Topuk Kırılması Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nelerdir? Ne İyi Gelir?
Sağlık

Topuk Kırılması Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nelerdir? Ne İyi Gelir?

05 Temmuz 2019 - 17:07:40

Vücudun tüm yükünü taşıyan topuklarda sert bir kemik yapısı bulunur. Buna rağmen birçok farklı sebepten dolayı topuk kırılması problemi ortaya çıkabilmektedir.

Topuk Kırılması Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nelerdir?

Topukta yaşanan kırıklarda belirtilerden ilki şiddetli ağrılardır. Özellikle topuklar ağırlık taşımaya devam ettiğinde kendisini göstermektedir. İkinci belirti ise insanların yürümede zorlanmasıdır. Topuklarında ağrı ve acı insanların normal bir şekilde yürümesine engel olurken genelde parmak uçlarını kullanarak yürürler. Topuk bölgesinde şişmeler ve iltihaplanmalar da kalkaneus kırığı belirtileri arasında yer almaktadır. Kızarıklık ve morarmalar hastaların tamamında ortaya çıkabilen belirtiler arasında yer almaktadır. Bu belirtilerin büyük bir kısmı ortaya çıkmışsa kişilerin hemen uzman doktorlara başvurması gerekmektedir.

Topuk Kırığının Sebepleri Nelerdir? Neden Olur?

İnsanların yürüyüşünü engelleyecek kadar büyük bir rahatsızlık olan topuk kırılması farklı sebeplerden dolayı meydana gelebilmektedir. Kemiğin yapısı sebebiyle kolay kırılmadığından insanların bu sorunu yaşamaları da çok kolay olmaz. Topuk kırılmasının en yaygın sebebi olarak yüksek bir yerden düşme durumu gösterilebilir. Ayaklarının üzerine düşen kişilerde topuk kırılması yaşanabilmektedir. Bunun yanı sıra trafik kazalarında da bu durum bolca görülen bir olumsuzluktur. Dansa ilgi duyan ve düzenli olarak dans eden kişilerde yapılan tehlikeli bir hareket topukta yaralanmalara sebep olabilmektedir. Son olarak basketbol gibi içerisinde zıplama barındıran aktivitelerde de insanların topuklarında kırıklar meydana gelebilmektedir.

Kalkaneus Kırığına Ne İyi Gelir? Nasıl Tedavi Edilir?

Topuk kırığının tedavisinde topuğun ne duruma geldiği önem arz etmektedir. Hastalar doktorlara başvurularını yaptıklarında röntgenleri çekilerek kemiklerin durumu analiz edilir. Eğer kişinin topuğunda çok büyük bir ayrılma söz konusu değilse bu durumda alçı tedavisi yeterli olabilmektedir. Ancak kemikte büyük ayrılmalar varsa bu durumda doktorların ameliyat ile sorunu çözmesi gerekmektedir. Ameliyatları ortopedi ve travmatoloji doktorları gerçekleştirmektedir. Doktorlar için standart ameliyatlardan birisi olduğu için ciddi bir risk barındırmamaktadır. Kısa süre içerisinde tamamlanan ameliyat sonrasında ayak alçıya alınmakta ve iyileşme süreci başlamaktadır.

Topuk Kırılması Ne Kadar Zamanda İyileşir?

Kırıklar yaygın olarak kol ve bacak kemiklerinde meydana gelirken topuk kırıkları nispeten daha nadir görülen kırıklardır. Bunun yanı sıra topuğun yapısındaki farklılık doktorların bu kırıklar konusunda zorlanmasına sebep olabilir. Bunlara rağmen başarılı bir ameliyat geçiren hastaların iyileşme süreci başlar ve bu dönemde hastaların sabırlı bir şekilde tamamen iyileşmeyi beklemesi gerekmektedir. Topuğun durumuna göre iyileşme süreci 6 ile 12 hafta arasında değişiklik göstermektedir. İnsanların eskisi gibi spor yapması, dans etmesi ya da zıplayıp topuklarının üzerine inebilmesi için 1 sene geçmesi gerekmektedir. Aksi halde bu rahatsızlık kendisini tekrarlarken bu zorlu ve acılı süreci baştan yaşamak gerekmektedir. İnsanlarda çok sık ortaya çıkmasa da yaşanması durumunda çok acı veren topuk kırığı uzun bir tedavi süreci sonrasında çözülebilen sorunlar arasında yer alır.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: