Sağlık 02 Temmuz 2021 - 09:50:02

Down Sendromu Yaşam Süresi Ne Kadardır? Nasıl Bir Hastalıktır?

Down Sendromu Yaşam Süresi Ne Kadardır? Nasıl Bir Hastalıktır?

Vücudumuzda kromozomlar yer alırken bunların sayısı sabittir ve normal şartlarda her insanda aynıdır. Ancak farklı sebeplerden dolayı kromozom sayısının 1 fazla olması down sendromu olarak isimlendirilir.

Down Sendromu Nedir, Ne Demek?

Her yıl ülkemizde 800 civarında down sendromlu çocuk meydana gelmektedir. Bu durum insanların down sendromlu insanlara karşı daha bilinçli olmasının ne kadar gerekli olduğunu gözler önüne serer. Kromozomal bir hastalık olan down sendromu 21 kromozom çiftinde fazladan bir kromozom oluşması durumuna verilen isimdir. Bu durumda down sendromlu kişilerin fiziksel ve zihinsel gelişimlerinde gerilemeler meydana gelebilir. Bu sebeple de down sendromlu kişilerin doğdukları andan itibaren özel eğitimler alması ve bunun bilinciyle büyütülmesi gerekir.

Down Sendromunun Türleri Nelerdir? Nasıl Bir Hastalıktır?

Down sendromu denildiğinde insanlar kromozom sayılarında bir farklılık olduğunu belirtirler. Ancak tam olarak bu durumu açıklamaları oldukça zordur. Birçok kişi bu rahatsızlığın kendi içerisinde farklı çeşitleri barındırdığını da bilmemektedir. Normal şartlarda kendi içerisinde 3 farklı çeşidi bulunmaktadır. Bunların ilki Trizomi 21 olarak isimlendirilen durumdur. Bu çeşidi hastaların %95'inde görülen çeşittir. Bu sebeple de insanlar down sendromunun yalnızca bu şekilde olduğunu düşünmektedir. Ancak kalan %5'lik kısmında mozayikizm ve translokasyon olarak bilinen çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitlerinde de kromozom sayılarında farklılıklar meydana gelmektedir. Ancak kromozomların tamamında bu sorun yaşanmazken yalnızca bazılarında bu problemin yaşandığı rahatsızlık çeşididir.

Down Sendromu Yaşam Süresi Ne Kadardır?

Çok ciddi bir hastalık olması sebebiyle insanların aklına gelen ilk durum yaşam süresinin ne kadar olduğudur. Burada farklı etmenler devreye girer. Normal şartlarda down sendromlu çocukların yaşam süreleri hastalıksız bireylerden yalnızca 10 yıl düşüktür. Ancak istatistiklere bakıldığında bu kişilerin ortalama yaşam süresi 45 yıl olarak görülmektedir. Bunun farklı sebepleri yer alır. Bu rahatsızlığa sahip olan çocukların lösemi hastalığına yakalanma riski çok daha fazladır. Bu sebeple de ölümcül olan bu rahatsızlık ömrü kısaltabilir. Buna ek olarak hayatı boyunca yanında ona destek olan bir ailesi bulunan bireylerin, ailesi yaşamını yitirdiğinde ya da farklı bir sebepten dolayı onun yanında olamadığında yaşamına devam etmesi çok zor olmaktadır.

Down Sendromu Hastalığı Tedavisi Nasıldır?

Bu rahatsızlığın herhangi bir tedavisi bulunmamaktadır. Yapılabilecek en doğru adım bu hastalıkla birlikte yaşarken yaşam şartlarını en iyi seviyeye çekmek için alınabilecek olan eğitimlerdir. Doğru eğitimler ile birlikte bu bireyler de rahatlıkla arkadaş edinebilir, okula gidebilir ve bir iş sahibi olabilirler. Bu rahatsızlık bebekler anne karnındayken %99 ihtimalle tespit edilebilmektedir. Bu anlaşıldığında hamileliğin durdurulması ile birlikte bu rahatsızlığın yaşanması engellenebilir. Bazı kişilere göre hamileliğin sonlandırılması doğru olmadığında bu bireyler dünyaya gelmektedir. Tüm dünyada bilinçli bireylerin yetişmesi için down sendromu olan kişilere özel eğitimler hazırlanırken ailelerin bu eğitimlere çocukları ile birlikte katılması gerekir.

  • down sendromu hastalığı
  • down sendromu yaşam süresi
  • down sendromunun türleri
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Pilates Yapmak Zayıflatırmı? Kilo Verdirir mi? Ne İşe Yarar?