Atkins Diyeti Nedir? Yapanlar, Zayıflayanlar ve Zararları
Sağlık

Atkins Diyeti Nedir? Yapanlar, Zayıflayanlar ve Zararları

07 Temmuz 2019 - 09:50:37

Proteinlerin, sağlıklı yağların ve lifli sebzelerin tüketilip karbonhidrat içerikli ürünlerden uzak durulan diyet atkins diyeti olarak isimlendirilmektedir.

Atkins Diyeti Nedir, Ne Demek?

1930 senesinde Amerika'da dünyaya gelen Robert Coleman Atkins alanında uzman bir kardiyoloji doktorudur. Bir dergide karşısına çıkan makaleden etkilenen ve bunun sonrasında diyet konusunda araştırmalarına başlayan doktor atkins vücudun enerji kaynağının yağ ve karbonhidratlar olduğu sonucuna varmıştır. Vücudun çok düşük miktarda karbonhidrat alması durumunda enerjiyi mecburen yağlardan karşılayacağını ve bu şekilde insanların rahatlıkla kilolarını vereceğini düşünmektedir. Bu doğrultuda bir diyet listesi oluşturan doktor atkins diyetine de kendi ismini vermiştir. O günlerden sonra bu tarzda diyetlerin tamamı atkins diyeti olarak isimlendirilmektedir.

Atkins Diyeti Nasıl Yapılır? Aşamaları Nelerdir?

Uzun uğraşlar sonrasında ortaya çıkan Atkins diyeti 4 farklı aşamadan meydana gelmektedir. Bu aşamaların ilki indüksiyon aşamasıdır. Sonrasında dengeleme, ince ayar ve bakım aşamaları gelir. İlk aşamanın 20 gün uygulanması gerekirken gün içerisinde alınan karbonhidrat miktarının yalnızca 20 gram olması istenir. İnsanlar, lifli yeşil sebzeleri ve protein deposu besinleri tüketirlerken karbonhidrat alımını düşük tutarlar. Böylece vücudun enerji ihtiyacının %70'i karbonhidratlardan karşılanır. 2. aşamada ise diyete azar azar olmak şartıyla fındık ve karbonhidrat içeren sebzeler eklenmeye başlanır. Üçüncü aşamada ise insanlar hedef ağırlıklarına yaklaşmış olurlar. Kilo kaybı durma noktasına gelene kadar karbonhidratlı besinler diyetlere eklenmeye başlanır. Kilo kaybı durduğu anda kişinin beslenme düzeni oluşmuş olur. İnsanlar hedefledikleri kiloya inmiş olurlar ve bunun sonrasında kaldıkları seviyede besin tüketerek kilolarını koruyabilirler.

Atkins Diyeti Yapanlar ve Zayıflayanlar

Bu tarz planlı diyetler insanlar üzerinde her zaman kalıcı etkiler bırakmayı başarabilmektedir. Direkt olarak yasakların ya da yapılması gerekenlerin olmadığı ve insanlara seçeneklerin sunulduğu diyetler her zaman insanlar için doğru adresler olmaktadır. Modifiye atkins diyeti de bunlardan birisi olarak gösterilirken birçok kişi rahatlıkla bu diyeti uygulayarak kilolarından kurtulmaktadır. Vücudun enerji ihtiyacını yağlardan karşılaması hedeflendiği için insanlar daha fazla enerji harcarlarsa verdikleri kilolarda da artışlar meydana gelecektir. Bu diyeti uygulayıp kısa süre içerisinde yüksek miktarda kilo veren kişiler ekstra enerji yakmayı başaran kişilerdir.

Modifiye Atkins Diyeti Zararları Nelerdir?

Oldukça hafif bir diyet olduğu için vücuda yüksek miktarda zararı bulunmamaktadır. İnsanların karbonhidrat almaması ve bunun yanında yağlarını yakıyor olması gün içerisinde kendilerini halsiz hissetmelerine sebep olabilmektedir. Özellikle diyetlerinin ilk dönemlerinde insanların iş hayatları bundan olumsuz bir şekilde etkilenebilir. Karbonhidratlı ürünleri çok fazla tüketmemek insanları sıklıkla acıktırabileceğinden insanlar daha sinirli bir yapıda günlerini geçirirler. Ancak bir süre sonra bünyeleri alışacağı için herhangi bir sorun ortaya çıkmayacaktır. Birçok insanın uyguladığı ve olumlu sonuçlar aldığı atkins diyeti ile birkaç haftada istenen kiloya inmek mümkün olmaktadır.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: