İyi bir ilişki için yapılması gerekenler nelerdir?
Yaşam

İyi Bir İlişki İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

20 Ağustos 2017 - 23:46:02

İyi bir ilişkisi olmasını herkes ister. Ama bunun için bazı fedakarlıklar gerekir. İyi bir ilişkinizin olması şans ya da yetenek değil karşı tarafa vereceğiniz değer ve ilişkinize harcadığınız emekle ilgilidir.

İyi Bir İlişki İçin Öneriler Nelerdir?

İyi bir ilişki içinde, önce güven, saygı, hoşgörü, merhamet, iyi iletişim, diğer tarafı anlama arzusu var. Bunlar; ilişkinin omurgasıdır. Ayrıca bunu oluşturan iki kişi de budur. Her birey kendi ihtiyaçlarına, kendi özelliklerine ve kendi tercihlerine sahiptir. Bu farklılıklar kabul edilir ve olumlu bir şekilde ele alınabiliyorsa ilişki devam eder. Peki iyi bir ilişkinizin olması için neler yapmalısınız gelin bunlara birlikte göz atalım.

İlişkide Dürüst Olmak Önemli mi?

En önemli ilişkinin olmazsa olmazı budur. Sadece karşı cinsle olan ilişkilerde değil hayatınızdaki her insana karşı dürüst olmanız insan ilişkilerinde altın kuraldır. Dürüstlük bir erdem değil, ilişki için bir zorunluluktur. İnsanın ilişkilerini bir arada tutan şey dürüstlük üzerine kurulan güvendir. Eğer bir kişiye güvenmiyorsanız, onunla kalamazsınız. Bir insanın güvenini kazanmak zor, kaybetmek ise kolaydır. Şairin dediği gibi, herkes birini bulabilir ama bu hayatta birbirini bulmak başka bir olaydır. Belki de o kişi sizin ruh eşiniz. Dönüşü olmayan yollara girmeyin. Hem yalan söylediğinizde ne dediğinizi hatırlamak zorunda kalcam derken sizi daha çok yorabilir.

İlişkide Romantizm Nedir? Nasıl Olmalı?

Romantizm ilişkide önemli bir yere sahiptir. Sevdiğinizle baş başa tatil yapmak, yemek yemek ya da birlikte film izlemek bile sizi birbirinize daha çok bağlayacaktır. Ancak herşeyin fazlası da zarar unutmamak gerekir.

İlişkide Sadakat ve Güven

İlişkinin olmazsa olması en öncemli iki konusu sadakar ve güvendir. Zaten sadakatin olmadığı yerde biz kavramı oluşmaz. Ben sen vardır. Gözü sürekli dışarda olan biri hem kendine hem de karşındakine zarar verir. Sadakat olmadığı zaman karşı tarafta güven duygusu meydana gelmez. Böyle bir ilişkinin ise uzun sağlam temeller üzerinde olması beklenemez. İyi bir ilişki için bu iki kavramın benimsenmiş olması gerekir.

İlişkide İlgi Nasıl Olmalı?

İlgi kadınlar için olduğu kadar erkekler için de önemli bir konudur. Yeterli ilgi yoksa o ilişki bir noktadan sonra sona erer. Çok fazla ilgi de karşı tarafı bunaltmanıza neden olur bu da ilişkiye zarar verir. Bu nedenle her şeyi dozajla yapmak çok ama çok önemlidir. İlgi göstercem diye karşı tarafı sürekli sık boğaz etmeniz sizden soğumasına bile neden olabilir. Birbirinizi sınırlamayın bakın herşey o zaman daha kolay olacaktır.

İlişkiyi Canlı Tutmak Ne Yapılmalı?

İlişki de canlı dinamik bir şeydir. Nasıl bir bitkiyi canlı tutup size çiçek vermesini istiyorsanız belirli şartları uygun hale getirmeniz gerekiyorsa ilişkide de bu tam olarak böyledir. İlişki iki insanın bir olma isteğidir. Siz her defasında buna engel olacak birşeyler yapıyorsanız nasıl çiçek soluyorsa o ilişkideki bağlar da kopar yok olur. Eğer siz bir ilişkiyi devam ettirmek istemiyorsanız zaten bahaneniz çok olur. İstiyorsanız zaten devam eder. Ne söylediğinizden çok ne yaptığınız oldukça önemlidir. Bazı şeyler lafta kalıyorsa yaptığınızla söylediğiniz birbirini tutmuyorsa o ilişkinin devam etmesi zordur. Duygularla karşı tarafa hissettirdiğiniz herşey iyi bir ilişki için sağlam temeller atılmasını sağlayacaktır.

Yorumlar
Çiğdem akyürek 16 Ağustos 2017 - 17:55:38 İlişki yıprtadan şeyler genelde yalan söylemek ve ihanet etmek oluyor. Bence mutlu ilişki sıralrı kesinlikle dürüst olmaktan geçiyor.cevapla
buse tokgöz 24 Ağustos 2017 - 13:51:03 karşılıklı anlayış saygı ve sevgi bir ilişkide kilit nokta bencecevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: