Hafta hafta gebelik belirtileri
Yaşam

Hafta Hafta Gebelik Belirtileri

21 Ağustos 2017 - 08:28:56

Hafta hafta gebelik belirtileri, annenin karnındaki bebeğim gelişimine bağlı olarak meydana gelmektedir.

aronya çayı

Hafta Hafta Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Kadınlar için hayatlarının en mucizevi ve heyecan verici olayı şüphesiz hamileliktir. 40 hafta sonra kucağına alacağın hayatının vazgeçilmez parçası olacak bebeğiniz şuan içinize tutunmuş küçük bir hücreden ibaret. Bebeğinizin hafta hafta gelişimi sizin için hayatının en güzel anları olacağını bildiğimizden bu yazımızda size hafta hafta gebelik belirtilerini tek tek açıklayacağız. Ancak bundan önce trimester kavramını açıklayacağız. Bu kavram 9 aylık gebelik döneminin her 3 aylık periyoduna verilen isimdir. Dolayısıyla hamilelik dönemi 3 trimesterde bölünür.1-2 ve 3.ay 1. Trimester, 4-5 ve 6.ay 2.trimester, 7-8 ve 9. Ay sonuncu olan 3. Trimester'dır. Her trimester, üç aylık dönemdir. Diğer bir deyişle, trimester gebeliğin 3 önemli noktasıdır.

Hamileliğin Hafta Hafta Gelişimi Nasıl Olur?

Hamileliğinizin 1. ve 2. haftasında henüz bir bebek yok. Ancak vücut yumurta döşeme gününe hazırlanıyor. Rahmin iç duvarı kalınlaşır ve rahim yavaş yavaş döllenmiş yumurtanın yerleşeceği yumuşak bir yatak haline gelir. Eh, bebeğiniz yoksa, henüz hamile değilim, neden gebeliğin 1. ve 2. haftasında denildiği halde merak ediyor olabilirsiniz. Spermin yumurtayla tam olarak ne zaman bulunduğunu tam olarak saptamak zordur. Bu nedenle son adet tarihini doktorlar hamileliğinizin standart başlangıç tarihi olarak kullanırlar.

Hamilelikte 3. ve 4. Hafta Belirtileri Nelerdir?

Hamileliğinizin 3. Haftasında döllenmiş yumurta hala çok küçük. Hatta sadece bir grup hücreden oluşur, ancak bu hücreler çoğalır ve hızla büyür. Gelişmekte olan hücre grubu zigot olarak bilinir. Zigot uterus yolundan geçer ve hücrelerin bölünmesi devam ettiği için uterusa ulaşır. Elbette, hücre grubu sadece bir fetüs veya bebek değildir. Bu hafta boyunca embriyo yaklaşık 0.150 mm dir. Hamileliğinizin 4. Haftasında hala hücre grubundan oluşan zigot bu dönemde amniyon (su) kesesi ve besin kesesinden meydana gelir. Embriyonun üç tabakadan oluşan her tabakası vücudun özel kısımlarını oluşturmak için gelişir.

Bebeğin Kalbi Ne Zaman Oluşur?

Hamileliğinizin 5. Haftasında kalp bu hafta şekillenmeye başlıyor. Çünkü kalp ve dolaşım sistemi ilk önce çalışmaya başlayacak. Bebeğin küçük bir tohum kadar kalbi, kalp tüpleri denilen iki küçük kanaldan oluşur. Ama bu hafta daha kalp çalışmaya başlamıyor. Hamileliğinizin 6. Haftasında yaklaşık olarak büyüklüğü 2-4 mm civarında olur. Bu hafta hücre grupları büyümeye ve çoğalmaya devam eder ve yaklaşık büyüklüğü 3 katına ulaşır. Hamileliğinizin 7. Haftasında büyümenin en çok olduğu yer bebeğin baş kısmıdır. Beyin hücreleri artık oluşmaya başlıyor. Bebek bu hafta 4-5 mm civarındadır. Hamileliğinizin 8. Haftasında bu hafta bebek 1.5 ile 2 cm arasındadır. Bu haftadan itibaren bebeğin göz kapakları, burnu, dudakları, sırtı ve bacakları oluşmaya başlar.

Hamilelikte 4. Ay Belirtileri Nelerdir?

Hamileliğinizin 9. Haftasında birinci trimester döneminin, son ayıdır. Hamilelik döneminin en zor üç ayını artık geride bırakmış oluyorsunuz. Bu hafta mide bulantısı, sık sık idrara çıkma görülebilir. Bu hafta bebek 2.5 ile 3 cm arasındadır. Bebeğin iç üreme organları oluşmaya başlar ancak henüz belirgin bir cinsiyet özelliği yoktur. Hamileliğinizin 10. Haftasında bebek 3 ila 4 cm arasındadır. Bu haftadan itibaren bebeğin tüm hayati organları oluşmaya başlar ve en önemli kritik dönem bu hafta sonunda tamamlanmış olur.

Bebeğin Cinsiyeti Hangi Haftada Belli Olur?

Hamileliğinizin 11. Haftasında bütün organlar artık oluşmaya başladığından ve bebeğin ağırlığı zigot haline göre 30 katı daha fazla olduğundan artık bebeğe besin aktarımı için plasenta oluşmaya başlar. Hamileliğinizin 12. Haftasında bebeğin boyutu 6 cm civarındadır. Artık el ve parmak parmakları oluşmuştur. Bebeğinizin kalp atışını duymaya başlayabilirsiniz. Bebeğinizin cinsiyeti için belirgin özellikler görülmeye başlanır.

Hamileliğin 13. Haftasında Neler Olur?

Hamileliğinizin 13. Haftasında bu hafta bebeğin gözleri, kulakları yüzündeki yerini alır. Yavaş yavaş yüzü oluşmaya başlar. Bununla birlikte ses telleri ve bağırsakları da oluşur. Hamileliğinizin 14. Haftasında bu hafta 2. Trimesterın başladığı haftadır. Artık bulantıları hafifler. Bu hafta bebeğin damağı oluşmaya başlar. Troid bezi de oluşmaya başladığından homon üretimi de başlar. Bebeğiniz erkekse prostat bezi, kızsa yumurtalıkları karın kısmından pelvise doğru hareket eder.

Gebelikte Bebeğin Gelişimi Nasıl İlerler?

Hamileliğinizin 15. Haftasında bebek yaklaşık 50 gr. dır. Artık iskelet sistemi ve kas sistemi oluşmaya başlar. Bebeğiniz soluk almayı, yutmayı, emmeyi biliyor. Hamileliğinizin 16. Haftasında vücudun başında ince tüyler oluşur. Bacaklar kollardan uzundur. Hamileliğinizin 17. Haftasında kalp atışları beyinden kontrol ediliyor. Yağ dokusunun oluşmaya başladığı haftadır. Hamileliğinizin 18. Haftasında artık bebeğiniz esneyebiliyor ve hıçkırabiliyor. Artık bebeğinizin el ve ayakları izleriyle birlikte oluşmuş durumdadır. Hamileliğinizin 19. Haftasında bebeğinizin artık böbrekleri idrar üretebiliyor ve sesleri duyabiliyor. Hamileliğinizin 20. Haftasında bebeğinizin cildi kalınlaşıyor ve artık size tekme ya da yumruk atabilecek. Hamileliğinizin 21. Haftasında bebeğinizin kolları ve bacakları artık doğru orantıda beyin sinir hücreleri nöronlarla birbirine bağlanmış olacaktır. Hamileliğinizin 22. Haftasında bu hafta bebeğin; dokunma, görme, işitme ve tat alma duyuları gelişir. Erkek ve kızın cinsiyet organı oluşmaya başlar.

Gebelikte 6. Ay Neler Olur?

Hamileliğinizin 23. Haftasında bebeğinizin yüzü doğumdaki halini almaya başlar ve akciğerleri de gelişmeye başlar. Artık bebeğiniz bu haftadan itibaren hareket etmeye başlar. Hamileliğinizin 24. Haftasında 2. Trimesterin son ayı bu hafta artık bebeğinizin hıçkırıklarını duyabilirsiniz. Hamileliğinizin 25. Haftasında bu hafta derinin altında kılcal damarlar oluşuyor ve içleri kanla dolacak. Bebeğin akciğerlerinde kılcal damarlar hava keseciklerini oluşturmaya başlayacak. Hamileliğinizin 26. Haftasında bebeğin gözü açılmaya başlıyor. Bebeğin gözünün renkli kısmını oluşturan pigment henüz yok ama bebeğiniz görmeye başladı bile… Hamileliğinizin 27. Haftasında bu hafta bebeğinizin tat alma tomurcukları artık var. Plasenta aracılığı ile aldığı besinlerin tadına varabiliyor. Hamileliğinizin 28. Haftasında bu hafta bebeğinizin kaş ve kirpikleri oluşur. Gözlerini kırpar. Bebeğiniz artık düzenli olarak uyur uyanır. Bebeğinizin hareketlerini hissedebilirsiniz. Hamileliğinizin 29. Haftasında bu hafta üçüncü trimestırın ilk haftasıdır. Bebeğinizin boyu 35-45 cm kilosu ise 1.25-1.30 civarındadır.

Gebelikte 30.hafta Sonrası Nasıl İlerler?

Hamileliğinizin 30. Haftasında bebeğinizin bu hafta beyin oluşumu gerçekleşiyor. Yani kıvrımları, girintileri gerçek bir beyin gibi. Bu nedenle artık vücut ısısını ayarlayabiliyor. Hamileliğinizin 31. Haftasında üreme sisteminin gelişimi devam ederken ciğerlerde gelişimini tamamlamış ancak tam olarak olgunlaşmamıştır. Hamileliğinizin 32. Haftasında bu hafta bebek yutma, emme ve tekme atmaya devam eder. Hamileliğinizin 33. Haftasında bağışık sistemi gelişmeye devam ediyor. Anneden bebeğe antikorlar geçmeye başlar. Hamileliğinizin 34. Haftasında bu hafta tırnakları bebeğin parmağın ucuna gelmiştir. Hamileliğinizin 35. Haftasında bebeğin kafatası büyük ama yumuşaktır. Bebeğin başı artık aşağı doğru olacaktır. Bu bebeğin doğumunu kolaylaştıracaktır. Hamileliğinizin 36. Haftasında bu hafta sindirim sistemi doğum için hazır…

Gebelikte Son Haftalar ve Doğum Zamanı

Hamileliğinizin 37. Haftasında bebek büyümeye devam ettiği için artık hareket etmekte zorlanır… Hamileliğinizin 38. Haftasında bebek doğum için adeta dinleniyor ve enerji topluyordur. Hareketleri azalmaya başlamıştır. Ama günde dörtten az olmamasına dikkat edin. Hamileliğinizin 39. Haftasında bu hafta artık bebeğin kafası pelvise inmiştir. Bu rahat nefes almanızı sağlarken hareket etmenizi zorlaştırır. Hamileliğinizin 40. Haftasında tebrik ederiz hamileliğin son haftasına geldiniz. Bebeğinizi sağlıkla kucağınıza almanız dileklerimizle. Hafta hafta gebelik belirtileri sizin ve bebeğinizin bünyesine göre çok az sapmalar gösterebilir. Bu durumu lütfen kafanıza takmayın.

aronya çayı

Yorumlar
Vildan Çam 17 Ağustos 2017 - 13:02:59 Gebeliği ilk hafta belirtileri nelerdir? Hamilemiyim bilmiyorum ama sanki belirtiler var gibi:)cevapla
Sibel yavuz 28 Eylül 2017 - 14:21:00 Hamileliğimin 10. haftasındayım. Bu haftalar içerisinde neler olacak çok merak ediyorum:)cevapla
Ayşen Pınar 26 Ekim 2017 - 10:02:15 Hafta hafta gebelik gelişimi ve takibi nasıl olur? 3 aylık hamileyim bebeğim her geçen gün biraz daha büyüyor ve belirtiler devamlı olarak değişmeye başlıyor:) Gebelik kilo ve bebeğin kilosu bu aylarda kaç olmalı? Biraz fazla kilo mu aldım acaba diye düşünüyorum??cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum:
aronya çayı