Baklava Yerken Ayran İçmek Sağlıklı mı?
Sağlık

Baklava Yerken Ayran İçmek Sağlıklı mı?

06 Temmuz 2019 - 21:46:23

Özellikle bayramlarda eski bir gelenek olan baklava yerken ayran içmek insanların sağlığını olumlu yönde etkileyen seçimlerden birisidir.

Baklava Yerken Ayran İçilir mi?

Tüketilen gıdaların yanında içecek kullanımı her zaman sindirimi olumlu yönde etkileyen durumlardan birisidir. İnsanlar, doğru ürünleri seçerlerse sofradan kalktıklarında herhangi bir sancı ya da sıkışıklık yaşamadan rahatça günlerine devam edebilirler. İçeceklerin fayda gösterebilmesi için sağlıklı ürünler olması gerekirken ayran, bu kategorideki lider ürünlerden birisi olarak gösterilebilir. İnsanlar, hem doğal hem de lezzetli bir ayran tüketimi ile günlük vitamin ve mineral ihtiyaçlarının büyük bir kısmını karşılayabiliyor. Baklava gibi şeker oranı yüksek, şerbetli ve hamurlu tatlıların yanında tüketildiğinde ekstra faydalarının olması sebebiyle insanlar baklava yerken ayran içebilirler.

Baklava Yerken Ayran İçmenin Faydaları Nelerdir?

Baklava tüketimine başlayan kişiler, yanında ayran da içerlerse vücutları bundan birçok farklı fayda görecektir. Bilindiği üzere baklavanın içerisinde karbonhidrat yer alırken fazla tüketiminde kilo problemleri ortaya çıkıyor. Bu doğrultuda baklava ile ayran tüketimi karbonhidratın daha hızlı yakılmasını sağladığı için insanların kilo problemi yaşamamasına yardımcı oluyor. Buna ek olarak yoğun şeker miktarı dişlere de zarar verirken ayran tüketimi sayesinde şeker dişlerde kalmıyor ve bunun yanında içerisinde kalsiyum sebebiyle diş gelişimini de destekliyor. Baklavanın tüketimi sonrasında midede oluşması muhtemel olan sorunların önüne geçmek için de ayran tüketimi gerçekleşebiliyor. Ayran sayesinde mide ekşimesi, yanması ya da gaz oluşumu problemleri minimum düzeye iniyor.

Ayran ile Baklavanın Zararları Var mı?

Sağlık için son derece faydalı olan ayranın baklava ile birlikte tüketilmesi durumunda vücut çok sayıda fayda görürken dolaylı yoldan zarar da görme ihtimali bulunuyor. Ayran, süt ürünü olması ve içerisinde belirli bir oranda tuz içermesi sebebiyle baklavanın tadını dengeleyici bir etkisi bulunuyor. Baklava tükettiğinde yoğun şeker sebebiyle yanma hissi yaşayan kişiler ayran tükettiklerinde tekrar baklavayı yemeden önceki hallerine dönebiliyorlar. Bu durum da insanların normale göre çok daha fazla baklava tüketmesini tetikleyen bir durum oluyor.

Baklava ile Ne Kadar Ayran Ne Kadar Tüketilmesi Gerekiyor?

Baklavanın yanında tüketilecek olan ayranın herhangi bir seviyesi bulunmazken genelde tek bir bardak ayran yeterli oluyor. Bu aşamada vücuda zarar vermemesi için insanların ayran ile birlikte rahat tüketilen baklavanın sayısını arttırmaması gerekiyor. Özellikle dini bayramlarda gidilen misafirliklerde sürekli olarak tatlı ikramı olurken bunların yanında ayran da sunuluyorsa insanların rahatlıkla bunları yiyebilecek olması sorun yaratabiliyor. Bu sebeple de insanların günde 1 porsiyon tatlının dışına çıkmaması ve onun da yanında ayran tüketmesi gerekiyor. Gelen tatlı tekliflerini nazikçe reddeden kişiler sonrasında kilo problemi yaşamadan bu süreci tamamlıyor. Eski geleneklerde baklava yerken ayran içmek çok sevilip her yaştan insan tarafından tercih edilirken günümüzde daha az seviyede talep görüyor.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: