Sağlık 06 Temmuz 2021 - 09:55:19

İdrar Neden Köpürür? İdrar Köpürmesi Hamilelik Belirtisi mi?

İdrar Neden Köpürür? İdrar Köpürmesi Hamilelik Belirtisi mi?

İdrar köpürmesi, normal şartlarda berrak ve açık renkte olan idrarın bazı durumlarda köpürmeyle birlikte renk değişimleri de görülebilen bir durumdur. İdrar neden köpürür? İdrar köpürmesi hamilelik belirtisi olabilir mi?

İdrar Neden Köpürür? İdrar Köpürmesi Neden Olur?

İnsanların gün içerisinde tükettikleri sıvıları vücutlarından atması için düzenli olarak idrara çıkması gerekmektedir. Bazı durumlarda idrarın yoğun bir biçimde köpürdüğü görülürken bunun ilk sebebi olarak idrarın uzun süre tutulması gösterilebilir. İdrarın fazla birikmesi sonrasında küçük abdestin görülmesi, idrarın hızlı çıkması ve doğal olarak köpürmesine sebep olmaktadır. Gün içerisinde yeteri kadar su tüketilmemesi de idrarın köpürmesinin sebepleri arasındadır. Bunun yanı sıra idrardaki protein miktarının fazla olması da köpürmeyi tetikleyen bir durumdur. İnsanlar, çok fazla protein alırlarsa bu durum ile karşılaşabilirler.

Köpüklü İdrar Hangi Hastalığın Belirtisidir?

İdrarda köpürme durumu bazı hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Bunların ilk sırasında idrar yolu enfeksiyonları gelir. İdrar yollarında yaşanan enfeksiyonlar idrarın formunu direkt olarak etkileyebilmektedir. Bunun yanı sıra şeker hastalarının idrarında da bolca köpürmeler meydana gelmektedir. Kandaki glikoz seviyesinde artış meydana gelmesi bir süreden sonra böbrekleri etkilemeye başlar. Etkilenen böbrekler, idrara protein karışmasını engelleyemez ve bu durumda idrar köpürür. Son olarak psikolojik rahatsızlıklar da insanların idrarında köpürmelere sebep olmaktadır. Sürekli stres altında olmak ya da depresyonda olmak insanların idrarındaki protein oranını arttıracaktır.

İdrar Köpürmesi Hamilelik Belirtisi mi?

Hayatlarını birleştiren çiftler mutluluklarını taçlandırmak için çocuk sahibi olmayı düşünürler. Bunun için düzenli olarak yaşadıkları ilişki sonrasında hamilelik haberini almayı beklerlerken ortaya çıkacak her belirtiyi kontrol etmektedirler. Kadınlarda köpüklü idrar bir hamilelik belirtisi olarak görülebilmektedir.

Kadınlar, hamilelikte idrar köpürmesine sebep olan durumların tamamını vücutlarında görebilirler. Vücutlarındaki hormonların bir anda değişimi kanı ve idrarı direkt olarak etkileyecektir. Bu sebeple de idrarda köpürmeler meydana gelebilir. Bu dönemde köpürmeler kesinlikle kadınların hamile olduğunu göstermez. Çocuk sahibi olmak için yaşadıkları stres de bu köpürmelere sebep olabilir. Bunun yanı sıra bazı hastalıkların da habercisi olma ihtimali her zaman vardır.

Hamilelikte idrar köpürmesi normal bir durum olmakla birlikte her idrar köpürmesi gebelik olarak değerlendirilememektedir.

İdrar köpürmesinin birçok farklı sebebi olurken kadınlarda hamilelik belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir.

Köpüklü İdrar Tedavisi Nasıl Yapılır? Hangi Doktora Gidilir?

İdrarda köpürme meydana gelen kişiler bu sorunun çözümü için ilk birkaç gün kendileri adım atabilirler. Sürekli olarak idrarlarını tutan kişiler bu özelliklerini bırakmalıdır. Bunun yanı sıra yeteri kadar su tüketmeyen kişilerin günlük tüketimlerini 2-3 litrenin üzerine çıkarması çok önemlidir. Tüm bu etmenleri denedikten sonra köpürme devam ediyorsa üroloji doktoruna çıkmak gerekli olur.

Üroloji doktorları uygulayacakları testler ile idrar köpürmesinin sebeplerini incelerler. Alınacak olan idrar ve kan örneği üzerinde bazı testler uygulanmaktadır. Kadınlarda bunun sebebi hamilelik ise hemen kadınlar gebelik dönemleri için doktorlarını seçerek o bölüme geçiş yapmaktadır. İnsanlarda idrar köpürmesinin sebebi çoğu zaman basit sebepler olsa da hamilelik gibi tüm hayatı baştan aşağıya değiştirecek sebepler de görülebilir.

İdrar köpürmesi gebelik belirtisi olabilmektedir lakin her idrar köpürmesine hamilelik tanısı koymak yanlış olacağından mutlaka gebelik testi yapılması gerekmektedir.

  • idrar köpürmesi
  • idrar neden köpürür
  • köpüklü idrar
  • idrar köpürmesi hamilelik belirtisi mi
  • köpüklü idrar tedavisi
  • idrar köpürmesinin sebebi
Yorumlar
Melike Kılıç Uzun zamandır çocuk sahibi olmak istiyorduk. Son ay adetimde gecikme oldu. Sonrasında da idrarda köpürme olunca acaba idrar köpürmesi hamilelik belirtisi mi diye araştırırken sayfanıza denk geldim. Tam kesin tanı konulamayacağını ama ihtimal dahilinde olduğunu öğreninde test yaptırdım pozitif çıktı. Bu tarz şeylere pek inanmazdım ama idrar köpürmesi gebelik belirtisi olabiliyormuş. Eğer siz de benim gibi şüpheli bir durumdaysanız test yapın emin olursunuz. cevapla
yorum yaz
Sağ Karın Boşluğunda Ağrı Nedir? Hamilelik Belirtisimi?