Sağlık 06 Kasım 2021 - 06:50:30

Saç Dökülmesine Doğal Çözümler

Saç Dökülmesine Doğal Çözümler

Kadınların ve erkeklerin sıklıkla yaşadıkları ve çözüm aradıkları en yaygın problemlerden birisi de saç dökülmesidir. Basit gibi gözüken ama zamanla ciddi problemlere sebep olabilecek olan bu dökülmeleri hafife almamak ve geç kalmadan bu dökülmelerin önüne geçmek gerekir.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç, hem kadınların hem de erkeklerin psikolojik olarak bile iyi hissetmelerini sağlayan, özgüvenlerini tamamlayan bir unsurdur. Hiçbir kadın bakımsız, zayıf ve seyrek saçlara sahip olmak istemez. Aynı şekilde hiçbir erkek de, yaşlılık alameti sayılabilen kellik durumuyla karşı karşıya kalmak istemez. Saç dökülmesini önlemenin doğal yolları sayesinde kısa süre içerisinde dökülmeleri engelleyebilirsiniz.

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saçlarınızda sizi endişelendiren, uzun süredir devam eden bir dökülme söz konusuysa öncelikle uzman bir doktora gitmenizde fayda vardır. Uzmanlar saç dökülmesinin temelinde; demir eksikliği, D vitamini eksikliği ya da A vitamini fazlalığı gibi sebeplerin bulunabileceğine vurgu yapmaktadır. Doktorunuzun yapacağı tahliller doğrultusunda bünyenizin ihtiyaç duyduğu eksiklikleri ilaç takviyeleri ile giderebilir, saç dökülmelerinizin önüne uzman yardımıyla geçebilirsiniz.

Saç Dökülmesini Etkileyen Faktörler

Stres: Saç dökülmesinin en yaygın sebeplerinden biri strestir. Stresli dönemlerinizde saçlarınızın daha fazla döküldüğü gözlemlersiniz.

Hormon değişikliği: Özellikle kadınların lohusalık ve menopoz gibi, hormonlarında değişiklik olduğu dönemlerde de saçlarının sıklıkla döküldüğü görülür.

Sağlıksız beslenme: Yapılan şok diyetler, düzensiz beslenme alışkanlıkları saçların gücünü kaybetmesine ve buna bağlı olarak da dökülmesine sebep olur.

Yanlış tarak seçimi: Saç fırçaları yerine geniş dişli tarakları tercih etmeliyiz. Fırçalar saçların koparak dökülmesine sebep olur.

Saç toplama yöntemleri: Saçlarınızı sıkıca örmeniz, gerdirerek at kuyruğu yapmanız, lastiği saçınıza fazla dolamanız da saçlarınızın kırılmasına ve dökülmesine neden olur. Mümkün olduğunda sıkı bağlamamaya ya da saçlarınızı serbest bırakmaya özen göstererek saç dökülmelerinizin önüne geçebilirsiniz.

Saç Dökülmesine Bitkisel Çözüm Önerileri

Saçlarınız için tercih edeceğiniz kimyasal çözümler saçınızın daha çok zarar görmesine neden olabilir. Saç dökülmelerinize iyi gelecek, saçlarınızın daha sağlıklı ve güzel gözükmesini sağlayacak doğal yöntemler bulunmaktadır. Zeytinyağı bu yöntemlerin başında gelmektedir. Her derde deva olan zeytinyağı saçlarınızın gücünü artırmada ve dökülmelerinizi engellemede de çok etkilidir. 2 yumurtanın beyazı ile 2 yemek kaşığı zeytinyağını karıştırıp maske yaparak saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Bir diğer yöntem ise dademyağıdır. İçeriğinde E vitamini bulunan bademyağı yıpranmış saçlara sağlıklı bir görünüm kazandırarak saçlarınızı besler. 1 yemek kaşığı yoğurt ile 1 yemek kaşığı badem yağını karıştırarak hazırlayacağınız saç maskesi saç dökülmelerinize de iyi gelecektir. Sarımsak da yüksek miktarda bakır içeren sarımsak, özellikle saç derinizden dökülen saçların tekrar çıkmasını sağlar. 1 yemek kaşığı bal ve 8 diş sarımsak ile saçınızı besleyecek ve dökülmelerinize engel olacak harika bir maske hazırlayabilirsiniz. 8 diş sarımsağı rendeleyerek suyunu çıkarın (yaklaşık bir yemek kaşığı sarımsak suyu oluyor) ve içerisine 1 yemek kaşığı bal ilave ederek bu sağlıklı karışımı saçlarınıza uygulayın.

  • saç dökülmeleri nasıl önlenir
  • saç dökülmesine bitkisel çözüm
Yorumlar
Asuman Dinçer Saç dökülmesi için doktora gitmeyi planlıyorum. Mevsimsel birşey mi bilmiyorum ama çok fazla bilmiyorum ama başlarda çok takmasam da son zamanlarda iyice artmaya başladı. Yaklaşık olarak 1 aydır dökülüyor bu doğal yöntemler etkili olur mu durması için acaba? cevapla
yorum yaz
Yumurta Dondurma İşlemi Nedir? Şartları ve Fiyatı