B12 nelerde bulunur? B12 vitamini içeren sebze ve meyveler
Sağlık

B12 Nelerde Bulunur? B12 Vitamini İçeren Sebze ve Meyveler

21 Ağustos 2017 - 13:14:44

B12 vitamini, suda çözünen bir vitamin olup, diğer suda çözünebilen besinlerin aksine, karaciğer, böbrekler ve diğer vücut dokularında depolanır. Kobalt minerali içerir ve bu nedenle kobalamin olarak da bilinir.

B12 Vitamini Nedir? Ne İşe Yarar?

Bu vitamin, kırmızı kan hücrelerinin üretimini destekleyerek anemiyi korumaya yardımcı olur, sinir hücrelerinin gelişiminde önemli rol oynar ve hücrelerin proteinleri, karbonhidratları ve yağları metabolize etmesine yardımcı olur. Ayrıca beynin ve sinir sisteminin normal işlevlerini yerine getirmekte ve yaşlı insanlarda alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatmada önemli bir rol oynar. B12 Vitamin eksikliğinin en yaygın belirtileri sinirlilik, kırmızı ve ağrıyan dil, çarpıntı, depresyon ve hafıza problemleridir.

B12 Vitamini Nelerde Vardır?

İstiridye ve midye gibi kabuklu hayvanlar bu vitamin için çok iyi bir kaynaktır. Bu canlıların demir, çinko ve bakır mineralleri ile bu vitamin açısından çok zengindir. 100 gram midyede bu vitamin için günlük ihtiyacın yaklaşık 16 katını içerir. Kabuklu deniz ürünü yüksek kolesterol içerdiğinden dikkatle tüketilmelidir. Yüksek kolesterol oranları kadar, Riboflavin (B2 vitamin) içeren kalsiyum, protein, peynir çeşitleri de zengindir. 100 gram beyaz peynir günlük ihtiyacın % 28'ini karşılar. Omega 3 içeren balıklar ayrıca yüksek miktarlarda içerirler. 100 gram yumurta günlük vitamin ihtiyacının% 33'ünü karşılar. Elbette, 100 gram yumurta, önemli miktarda kolesterolü yükseltir. 1 yumurta sarısı, günlük ihtiyacın% 6'sını karşılamak için yeterlidir. Kaz ve ördek yumurtaları, daha yüksek miktarlarda içerir.

Kuzu Etinde B12 Vitamini Var mı?

Kuzu eti genellikle bu vitamin açısından zengindir, ancak çoğu B12 vitamini omuz bölgesinde bulunur. 100 gram kuzu pirzola günlük bu vitamin ihtiyacının yaklaşık yarısını karşılar. Kuzu, bu vitamini içeren gıdalar arasında en yaygın olanıdır. 100 gram pişmiş kuzu çorbası günlük önerilen b12 vitaminin yaklaşık 13 katını içerir. Kuzu ayrıca demir, fosfor, bakır, çinko, B6 vitaminleri ve A vitamini bakımından zengindir. Midye ve istiridye gibi yüksek kolesterollü kuzu eti kardiyovasküler sağlığı korumak için az miktarda tüketilmelidir.

B12 Vitamini İçeren Deniz Ürünleri Nelerdir?

100 gram yengeç, günlük vitamin gereksiniminin iki katını karşılarken, 100 gram ıstakoz günlük bu vitamin ihtiyacının yarısını karşılar.

B12 İçeren Besinler Nelerdir?

Demir açısından zengin protein, çinko ve sığır eti ayrıca yüksek miktarda içerir. Sığır etinde bulunan b12 miktarı, etin alındığı bölgeye bağlı olarak değişebilir. Bununla birlikte yaklaşık olarak 100 gram sığır, günlük gereksinimin% 60-100'ünü karşılar. Bu besin grupları dışında; özellikle soya ürünleri ve deniz yosunları bu vitamini içeren gıdalardır. Fakat içerdikleri vitamin günlük alınması gereken miktardan çok daha azdır. Buna ek olarak, bu gıdalardaki kobalamin vücut için diğer gıdalar gibi uygun olmayabilir. Bu vitamin, bitkisel gıdalarda bulunmaz. Bu nedenle vejetaryenlerde vitamin B12 eksikliği yaygın bir durumdur.

Yorumlar
ilknur çelik 17 Ağustos 2017 - 15:02:16 B12 vitamini hangi yiyeceklerde var acaba? Benim eksiklik var ve ilaçla değil doğal almak istiyorum yardımcı olun lütfen. Zaman zaman bazı şeyleri unutuyorum anlık hafıza kaybı gibi birşey b12 eksiktir dediler doğru mu acabacevapla
semra şenlik 06 Nisan 2018 - 21:46:09 b12 eksikliği belirtileri bebeklerde nasıl anlaşılır? bebeğimin odanlanmasında bir problem var gibi hissediyorum ama emin de değilim. Etrafımdaki herkes henüz odaklanacak kadar büyük değil diyor ama ben emin olmak istiyorum. Yetişkinlerdeki gibi vitamin desteği ile takviye edilebiliyor mu?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: