Kırmızı mercimek tansiyonu yükseltirmi? Etkiler mi?
Sağlık

Kırmızı Mercimek Tansiyonu Yükseltirmi? Etkiler mi?

16 Ocak 2018 - 07:58:18

Kırmızı mercimek içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde tansiyon ve diğer birçok hastalık için iyileştirici etkiler ortaya koyan bir gıdadır.

Kırmızı Mercimek Tansiyonu Yükseltir mi?

Yemek çeşitleri arasında yemeklerde kullanılan bu yiyecek içerdiği vitaminler sayesinde tam bir sağlık deposudur. Kırmızı mercimek esculin adı verilen bir madde içerir. Bu madde düşük tansiyonda çözüm olarak kullanılır. Esculin maddesi düşük tansiyonun yükselmesini sağlar. Et yemeklerini yemekten hoşlanmayan kişiler için mercimek tüketimi et besinlerinden alınacak olan vitamin ve minerallerin bir miktarını karşılamaktadır. Bu yiyecek ile yapılan çorba, salata ve diğer yemek çeşitleri et tüketmek istemeyen kişiler için ideal olmaktadır.

Kırmızı Mercimek Tansiyonu Etkiler mi?

Gıdaların tansiyon üzerinde etkili olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Yüksek tansiyon hastalarının çok fazla tuzlu beslenmesi tansiyonun daha da yükselmesine sebep olur. Kırmızı mercimek tansiyonun dengelenmesini sağlamaktadır. Bunu içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde gerçekleştirmektedir. Yüksek tansiyonda düşürücü, düşük tansiyonda tansiyon dengeleyici etkisi bulunan bu yiyecek sağlık deposu olarak kabul edilmektedir. Her iki tansiyonda da fayda sağlayan bu yiyecek düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir. Et yemeklerini tüketmeyi sevmeyenler için bu gıda vücudun bir çok vitamin ve mineralini karşılayabilmektedir. Çorba ya da salata olarak tercih edilerek tüketilebilir.

Kırmızı Mercmeğin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Protein, demir ve lif bakımından zengin olan kırmızı mercimek et ile aynı besin değerlerine sahiptir. Protein kas dokularının güçlendirilmesi için vücuda alınması gereken besin öğelerindendir. Özellikle et yemeyi sevmeyenlerin protein ve demir ihtiyacını bu gıdadan almaktadır. Lif bakımından zengin oluşu mide ve bağırsakların düzenli çalışmasında etki sağlar. Özellikle diyet yapanlarda lif bakımından zengin olan gıdaların tüketilmesi kabızlığın önlenmesine yardımcı olur. Güçlü antioksidan özelliği ile dikkat çeken bu yiyecek vücudun temizlenmesi ve hücrelerin yenilenmesi için son derece büyük önem taşır. İçerisindeki antioksidanlar kırmızı şarap ve çayda bulunan antioksidanların yapısı ile benzerlik göstermektedir. Kalp sağlığında kırmızı mercimek magnezyum ve folik asit sayesinde sağlığa faydalıdır. Kalbin düzenli çalışması için besinlerin vücuda ölçülü bir şekilde alınması gerekmektedir. Vejeteryan beslenen kişilerin et ve et ürünlerinde bulunan vitamin ve mineralleri bu yiyecekten alması gerekmektedir.

Kırmızı Mercimeğin Zararları Nelerdir? Yan Etkileri Nedir?

Bu yiyeceğin bililnen herhangi bir yan etkisi ya da bulunmamktadır. Bunun aksine kırmızı mercimek tansiyon ya da diğer hastalıklarında meydana gelmesini engeller. Besin değerleri bakımından zengin olan bu gıda haftalık olarak tüketilmesine dikkat edilmelidir. Et tüketilmiyor ise bu yiyeceği tüketmek etten alınacak olan besin değerlerinin vücuda alınmasını sağlar. Kemik yapısının da daha sağlıklı olmasına yardımcı olan bu yiyecek çocuklarda da tüketilmeye özen gösterilmelidir. Küçük yaşlarda yenilmeye özen gösterildiğinde ileriki yaşlarda tansiyon ve diğer hastalıkların önlenmesi için zemin hazırlanarak daha sağlıklı bir yaşam sürülebilir.

Yorumlar
Gülendam Yanardağ 16 Ocak 2018 - 08:08:18 Kırmızı mercimek çorbası tansiyonu yükselir mi? Yoksa sadece dengeleyici bir etki mi yapar? Tansiyonumda bazı dengesizlikler var bu da beni etkiliyor. Yakın çevremde mercimek çorbasının iyi geldiğini söylüyorlar. Doğru mu?cevapla
Emel Güler 22 Ekim 2018 - 13:38:50 Kırmızı mercimeğin tansiyon üzerinde düşürücü mü yükseltici mi etki yapıyor onu öğrenmek istiyorum. Çorbayı her içtiğimde kendimi biraz kötü hissediyorum. Tadını çok seviyorum ama tansiyon hastası olduğum için az tüketiyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: