi olmasa da bazı kişilerde yan etki meydana gelebilir. Bundan dolayı tüketilen suyun mineral bakımından zengin olması gerekmektedir. Bir diğer merak edilen soru arıtma suyu böbreklere zarar verir mi konusudur. Böbrek hastaları bildiğimiz üzere su konusunda dikkatli olmalıdır. Arıtma su içilecekse eğer cihazın işlevi ve özelliği oldukça önemlidir. Arıtılmış sularda mikrop ve tortu olmadığından böbrekler için tehlike arz etmemektedir. Fakat güvenilir olması önemlidir.

Arıtma Suyu Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı olup olmadığı yönünde tartışmaları devam eden arıtma suyunun faydalarını sizler için sıralayarak damacana su mu su arıtma cihazı mı karar verebilirsiniz:

  • Arıtma cihazları sayesinde suyun içerisinde yer alan kimyasallar temizlenir. Bu şekilde kronik hastalığı olanlar için çözüm meydana getirilmektedir.
  • Suyun içerisinde mikropların arındırılmasını sağlar. Gözle görülmeyen mikroorganizmalar ve mikroplar temizlenir. İnsan vücuduna zararlı olan maddeler UV ışınları ile giderilir.
  • Sudaki bulanıklığı giderir. Suyun içerisinde kum, toprak ya da çamur olması suyun pis olmasına neden olur. suyun berrak bir hale getirilmesi için bu temizleme işleminin uygulanması gerekir. Kronik hastalığı olan, böbrek rahatsızlığı bulunan ya da tansiyon hastaları, bu suları tükettiğinde daha sağlıklı olacaktır.
  • Arıtma suyu sayesinde su beklemez ve sürekli yeni su oluşur. Su devamlı olarak taze ve temiz şekilde tüketilir.
  • Suyun sertliğinin dengelenmesini sağlayan bu cihazlar, kronik hastalarda meydana gelen su tüketimi sonrasında mide bulantısı ya da karın ağrısı şikayetlerini önlemektedir. suyun sertlik derecesi bu cihazlara sayesinde dengeli olarak ayarlanabilmektedir.
  • Salgın hastalık riskini düşüren artırma suları, suda yer alan mikropları temizlediği için meydana gelebilecek hastalıkların da önüne geçer.
  • Suyun PH değeri oldukça önemlidir. Arıtma cihazları suyun PH değerini dengeler ve yüksek asit sonrasında vücutta meydana gelebilecek tehlikeleri önler.

Arıtma suları genel anlamda faydaları olsa da tartışmalara sebep olmaktadır. Çünkü suyun içerisindeki mineralleri de yok ettiğinden dolayı sağlıklı olup olmadığı konusunda kesin bir netlik yoktur.

Hangi Su Arıtma Cihazını Almalıyım?

Öncelikler belirtmek gerekir ki piyasada birden fazla su arıtma cihazı bulunmaktadır. En iyi su arıtma cihazı, suyun minerallerini koruyan, zararlı bileşenlerini ayırandır. Eğer ki evinize bu cihazlardan taktırmaya karar verdiyseniz geniş çaplı bir araştırma yapmanız gerekmektedir.

Günümüzde birçok evde bu cihazlardan bulunmaktadır. Hangi su arıtma cihazı tavsiyeler nelerdir diye merak diyorsanız, öncelikle yorumları okuyabilir, kullananların iyi ya da kötü değerlendirmelerini araştırabilirsiniz. Bu şekilde en doğru ürüne karar verebilirsiniz.

Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz