İdrar Neden Köpürür? Hamilelik Belirtisi mi?
Sağlık

İdrar Neden Köpürür? Hamilelik Belirtisi mi?

06 Temmuz 2019 - 09:55:19

Normal şartlarda berrak ve açık renkte olan idrar bazı durumlarda köpürmeye ve kendi rengini kaybetmeye başlayabilir. İdrar köpürmesinin birçok farklı sebebi olurken kadınlarda hamilelik şüphesi ortaya çıkmaktadır.

İdrar Neden Köpürür? Neden Köpüklü Gelir?

İnsanların gün içerisinde tükettikleri sıvıları vücutlarından atması için düzenli olarak idrara çıkması gerekmektedir. Bazı durumlarda idrarın yoğun bir biçimde köpürdüğü görülürken bunun ilk sebebi olarak idrarın uzun süre tutulması gösterilebilir. İdrarın fazla birikmesi sonrasında küçük abdestin görülmesi, idrarın hızlı çıkması ve köpürmesine sebep olur. Gün içerisinde yeteri kadar su tüketilmemesi de idrarın köpürmesinin sebepleri arasındadır. Bunun yanı sıra idrardaki protein miktarının fazla olması da köpürmeyi tetikleyen bir durumdur. İnsanlar, çok fazla protein alırlarsa bu durum ile karşılaşabilirler.

Köpüklü İdrar Hangi Hastalığın Belirtisidir?

İdrarda yaşanan köpürme durumu bazı hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Bunların ilk sırasında idrar yolu enfeksiyonları gelir. İdrar yollarında yaşanan enfeksiyonlar idrarın formunu direkt olarak etkileyebilmektedir. Bunun yanı sıra şeker hastalarının idrarında da bolca köpürmeler meydana gelmektedir. Kandaki glikoz seviyesinde artış meydana gelmesi bir süreden sonra böbrekleri etkilemeye başlar. Etkilenen böbrekler, idrara protein karışmasını engelleyemez ve bu durumda idrar köpürür. Son olarak psikolojik rahatsızlıklar da insanların idrarında köpürmelere sebep olmaktadır. Sürekli stres altında olmak ya da depresyonda olmak insanların idrarındaki protein oranını arttıracaktır.

İdrar Köpürmesi Hamilelik Belirtisi mi?

Hayatlarını birleştiren çiftler mutluluklarını taçlandırmak için çocuk sahibi olmayı düşünürler. Bunun için düzenli olarak yaşadıkları ilişki sonrasında hamilelik haberini almayı beklerlerken ortaya çıkacak her belirtiyi kontrol etmektedirler. Kadınlarda köpüklü idrar bir hamilelik belirtisi olarak görülebilmektedir. Kadınlar, hamilelik dönemlerinde idrar köpürmesine sebep olan durumların tamamını vücutlarında görebilirler. Vücutlarındaki hormonların bir anda değişimi kanı ve idrarı direkt olarak etkileyecektir. Bu sebeple de idrarda köpürmeler meydana gelebilir. Bu dönemde köpürmeler kesinlikle kadınların hamile olduğunu göstermez. Çocuk sahibi olmak için yaşadıkları stres de bu köpürmelere sebep olabilir. Bunun yanı sıra bazı hastalıkların da habercisi olma ihtimali her zaman vardır.

Köpüklü İdrar Tedavisi Nasıl Yapılır? Hangi Doktora Gidilir?

İdrarlarında köpürme meydana gelen kişiler bu sorunun çözümü için ilk birkaç gün kendileri adım atabilirler. Sürekli olarak idrarlarını tutan kişiler bu özelliklerini bırakmalıdır. Bunun yanı sıra yeteri kadar su tüketmeyen kişilerin günlük tüketimlerini 2-3 litrenin üzerine çıkarması çok önemlidir. Tüm bu etmenleri denedikten sonra köpürme devam ediyorsa üroloji doktoruna çıkmak gerekli olur. Üroloji doktorları uygulayacakları testler ile bu durumun sebeplerini incelerler. Alınacak olan idrar ve kan örneği üzerinde bu testler uygulanmaktadır. Kadınlarda bunun sebebi hamilelik ise hemen kadınlar gebelik dönemleri için doktorlarını seçerek o bölüme geçiş yapmaktadır. İnsanlarda idrar köpürmesinin sebebi çoğu zaman basit sebepler olsa da hamilelik gibi tüm hayatı baştan aşağıya değiştirecek sebepler de görülebilir.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: