Sağlık

Ülser Çayı Nedir? Nasıl Hazırlanır? Tarifi ve Faydaları

30 Kasım 2017 - 05:35:10
Ülser çayı nedir? Nasıl hazırlanır? Tarifi ve faydaları

Ülser çayı, midede meydana gelen bir rahatsızlık olan ülser için oldukça faydalı ve sağlıklı bir içecektir.

Ülser Çayı Nedir? Nasıl Olur?

Ülser rahatsızlığı için tüketilir. Ülser çayları arasında meyan kökü çayı en bilindik çaylardan biridir. Meyan Asya ve Avrupa'da yetişmektedir. Bu bitki bir ila iki metreye kadar uzayabilir. Meyan kökü toprağın altında olduğu için oldukça derinlerde bulunur. Meyan kökü bitkisi ilaçlarda kullanılır. Meyan kökünün doğu kültüründe ve batı kültüründe özel bir yeri bulunur. Şifalı bitkiler arasında yer alan bitkinin en belirgin özelliği ülsere iyi gelmesidir. Bunun yanı sıra çok çeşitli faydaları bulunur. Meyan kökü soğuk algınlığı ve karaciğer hastalıkları, kış aylarında rastlanan hastalıklara faydası bulunmaktadır. Tedavi edici özelliği olan bu çayın ne olduğuna dair sorular bu çayı merak eden kişiler tarafından kolay bir şekilde öğrenilebilir.

Ülser Çayı Tarifi Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Ülser problemine maruz kalan birçok kişi ülser çayı nasıl hazırlanır sorusunu sorar. Bu çay meyan kökü ile yapılır. Meyan kökü bitkisi aktarlarda kolay bulunan bir bitkidir. Kök olarak alınan bitki için rende kullanılır. Bir bardak çay ölçüsü için bir çay kaşığı meyan kökü kullanılır. Sıcak suyun içine meyan kökü ilave edilir ve beş ila on dakika arasında çay demlenir.

Ülser Çayının Faydaları Nelerdir?

  • Ülser çayı faydaları arasında mide ülserini tedavi etmesi bulunmaktadır. Eski dönemlerden şifa yöntemi olarak meyan kökü çayı kullanılmaktaydı.
  • Karaciğerin iltihaplanma durumu karşısında tedavi amaçlı kullanılır.
  • Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayarak hazımsızlık sorunlarını ortadan kaldırır.
  • İshal yaşayan kişiler meyan kökü çayı içebilir.
  • Kış mevsiminde sık rastlanan öksürük için faydalıdır.
  • Grip, nezle, soğuk algınlığı için tedavi edicidir ve boğaz bölgesindeki ağrıları hafifletme özelliğine sahiptir.
  • Kilo vermeye yardımcıdır.
  • Egzama tedavisi için kullanılmakta ve ağızın içinde bulunan yaraları tedavi etmektedir. Bu tarz sorunları yaşayan kişi meyan kökü çayı tüketebilir. Bu rahatsızlığa en iyi gelen çay meyan kökü denilebilir.
Ülser Çayının Zararları Nelerdir?

Herhangi bir alerjik rahatsızlığa sahip olan kişilerin bitkisel çayları içmemeleri önerilir. Bu tarz bitki çaylarının tüketilebilmesi için sağlık testlerinin yapılmış olması gerekir. Bunun yanı sıra kişi uzman doktora çayın bir zararının olup olmadığını sormalı ve gerekirse hekim kontrolünde ülser çayı tüketmelidir. Özellikle lohusa, hamilelik ve emzirme süreçleri için bitkisel çaylar içilmemelidir. Anne ile bebeğin bağı devam ettiği için çay bebeğe herhangi bir zarar verebilir. Bu yüzden bu tarz riskleri almamak gerekir. Sağlık sorunu olmayan ve ülser problemi yaşayan kişi uzmana sorarak bu çayın tarifi öğrenebilir ve tüketebilir.

Yorumlar
Hilal Işım 30 Kasım 2017 - 05:45:10 Ülser için bitkisel çözüm nedir? Mide ülserim var ve inanılmaz rahatsızlık veriyor. Ülser için hangi bitki çayı faydalı olur? Tedavi edici olur? Ülsere iyi gelen çaylar nelerdir? İlaç kullanmak istemiyorum. Bu nedenle doğal çözümler arıyorum.cevapla
Meriç Berber 30 Kasım 2017 - 09:50:11 Ülser bitki çayı rahatsızlığın giderilmesinde gerçekten etkili olur mu? Benim birkaç yıldır bu rahatsızlığım var. ilaç kullanıyorum ama bitkisel yöntemlerle tedavi etmek istiyorum. Bunun için etkili olabilecek çay var mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: