Şeker hastaları için diyet listesi tarifleri
Diyet

Şeker Hastaları İçin Diyet Listesi Tarifleri

05 Kasım 2018 - 21:41:32

Şeker hastalarının diyeti, kontrollü bir şekilde alanında uzman bir doktor tarafından hazırlanarak takip edilmelidir. Çünkü diyabet hastaları her besini tüketemezler.

Şeker Hastalığı Nasıl Olur?

Halk arasında şeker hastalığı olarak tanınan, tıpta diyabet olarak bilinen bu hastalık insanlarda her yaş grubunda görülebilmektedir. Şeker hastalarının beslenmeye özen göstermeleri gerekmektedir. Kimi besinler bu hastaların şekerini düşürürken, kimileri de hastanın şekerinin yükselmesine sebep olabilir. Sağlık alanında her konuda olduğu gibi bu konuda da uzman gözetimi şarttır. Diyet yapacak olan şeker hastaları ara öğünleri atlamamaya ve ana öğünleri tam saatinde yemeye dikkat etmelidir. Diyet yapan herkes için bu öneride bulunulsa da, bu düzen sayesinde şeker dengesi korunmuş olacağından şeker hastalarının çok daha fazla dikkat etmeleri gerekir.

Şeker Hastaları Diyet Listesi Tarifi Nasıl Olmalıdır?

Tam buğday ekmeği şeker hastaları için oldukça sağlıklıdır. yüksek lifli ekmekler kan şekerini en iyi şekilde dengelediği için, şeker hastaları beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği tüketmelidir. Tatlandırıcı olarak ise şeker ihtiyacını giderdiği ve bilimsel araştırmalar sonucunda kan şekerini dengelediği için şeker hastalarının tarçın kullanması uygun görülmüştür. Hem kalorisinin düşük oluşu hem de lif içeriğinin fazla oluşuyla bilinen elma, tokluk hisse veren meyveler arasında başı çekiyor. Tatlıdan uzak durması gereken şeker hastaları, elmanın üzerine hafif tarçın dökerek hem açlık hem de şeker ihtiyaçlarını giderebilirler. Beyaz pirinç tüketiminden uzak durması gereken şeker hastaları, pirince göre kan şekerini çok daha yavaş yükselten arpa besinini tercih edebilirler. Diyet salatalarınızda da arpayı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Şeker Hastaları Ne Yememeli? Nelerden Uzak Durmalı?

Şeker hastalarının kesinlikle uzak durması gereken besinlerden ilki beyaz ekmektir. Beyaz ekmek, içeriğindeki beyaz un sebebiyle düşük lif kaynağına sahiptir ve hızlı kilo artışına sebep olur. Karbonhidratlı yiyecekler kan şekerinin dengesini bozarak fazla tüketildiğinde kalp ve damar hastalıkları gibi pek çok hastalığa kapı arayabilir. Bunun yanında gazlı içecekler vücuttaki şeker oranının çok hızlı bir şekilde yükselmesine sebep olduğu için şeker hastalarının uzak durması gerekenler listesindedir. Meyve içerdiği için daha sağlıklı olduğu düşünülen meyve suları da oldukça zararlıdır. Yapay tatlandırıcılar kullanılan meyve suları yerine, şeker oranı düşük organik meyveler tercih edilmelidir.

Şeker Hastaları İçin Diyet Listesi Nedir? Nasıl Beslenmelidir?

Marketteki paketli bisküvi, kek, çikolata gibi ürünlerin de beyaz un ve şeker oranı yüksek olduğu için şeker hastaları bu gibi aburcuburlardan uzak durmalıdır. Gerek kızartılmış patates gerekse haşlanmış patates şeker hastalarının düşmanıdır. Patates tüketildiğinde içeriğindeki nişasta parçalanarak şekere dönüşür ve hastaların şekerini tetikler. Hem yemek olarak hem de salata olarak tercih edebileceğiniz mercimek besini, kan şekerinizi kontrol altında tutacağı için oldukça önemli bir besindir. Şeker hastalığı kalp sağlığını da tetiklediği için balık tüketimi de oldukça önemlidir. Uzmanlar haftada bir ya da iki kez balık tüketilmesinin kalp hastalıklarının önüne geçilmesine yardımcı olduğunu söylemektedir.

Yorumlar
Bircan Selen 05 Kasım 2018 - 21:51:32 Şeker hastalarının yememesi gereken meyveler hangileridir onları öğrenmek istiyorum. Şeker hastasıyım ama insülin kullanmıyorum dikkat ederek bir süre idare ilerlemesini engelleyebilirmişim. Düzenli ve sağlıklı beslenmek bu konuda çok önemli.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: