Sağlık

Avakado Yağının Faydaları, Zararları ve Fiyatı

02 Haziran 2019 - 21:40:54
Avakado Yağının Faydaları, Zararları ve Fiyatı

Avakado yağı; saça ve cilde faydalı olan ve yemeklerde de kullanılabilen oldukça yararlı bitkisel bir yağdır.

Avakado Yağı Nedir? Ne İşe Yarar?

Avakado özellikle sıcak iklime sahip bölgedelerde yetişen bir bitkidir. Avakado bitkisinin yağının saça ve cilde oldukça faydalı olduğu bilinir. Pek çok kanser çeşidine karşı koruyucu özelliğe sahip olması, saç uzamasına yardımcı olması ve kemik rahatsızlıklarında iyileştirici etkiye sahip olması başlıca faydaları arasında yer alır. Avakado yağı kan basıncını dengelemesi yönüyle yüksek tansiyonu düşürücü etkiye sahiptir. Zengin vitamin içeriğine sahip olması yönüyle vücudun tüm vitamin ihtiyacını karşılar. Göz hastalıklarına ve görme bozukluklarına karşı iyileştirici etkiye sahiptir. Sindirim sistemini rahatlatır. Kemik hastalıklarına ve diş eti rahatsızlıklarına iyi gelir.

Avakado Yağının Saça Faydaları Nelerdir? Saç Maskesi Nasıl Yapılır?

Avakado yağının saça faydaları da oldukça fazladır. Yağın saça uygulanması durumunda saçları besler ve nemlendirir. Saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olur. Kepek oluşumunun önüne geçer ve kepeklerin azalmasına katkı sağlar. Avakado yağı saç ıslakken kullanılmalıdır. Yağ bir miktar olacak şekilde avuca dökülür ve nemli saç uçlarına sürülür. Saçta oluşan kepeğin önüne geçebilmek için bu yağ saç maskesi şeklinde uygulanmalıdır. Bunun için de avokado yağı, çay ağacı yağı, limon yağı ve badem yağı karıştırılarak duşa girmeden 15 dakika önce saç diplerine masaj yapılarak uygulanır. 15 dakika sonra saçlar iyice yıkanmalıdır.

Doğal Avakado Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Avakadonun yağı cildi koruyup güzelleştirme etkisine de sahiptir. Özellikle kuru ciltlerin nemlendirilmesinde etkilidir. Güneşin zararlı ışınlarından korur, güneş yanıklarına karşı da koruyucu etki gösterir. Kırışıklıkların giderilmesinde tercih edilir. Yaşlanma karşıtı olarak da kullanılmaktadır. Yağın içeriğinde yer alan B12 vitamini ve yağ asitleri sayesinde sedef hastalığının tedavisinde kullanılır. Yara izlerinin hızlıca iyileşmesine yardımcıdır. Ciltteki yaraların, kesiklerin, çiziklerin ve yanıkların tedavisinde de oldukça etkilidir. Deride meydana gelen kaşıntıyı giderir. İçeriğinde yer alan potasyum ve E vitamini sayesinde hücreleri besleyerek yeni hücre oluşumunu sağlar. Bunların yanı sıra avakadonun yağı, susam yağı ve jojoba yağı gibi bitkisel ürünlerle karıştırılarak yüze maske olarak uygulandığında cildin parlamasına ve ferahlamasına neden olur.

Avakado Yağının Zararları Nedir? Fiyatı Ne Kadar?

Avakado yağının zararlarının oldukça az olduğu bilinmektedir. Fakat cilde uygulanmadan önce kişiler tedbir olarak cildin bir kısmına sürülerek test edilmesi önerilmektedir. Ürünler bitkisel olsa bile alerjik reaksiyona sebep olabileceği unutulmamalıdır. Yağın bir kısmı kolun iç kısmına sürülerek 24 saat bekletilir. 24 saat sonrasında tahriş ya da iltihaplanma gibi bir alerjik reaksiyon görülmediği müddetçe herhangi bir zararı bulunmadığı anlaşılır. Alerjik bir rahatsızlık olursa, muhakkak uzman bir hekime başvurulmalıdır. Avakado yağının fiyatı, yağ şişesinin boyutuna göre 12 TL ile 450 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: