Tik Bozukluğu Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Tik Bozukluğuna İyi Gelen Bitkiler
Sağlık

Tik Bozukluğu Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Tik Bozukluğuna İyi Gelen Bitkiler

07 Temmuz 2019 - 21:41:53

İnsanlarda görülen yineleyici, amacı olmayan, istendiğinde baskılanabilen hareketler bütünü tik bozukluğu olarak isimlendirilmektedir.

Tik Bozukluğu Nedir? Nasıl Olur?

İnsanlarda nörolojik hastalıklar her zaman zorlayıcı olurken kısa sürede tedavisi amaçlanmaktadır. Tüp bozukluğu da bu tarz rahatsızlıklardan birisi olurken sıklıkla çocuklarda görülmektedir. Çocukluk döneminde herhangi bir amaca yönelik olmayan, sürekli olarak tekrarlanan ve engellenmesi zor olan hareketler tik bozukluğu olarak isimlendirilir. Bunlardan bazılarında insanlar belirli bir ses çıkarırken bazılarında yalnızca fiziksel bir hareket ortaya çıkmaktadır. İnsanların boğaz temizleme sesini sürekli çıkarması, belirli kelimeleri çok fazla kullanması, sürekli küfür etmesi ya da kendi sözcüklerini gereksiz yere yinelemesi de tik bozukluğu olarak kabul edilmektedir.

Tik Bozukluğu Çeşitleri Nelerdir?

Tip bozuklukları kendi içerisinde farklı gruplara ayrılırken bunların ilk sırasında klasik tik bozukluğu gelir. Bu çeşidin herhangi bir özelliğe sokulması söz konusu olmazken diğer çeşitlerin içerisinde yer almayan tüm tikler bu kategoride kendisine yer bulur. İkinci çeşit olarak geçici tikler gösterilebilir. Hayatın belirli bir döneminde ortaya çıkan ancak sonrasında kaybolan tikler insanlar tarafından geçici tik olarak isimlendirilir. Kronik ya da vokal tikler ise uzun süre kalan ve insanların hayatını olumsuz etkileyen tiklerdir. Kaş kaldırma, göz kırpma, baş sallama ya da omuz silme gibi fiziksel tikler bu kategori içerisinde yer almaktadır. Son olarak Tourette Sendromu adı verilen çeşidi yer alır. Ses çıkarma ve fiziksel hareketlerin bir arada yer aldığı durumlar bu tik çeşidine girmektedir.

Tik Bozukluklarına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Tik bozukluğunun tedavisinde bitkisel ürünlerden dolaylı yoldan faydalanılmaktadır. Çocuklarda sinir sisteminde yaşanan bozukluklar ya da uyku düzeninin olmaması tik bozukluğuna sebep olabilmektedir. Bu sebeple de çocuklarda sinir sistemini onaran ve her gün aynı saatlerde uymasını sağlayan ürünler kullanılmaktadır. Melisa çayı bunların ilk sırasında yer alırken hemen arkasından nane gelir. Ihlamur ve kediotu da insanlarda sinir sistemine etki eden ürünler arasında yer almaktadır. Son olarak papatya ve şerbetçi otu bu süreçte insanlara yardım edebilecek olan ürünlerdir.

Çocuklarda Tik Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Psikolojik açıdan zorluk çıkaran bu hastalığın tedavisinde ilaç ve destekleyici hamleler sonuç vermektedir. Tik sahibi kişilerin bu tikleri belirli bir durumda ortaya çıkıyorsa bu olumsuz durumun ortadan kaldırılması gerekir. Çocuklarda yaşanan tiklerde sorunun çözülmesi için çocukların etrafındaki problemlerden uzaklaştırılması gerekmektedir. Daha mutlu ve sorunsuz bir yaşam sürmeye başlayan çocuklarda tikler ortadan kalkabilmektedir. Okul ya da ailevi durumlardan dolayı stres altında olan çocuklar bu durumdan kurtuldukları anda tiklerinde de kurtulmaya başlayacaklardır. Uzman doktorlardan alınan yardımlar bu süreçte çok başarılı sonuçlar verebilir. Hayatı son derece olumsuz etkileyebilen tik bozukluğu kısa sürede tedavi edilirse insanlar bundan minimum düzeyde etkilenecektir.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: